VELO: 5/2008

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

OCHUTNÁVKA Z OBSAHU

květnové VELO hlásí 212 stran!

NOVÝ SERIÁL! NOVÝ SERIÁL! AMATÉŘI V RUKOU PROFESIONÁLŮ ANEB VYŠŠÍ ŠKOLA JÍZDY pro všechny cyklisty způsobem foto-návodu. Asi každý z nás narazí při sebekritickém hodnocení svých cyklistických dovedností na oblasti, v nichž by se dalo leccos vylepšit. Každý z redaktorů či spolupracovníků Vela proto řekl, co by se rád naučil či v čem by se případně rád zlepšil, a podle toho zvolil svého učitele z řad nejpovolanějších – našich nejlepších jezdců. Začínáme s bunny-hopem, základní dovedností terénního cyklisty, „přednášejícím” je Jaromír Spaceman Spěšný. Následovat budou pro BIKERY rychlý průjezd zatáčky, zatáčka v prudkém sjezdu, jízda po zadním kole, drop, SILNIČÁŘI se mohou naučit rychlý průjezd zatáčkou či taktiku spurtu. Ani tím ale nová škola jízdy neskončí!

KOLO Z DRUHÉ RUKY. Koupě kola či komponentu takzvaně z druhé ruky, jedno zda v bazaru, přes internet nebo jinak, je pro mnohé z nás velkým lákadlem či zkrácením cesty ke splnění snu. Mnohé produkty vypadají jako nové, ceny jsou vynikající. Je ale opravdu vše tak růžové? Nové Velo přináší informace o tom, co na toto téma říká zákon, jak je to se zárukou, dále doporučení, co vše by měla obsahovat smlouva, či upozornění na obzvlášť kritická místa. Jednoduše řečeno: MANUÁL PRO NÁKUP KOLA Z DRUHÉ RUKY, JEDNO ZDA JDE O BAZAR ČI INTERNET.

PROČ UTRÁCEJÍ VLASTNÍ MILIONY aneb filantropové po cyklisticku. Co je vede k tomu, že utrácejí vlastní miliony, aby viděli logo své firmy na dresu cyklistické hvězdy stoupající na stupně vítězů? Lze si z pozice majitele cyklistické stáje koupit klukovský sen, naplnit neuspokojené touhy mládí? Je možné prožít svůj vlastní příběh skrze kariéru někoho jiného? Jenomže když máte něco rádi, nezastavíte se před ničím.

exkluzivní rozhovor pro Velo

 • HANS REY NENÍ DŮLEŽITÉ BÝT NEJLEPŠÍ. Shrnout vše o hvězdě bikového nebe, jíž Hans Rey bezesporu je, do stručné vizitky ani není možné. Je však zřejmé, jakou velkou osobností Hans je. Z jeho slov je cítit zkušenost, pokora, z jeho činů je zřejmé, že umí nejen brát, ale také hodně dávat, pomáhat ostatním. Z hvězdy sportovní a mediální se stala též hvězda lidská. Více o něm najdete v rozsáhlém původním rozhovoru v rubrice Lidé – práce – osudy.

ÚNOR: -80 °C ROZDÍLU

 • VE STÍNU KILIMANDŽÁRA. Nejen rozhovor s Reyem si můžete vychutnat v květnovém Velu, ale také jeho vlastní reportáž o charitativní jízdě africkou Tanzánií.
 • EXPEDICE LAPONSKO. Do finského Laponska chtěl HONZA KOPKA vyrazit již dříve, sám, třeba se přidat k nějakému zájezdu a pak sám uniknout na zasněžené pláně. Nakonec odjela za sněžným putováním čtyřčlenná česká výprava a pro Honzu to byla svým způsobem velká premiéra.

BUĎTE PŘIPRAVENI NA SEZONU Přesně tak zní nadtitulek hned několika článků, které vám mohou pomoci bezproblémově vstoupit do sezony a užít si ji, ať už jste rekreační jezdec nebo amatérský závodník.

