VELO: 11/1999

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: DH PARADISE na dosah

Popis

MARATHONMANIA. Vytrvalecké závody už zdaleka nejsou pouhou módní vlnou. Roustoucí počet cyklistických maratonů i účast na nich svědčí o již stabilní oblibě. V listopadovém vydání věnujeme celý blok ohlédnutí za právě skončenou maratonskou sezonou ’99 i s výhledem a kalendářem podniků zařazených do Velo Marathon Série sezony příští. I vy můžete konfrontovat své poznatky a zážitky z maratonských tratí s našimi NEJ, která jsme hledali při mapování nejdůležitějších bikových maratonů sezony. Slovo jsme dali rovněž pořadatelům, ohodnotili jsme jednotlivé závody Série a na své si přijdou i silničáři, neboť v roce 2000 vznikne také série tří maratonů silničních. Svůj maratonský kalendář si tak můžete sestavit už nyní. Hledáme rovněž ideální maratonské kolo, respektive se snažíme odpovědět na otázku, zda takové vůbec existuje a nabízíme více variant řešení.

CYKLISTOVO POHODLÍ. To je další z témat listopadového čísla. Zamýšlíme se nad zatížením zad a sedacích partií cyklisty a nad významem všech prvků, které vedou ke zvýšení jízdního komfortu gelovými sedly počínaje a odpruženými sedlovkami konče. Právě sedla a odpružené sedlovky jsme svěřili do rukou pracovníků Metrotestu, aby v laboratorním testu zjistili, zda skutečně přinášejí pohodlnější jízdu na kole. Výsledky jsou mnohdy velmi překvapivé.

JAK SE OBLÉCT V ZIMĚ? To je otázka, kterou si cyklisté, jež neodkládají kolo ani v chladným měsísích, budou v následujícím období klást prakticky neustále. Je to věčné téma sezonního oblečení, k němuž se na stránkách časopisu vracíme opakovaně s vědomím, že osvěty v tomto směru není nikdy dost. Připravili jsme pro vás prakticý test spodního prádla pro zimní období navazující na podobnou zkoušku, která proběhla na jaře. Značky prádla jsou stejné, materiály však většinou nikoliv a v hodnocení dojde i na vymezení teplotního pásma, do něhož se použití konkrétního produktu nejvíce hodí. Podobně jsme pojali i graficky přehledný systém vrstvení oblečení v duchu “cibulových slupek”. Určitý druh oblečení může mít různou funkci ve spodní či střední nebo i vrchní vrstvě, snažíme se nalézt kritéria pro výběr toho správného oblečení jednak v míře intenzity jízdy na kole a pochopitelně v hodnotě vnější teploty. Drobné, ale nezbytné doplňky pak tvoří náplň článku o návlecích, rukávkách, nohavičkých, rukavicích, čelenkách, čepicích či kuklách opět v návaznosti na použití například v podzinmím či zimním období. Možná se vám bude zdát, že se oblékáte úplně špatně a že vlastně máte v tom zimním oblečení ještě větší zmatek než dříve. Nezoufejte, stačí si jen pozorně přečíst zmíněné články a budete přece jen moudřejší.

Z REPORTÉRSKÉHO BLOKU. Prakticky náhodou jsme objevili pouhých 30 km od Železné Rudy bikové Eldorado. V reportáži z Bikeparku Geisskopf v Bavorsku se dočtete, co všechno toto rozsáhlé bikoviště nabízí a také sumarizované pocity našeho jezdeckého týmu při testování sjezdových speciálů RB a Hot Chili. V jiné reportáži, tentokrát z bikové maratonské legendy Grand Raid Cristalp, najdete autentický pohled dvou účastníků jednoho z nejtěžších vytrvaleckých MTB závodů. Do třetice reportáž: závěrečný ze série podzimních veletrhů, kolínská IFMA, přinesl tentokrát mnoho rozpaků.

VYLÍZÁNÍ SE S TĚŽKÝCH RAN. Ne, nepůjde o cyklistovu zdravovědu, ale o první pomoc vašemu biku, který těch ran v průběhu sezony schytal bezpočet. Ohledáváme kritická místa, mnohdy zákeřně skrytá a radíme, jak se bránit působení “zubu času” a jak se také vylízat z těchto těžkých ran.

2 x TEST. Při mapování nabídky kol pro sezonu 2000 jsme tentokrát vybrali mountain biky s předním odpružením a hliníkovými rámy v hodnotě kolem 50 000 korun a sešly se nám pěkné kousky s rozdílným pojetím. Třešničkou na dortu byla jízda na Cannondalu z řady Raven s jednonohou vidlicí Lefty. Avizovaný jízdní test je kromě jiného také zamyšlením nad tím, zda toto neobvyklé řešení má budoucnost či například vazbu na motocyklový průmysl.

FIT I V ZIMĚ. Nejen cyklotrenažery, ale i řada jiných prostředků udrží cyklistu i v zimě v kondici. Zkušený fyziolog a náš stálý spolupracovník Dr. Heller z Fakulty tělesné výchovy a sportu srovnává energetický výdej při různých doplňkových sportech, například běžeckém lyžování, bruslení, stepperu, posilování, jízdě na cyklo i veslařském trenažeru. Na posledně jmenované “mučidlo” jsme se podívali podrobně a zeptali se na zkušenosti s ním bikerky a v zimě i veslařky Kájy Polívkové.

MISTROVSKÉ SENZACE. Podzim je také časem světových šampionátu a ten bikerský i silniční přinesly v nejsledovanějších kategoriích překvapivé mistry světa. Dánský biker Michael Rasmussen patří již léta do širší cross-countryové špičky, nikdy však až dosud nevyhrál některý ze závodů Světového poháru. I proto je jeho duhový trikot překvapením. Na blátivé trati ve švédském Are měl svůj velký den. Ten si prožil i španělský mladík Oscar Freire o pár týdnů později na šampionátů silničářů v italské Veroně. Jeho triumf je doslova senzací, tím spíše, že přišel po bezmála půlroční pauze způsobené operací kolene a pouhých jedenácti závodech, které předcházely jeho šokujícímu vítězství.

NA BARU S MICHALEM MAROŠIM. V klidu posezonního rozjímání jsme se vydali za naší momentálně největší bikerskou hvězdou Michalem Marošim a navštívili jemu důvěrně známá místa, abychom vám mohli nabídnout věrohodný portrét downhillera.

POSLEDNÍ DÍL ANKETY. Téměř celý rok jsme zaměstnávali vaši pozornost a rozvíjeli znalosti z historie cyklistiky seriálem Cyklista tisíciletí, který dospěl do svého závěrečného dílu. Nezbývá než vzít tužku a napsat nám svůj tip, čímž se jednak budete podílet na jedinečné anketě a rovněž získáte šanci na výhru jednoho ze dvou kol, zajímavého cyklistického zájezdu či dalších hodnotných cen.

Menu