VELO: 4/2000

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: Dva na jedno téma: Předstartovní stavy

Popis

CYKLISTICKÉ NOHY. To je motto, které se prolíná v několika rovinách podstatnou částí tohoto čísla. Průvodcem nám byl odborník na slovo vzatý, bývalý profesionál, dnes podnikatel aktivní mimo jiné v oblasti cyklistického obutí – Luboš Lom. Svěří se nejen se svými zkušenostmi se správnou technikou šlapání na kole, s problémy, které vyplývají z nevhodného posedu či nastavení pedálů i výběru nekvalitní obuvi, ale také řekne své k činnosti pro cyklisty tolik příznačné – holení chlupů na nohách. To je jedno z témat povídání o cyklistických nohách, stejně jako přehled treter, článek o opomíjané a přitom nezbytné drobnosti – cyklistických ponožkách a jejich specifikách, rozhovor se světovou kapacitou v oblasti ortopedie a zároveň náruživým cyklistou MUDr. Vítem Dvořákem na téma potíže s klouby a vazy a mnoho dalším zajímavostí, které s nohami – největší cyklistovou chloubou – souvisejí.

NAKLONOVALI JSME CYKLISTU PRO PŘÍŠTÍ TISÍCILETÍ. Náročné bylo zpracovat výsledky čtenářské ankety prezentované v letošním lednovém čísle Vela. Mravenčí práce se však vyplatila a dala vzniknout prototypu českého cyklisty pro třetí tisíciletí. Zajímá vás, jak průměrný cyklista-čtenář Vela odpověděl na sérii našich mnohdy nekonvenčních otázek? Nahlédnete rádi do myšlenek druhých, kteří se odhodlali se svěřit i se svými opravdu netradičními postoji? V tom případě si ohlédnutí za anketou nenechte ujít a pokud jste se sami zúčastnili, možná budete jedni z těch šťastných, kteří vyhráli některou z adekvátních cen.

PŘEDEM PROHRANÝ BOJ? Dokážete si představit závody horských kol v cross-country s mechanickými depy na trati? Není to vize vůbec utopistická a dokonce ani tak časově vzdálená. S největší pravděpodobností se už v Českém poháru 2001 bude závodit s povolenou cizí technickou pomocí a také v celosvětovém měřítku lze v nejbližší době očekávat převratné změny. Padne tak základ toho, co tvoří samotnou podstatu XC, přinese to rozkol či dokonce zánik mountainbikového hnutí nebo je naopak předznamenáním jeho obrody? Hledáme odpověď na řadu otázek a přizvali jsme si na pomoc řadu zainteresovaných.

JAK JSME VIDĚLI SPORT PRAGUE. Není snad v domácím velobyznysu sledovanější události, která by vyvolávala tolik polemik, názorových střetů, hodnocení a pozornosti, jako je nejvýznamnější český veletrh sportovního zboží, letos s mnoha novými aspekty ve své existenci. Přestože je bezpočet těch, kteří se s tím, co bude letos nabízeno na pultech cykloprodejen přesvědčili sami na vlastní oči přímo na pražském Výstavišti, jsme toho názoru, že psát, a hodně psát, o Sport Prague smysl určitě má. Setkáte se proto nejen s našimi názory, krátkou vizitkou každého z cyklistických vystavovatelů, ale také s mnohdy velmi kritickým pohledem několika z vás – čtenářů Vela zúčastněných na e-mailové konferenci Pandora. Ty nejzajímavější jsme pro vás zaznamenali. Můžete se přesvědčit, zda s nimi souhlasíte či nikoliv.

MARATONSKÉ FULLY NAOSTRO. Ostrému jízdnímu testu se skupinou zkušených cyklomaratonců jsme podrobili sexteto celoodružených kol a posuzovali vhodnost jejich užití pro vytrvalecké bikové závody. Maratonská sezona, která odstartuje na nejvyšší úrovni úvodním podnikem Českého poháru v bikemaratonech a zároveň druhého ročníku Velo Marathon MTB série – Author Král Šumavy, už klepe na dveře. Proto se kromě testu setkáte i s podnětným pohledem na problematiku účasti v maratonech od manželské dvojice zkušených vytrvalců Lídy a Boba Damkových a také s dalším dílem maratonské přípravy, tentokrát již v plném zatížení s blízkým výhledem na závodní vyvrcholení.

DVA NA JEDNO TÉMA. To je název nové polemické rubriky, v níž dostanou slovo vždy dva lidé s různým pohledem na dané téma. I pro maratonce může být přínosný úvodní díl na téma předstartovní koncentrace, o níž hovoří světový trialista, medailista z vrcholných podniků a zároveň aktuální “profesor” jezdecké školy Vela Pepa Dressler a Jan Vašek, bývalý mistr republiky v silničním závodě jednotlivců, účastník mnoha etapových závodů a dnes jeden z předních domácích bikemaratonců. Nechte si poradit.

MĚSTEM V POHODĚ. Lze v našich přecpaných metropolích vůbec jezdit na bicyklu? To je sice otázka, která by vydala na celé jedno samostatné vydání časopisu, ale zaznívá proto, že jsme se podívali na druhou stranu mince, konkrétně zda je na čem jezdit. Musíme konstatovat, že speciálních citybiků se najde dost a dost, my jsme se zaměřili na ty vybavené převodovkou integrovanou v zadním náboji.

KLINIKA OD PIKY. V obnovené rubrice, která provází věrné čtenáře Vela od jeho vzniku, jsme po ukončení seriálu strečinkových cvičení sáhli k další dlouhodobé sérii. Chceme mapovat jednotlivé části těla s ohledem na jejich zatížení při jízdě na kole. Začínáme – jak jinak – od kostry.

SNÍH POD KOLY. Ne všechny kosti (klíční) bohužel zůstaly pohromadě při letošní Red Bull Snowmanii v Peci pod Sněžkou, kde se sešel v boardercrossu na sněhu neuvěřitelný počet 130 startujících z Česka, Slovenska, Polska a dokonce i Litvy. Na sjezdovce Javor jsme si nevšímali jen výsledků, ale i zajíavých diváků (například kompletní sestava nového celku Author-RB-Škoda) a symbiózy bikerů s lyžaři i snowboardisty.

ČESKÁ VLAJKA NA BŘEHU DVOU MOŘÍ. Koncem února a začátkem března se naplno rozjela závodní silniční sezona. V jednom z nejsledovanějších závodů se tentokrát výraznou měrou zasloužili o pozornost světových médií i dva čeští jezdci, a to v etapách Tirreno-Adriatico. Konkrétně dva Janové – ten slavnější Svorada vyhrál již svou šestou etapu v tomto závodě dvou moří, mladší Hruška se postaral o dokonalou výsledkovou bombu, když obsadil celkově druhou příčku jen deset vteřin za vítězným Abrahamem Olano. Výsledek, který v nedlouhé historii české proficyklistiky nemá obdoby.

Menu