 • JÍDLO JAKO PALIVO. Autor článku se zaměřil na základní doporučení pro stravu a pitný režim cyklistů a na konkrétním příkladu ukázal optimální rozložení jídla během dne, pokud se chystáte vyrazit na kolo po práci.
 • VEČEŘE O NĚKOLIKA CHODECH. Jak to vypadá, když Tereza Huříková vymění řídítka za vařečku?
 • BOLESTI ZÁPĚSTÍ A PŘEDLOKTÍ. Ruce sevřou řídítka a vy šlápnete do pedálů – jak slastný sport je cyklistika! Po hodině dvou jízdy, jedno zda sportovní či rekreační, se ale mnohdy dostaví bolest rukou, především zápěstí, předloktí, nebo mravenčení v konečcích prstů. Radost se postupně vytrácí.
 • DESATERO NEJČASTĚJŠÍCH CHYB PŘED STARTEM. Víme o nich, ovšem mnohdy si je neuvědomujeme. Stačí tak málo – jednou za čas si je připomenout. O čem je řeč? Třeba o tréninku na poslední chvíli, o nepřiměřených cílech, náhlém vylepšování životosprávy a dalších neduzích spojených se startem sezony.
 • psychologie předstartovních stavů – ZVLÁDNEŠ TO! Někteří sportovci či trenéři tvrdí, že psychika je dvacet procent výsledku, jiní jdou až k padesáti. Možná mají pravdu. Vždyť už jen stavy, jež prožíváme na startu, s námi dokáží pořádně zamávat. Proč vznikají a jak se jim lze bránit?
 • RYCHLOST VÍTĚZÍ – minimálně jako další téma pro Velo trenéra Libora Matějku v jeho pravidelném seriálu věnovaném fyzické přípravě

PŮVODNÍ REPORTÁŽ – OD KOPYTA PO SEDLO. Zajímá vás, jak vzniká sedlo? Přiblíží vám to pohled do výrobních prostor Selle Italia.

TESTY, TESTY, TESTY – kola, komponenty, doplňky i výživa

 • VAŠE PŘÁNÍ JE NÁM ROZKAZEM – test odpružených vidlic nižší střední třídy. Při zpracovávání otázek pro naši internetovou poradnu na těchto stránkách se do redakční pošty pravidelně vrací jedno téma: výběr nové vidlice. Bikeři, kteří chtějí pomoci s rozhodováním ohledně nákupu komponentu vyšší kategorie, řádově nad deset tisíc korun, jsou menšinou, většina uvažuje o produktu z nižší střední třídy. Předkládáme vám proto test těchto kousků: Marzocchi MX Pro LO, RST Titan Air a SR Suntour Epicon RLD
 • NOVÉ A NEOKOUKANÉ – nové fully, nové systémy, nebo i jen stroje, které jste na stránkách Vela ještě neviděli. To vše zahrnuje test MTB FS v rozpětí 40 000-50 000 Kč. Najdete v něm AUTHOR A-Ray, CORRATEC Airtech Glacier, MONGOOSE Cannan Comp, PELL´S Ridelight Race a ROCK MACHINE Wildfire 70.
 • RAKETOVÉ POHODLÍ aneb Souboj čtyř a závodní MTB FS v rozmezí 70 000-80 000 Kč. V hlavních rolích GIANT Anthem 1, LAPIERRE X-Race 500, SPECIALIZED Epic FSR Expert a TREK Top Fuel 9 E.
 • SUPERMOUCHA – Gary Fisher Superfly 29″ hlavním protagonistou Velo Stars 2008!
 • ENERGIE ZABALENÁ PRO ZÁVOD I TRÉNINK – tyčinky a gely na českém trhu z pohledu dietologa
 • JAK DÁT VĚTRU VALE – 16 větrovek v praktickém porovnání

DISKOSERVIS – květnové Velo si bere na paškál domácí servis hydraulických kotoučovek FORMULA

NA CESTÁCH

 • REGIONEM PÁLENÝCH TRNEK – Vizovická vrchovina v seriálu Přejezdy pohoří.
 • TOUR DE PRADĚD – rekreační okruh v Jeseníkách coby Domácím bikovém revíru

BIKROS JE SPRINT! V minulém čísle jsme vám nastínili, kde se se BMX vzal a kam právě míří. Tentokrát bychom vám chtěli přiblížit čerstvě olympijskou odnož cyklistiky z pohledu závodníka.

PREMIÉRA V POLABÍ. Náročnost tratě postavené v jinak rovinatém Polabí mnohé účastníky úvodního podniku Českého poháru v cross-country možná až zaskočila. Další překvapení přišlo záhy, když si pro premiérové vítězství v elitní kategorii přijel Jan Škarnitzl a mnozí favorité se neumístili tak, jak by se dalo očekávat.

NAD KLASIKY NENÍ. Královnou všech klasik vyvrcholila první část jarních jednorázovek. A nemohla ani lépe, únikem tří nejlepších jezdců klasických závodů současnosti. Bylo úchvatné sledovat, jak se tento královský kočár, do něhož stihli naskočit Tom Boonen, Fabian Cancellara a Alessandro Ballan, řítí na velodrom v Roubaix. Srdce, nohy i hlava pro ty nejtěžší jednodenní závody.

Menu