Cykloturistika č. 2/2020

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

rozhovor                                                      

Americká hurá akce zelenáčů

 

připravila Slávka Chrpová, foto Filip Ryba a Tomáš Homolka

Tak by se dal nazvat přejezd Filipa a Tomáše z Los Angeles do Houstonu. Nebo taky Jihočeský punk v Americe – dva potetovaní týpci, dvě silniční kola s čínskými dvoutaktními motůrky a jeden vozík v hlavní roli v zemi ne úplně přívětivé k cyklistům. To už zní trošku zajímavěji, neboť přejezdů Ameriky jsme v tomto časopise publikovali celou řadu. Tihle dva kluci vás ale opravdu nezklamou. Jejich čistá radost z jízdy, nekonformní přístup, kreativita, schopnost improvizace i technická zdatnost jsou tu okořeněny velkou dávkou humoru, který vás rozhodně nenechá chladnými. Doporučujeme také zhlédnout jejich film Walmart Cowboys na YouTube.

 

 

zahraniční region

Filmová místa Islandu

 

text Martin Severa

foto autor a Martin Loew

 

Island se pro Martina Severu stal jedním velkým filmovým místem poté, co zhlédl islandský seriál V pasti. Děj tohoto kriminálního seriálu se odehrává v zimě převážně na severu u přístavního města Akureyri. Vyšetřování brutální vraždy se musí ujmout místní policista, protože vyšetřovací tým z Reykjavíku se nemůže kvůli kalamitě na sever dostat. Nejde to lodí ani letadlem, ani nejkratší cestou po silnici č. 35, která je ostatně devět měsíců v roce neprůjezdná. A právě tento seriál byl pro něho inspirací, aby napsal další díl občasného seriálu „Filmová místa“. Silnici č. 35 totiž už před jeho zhlédnutím jednoho srpnového týdne 2017 projel na kole.

 

 

ženy a bicykly v zrcadle času

Tragický příběh čtrnáctileté Jindřišky

(Jindřiška Nováková)

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

 

Odehrával se v roce 1942, v době heydrichiády, a začal hned v den atentátu na zastupujícího říšského protektora, SS-obergruppenführera Reinharda Heydricha, jednoho z nejmocnějších mužů Říše. Události atentátu, který je považovaný za nejvýznamnější odbojovou akci na území okupovaných evropských zemí byly již mnohokrát publikovány a jsou dostatečně známé. My se v našem seriálu o ženách, v jejichž životě nějak hraje kolo důležitou roli, zaměříme na tragický osud statečné dívenky Jindřišky Novákové, který s atentátem bezprostředně souvisí.

 

 

nová rubrika

pozvěte nás na výlet                                                            České středohoří Teplicko                                                                        

Hledání ztraceného slunce

 

text a foto Jakub Kasl

 

Redakce připravila nový projekt, ve kterém by pod názvem „Pozvěte nás na výlet“ měly vznikat medailonky naší krajiny ve spolupráci se čtenáři. Na první výzvu se ozvalo hned několik zájemců o průvodcování po jim známých oblastech a na našeho autora Jakuba Kasla připadla možnost zakousnout se do tohoto „čerstvě upečeného koláče“. Díky předem rozplánované letní sezoně se synchronizace s uchazeči poněkud protahovala, až se termín odevzdání materiálu začal nebezpečně blížit. Teplé slunečné dny byly dávno pryč, barevné listí se snášelo na vlhké lesní cesty plné kluzkých kořenů a tma zkracovala neúprosnými krůčky každé odpoledne. Nejvyšší čas vyrazit. Na poprvé to bylo do Českého středohoří.

 

 

Celý měsíc v městském provozu                             Rock Machine GravelRide CRB 700

Karbonový štěrkolet                       

 

text Petr Štěpánek foto David Stella

 

Rock Machine založila svůj věhlas na rámech postavených z hliníku. Proto trochu překvapí karbonový štěrkostroj – rám, vidlice i sedlovka. Při troše pátrání se jedná o sériový tchajwanský rám střední třídy. Do testu jsme jej dostali na přelomu zimy a jara, abychom jej mohli vyzkoušet na všech površích a za každého počasí.

 

 

pohledem fyzioterapeutky

Bedra pod drobnohledem

text Bc. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

foto autorka a Slávka Chrpová

 

Již jsme se zorientovali v oblasti bederní páteře, dnes se pod drobnohledem podíváme na nejčastější obtíže, které nás v této oblasti trápí, a co s tím lze udělat.

 

z jiného pohledu

Od krmné směsi po výrobu velomobilů

 

Každý z nás zná české cyklistické značky, jako je Superior, Pells, Duratec, RB nebo 4Ever. Ale slyšeli jste třeba o brněnské firmě Katanga? Že ne? A přitom se podílí na výrobě velkých nákladních elektrokol Velove Armadillo, které následně putují třeba do služeb německého DHL. Ovšem mají také svůj vlastní produkt v podobě velomobilu WAW a momentálně také rozjíždějí velmi slibně vypadající projekt čtyřkolky Pony4, kterou budou vyrábět ve spolupráci se dvěma dalšími německými firmami. Katangu založil Belgičan Stephane Boving, se kterým jsme si povídali o jeho začátcích v Česku i o rozdílu mezi výrobou krmných směsí pro zvířata a výrobou kol.

 

malý výlet s dětmi

Ke hradu a propasti

text a foto Petr Růžička

 

Krásný hrad, nejhlubší zatopená propast světa, infocentrum s virtuální realitou a navrch pohodová a bezpečná cyklostezka kolem řeky obklopená hřišti a odpočívadly. Myslím, že nelze snad ani vymyslet více lákadel k dostání svých ratolestí do sedel kol. A to i v případě dospívající náctileté mládeže, se kterou již začíná cloumat puberta. Vše uvedené nabízí v Olomouckém kraji trasa mezi Týnem nad Bečvou, Hranicemi a Teplicemi nad Bečvou.

 

čím a jak správně mazat kolo

V cyklistické apatyce

 

text Karel Kuchler foto autor a archiv časopisu Cykloturistika

 

K mazání jízdního kola můžeme přistupovat různě – někdo jej řeší výhradně olejem na jízdní kola a šicí stroje, a to až v okamžiku, kdy přes kvílení řetězu neslyší vlastního slova, jiný po večerech zaujatě pročítá studie, kolik desetin wattu slibují ušetřit moderní maziva s nanočásticemi. Pokusíme se najít mezi těmito póly kompromis, který přinese nízké tření a dostatečnou ochranu komponentů za přijatelnou časovou i finanční investici.

 

 

Čtyřkolky ve světě kol

Pro zvýšení stability a zavazadlového prostoru

 

text a foto Honza Galla

 

Slovo bicykl je už více méně zastaralé, ale jasně poukazuje na to, že jízdní kolo má dvě kola. Není tomu tak ovšem vždy. Existují nejen jednokolky, ale také tříkolky, a dokonce i čtyřkolky. S nástupem elektrokol a cargo biků nabírají právě čtyřkolky neboli quady na významu, a i když mohou mnohým lidem připadat nesmyslné, své opodstatnění rozhodně mají. Způsobů, jak využívat čtyři kola v cyklistice, je poměrně hodně, a proto se spolu podíváme alespoň na ty nejzajímavější.

 

Menu