Neustrnout v růstu

28.2.2017

NOVÝ SERIÁL!
vyšší škola jízdy na kole
Neustrnout v růstu

Svou náročností míří o něco výše než ty předchozí. Nebudeme se již zabývat prostým rovným sjezdem, výjezdem nebo obyčejnou zatáčkou, vždy se pokusíme přidat něco navíc. Nepůjde ale o žádné prvky, které by průměrně nadaný biker nemohl zvládnout. Jejich nacvičení si svůj čas jistě vyžádá, ale výsledný cíl by měl být dosažitelný pro každého. Tématicky věnujeme největší pozornost jízdě v terénu, ale ve dvou dílech se podíváme i na silnici. Není v našich silách obsáhnout všechny cyklistické dovednosti, ale věříme, že i pár dílků z této mozaiky vám může pomoci.

Učitelé a žáci
Jednotlivé kapitoly seriálu jsme plánovali tak trochu sobecky. Každý z nás se zamyslel, kterou cyklistickou dovednost by potřeboval nebo chtěl ovládnout lépe než dosud, a podle toho si také zvolil nejpovolanějšího učitele. Osoby a obsazení jsou tedy jasné – členové redakce a nejbližší externí spolupracovníci v roli učedníků a přední čeští profesionální cyklisté jako lektoři.
Dobře víme, že učení se složitějším dovednostem je proces, který zabere více času než jedno odpoledne. Po úvodní lekci tak vždy dostanou studenti čas na domácí přípravu, aby nám zhruba po dvou měsících znovu předvedli, do jaké míry se zlepšili, případně se podělili o zajímavé poznatky. Budete tedy mít i srovnání, zda jste třeba nebyli ve svém zdokonalování šikovnější a svědomitější než my.
Může se stát, že dojdete názoru, že jsme některé pasáže nevysvětlili dostatečně názorně nebo narazíte na další tipy pro lepší zvládnutí. V tom případě se nebojte ozvat na adresu redakce – při konečném zúčtování vaše dotazy učitelé podrobně zodpoví a navíc máme externích spolupracovníků celou řadu, takže ani o nové modely nebude nouze.

Osm příležitostí

8 možných nových dovedností

MTB

  • bunny hop
  • drop (zdolání překážky seskokem)
  • zatáčka ve velmi prudkém sjezdu
  • rychlý průjezd zatáčkou
  • jízda po zadním kole
  • dvojitý skok

SILNICE

  • rychlý průjezd zatáčkou
  • taktika a provedení spurtu

V tomto čísle zahajujeme se známým trialistou Jardou Spěšným alias Spacemanem, který nás naučí nejběžnější skok – tzv. bunny hop. Do příštího dílu si už sjednává zdravotní připojištění Štěpán Hájíček, jenž se pod dozorem Kamila Tatarkoviče pustí do dropu, seskoku z větší výšky. V terénu se dále naučíme rychlý průjezd zatáčkou, jízdu po zadním kole, zatočení v prudkém sjezdu a dvojitý skok (double). Na silnici nám ostřílení rytíři alpských sjezdů předvedou virtuózní průjezd zatáčkou a dozvíme se také mnoho zajímavého o správném provedení nástupu a spurtu.

POJĎTE DO TOHO S NÁMI!
Karel Kuchler
Foto: Jerry Efeb

Menu