Cykloturistika 6/2017

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

 

Ženy a bicykly v zrcadle času

Emancipovaná mladá baronka bez předsudků

(Božena Audrická)

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

Připomeňme si dnes již zcela zapomenutou pozoruhodnou ženu, které nesporně patří místo v nejstarší historii naší cyklistiky, v samotných jejich počátcích – baronku Boženu Audrickou. Zajímavou postavu z konce 19. století, která svým osobním příkladem propagovala sportování žen.

 

z jiného pohledu

Inspirace je nakažlivá

text Honza Galla, foto Archiv Amanda Coker

„Kolik najezdíš za rok?“ je jeden z běžných dotazů, kterým cyklisté častují své kolegy. A odpovědi jsou různé. Od několika stovek po několik desítek tisíc kilometrů u těch nejzarputilejších a nejvýkonnějších z nás. Ovšem máte představu o tom, jaký je světový rekord v této disciplíně? A tušíte, kdo jej drží? Asi nikoliv. Tím člověkem je Amanda Coker, která letos dokončila svůj úspěšný pokus, během kterého nakonec nasbírala dva další světové rekordy registrované v Guinnessově knize rekordů. Ono neuvěřitelné číslo je 139 383 km.

 

 

Na kole i s kolem (nejen po Alpách) Východní Kladsko, Polsko

Tam, kde se scházel Havel s Kuroněm

text a foto Alena Zárybnická

Což takhle strávit podzimní víkend sice za hranicemi, a přitom v místech, kde na českou stopu narazíte opravdu na každém kroku? Můžete se projít alejí Václava Havla a zastavit se ve vesničce, která se jmenuje Stará Morava a leží na Morávce. Určitě vám neunikne, že u názvu každé ulice je tu vyobrazen český lev. V Kladsku je společná minulost pořádně znát. A navzdory tomu, že až do roku 1958 jsme se s Poláky o tenhle kus země svářili, jsme tam vítanými hosty. Ostatně jako všichni turisté, kteří se rozhodnou tuhle ze tří stran horami chráněnou náhorní plošinu navštívit. Důvodů je mnohem víc, než se do jednoho článku vejde. Příroda je na obou stranách hranice chráněná, přesto se tu cyklisté dostanou tam, kde to stojí za to.

 

kolem vlasti

Broumovské stěny a pramen Metuje

text a foto Vladimír Pustina

Nejstarší turistické značení u nás najdete v kraji pískovcových skal a barokních památek; historická skalní hřebenovka v Broumovských stěnách je společným dílem místního turistického spolku a benediktinských mnichů z kláštera v Broumově. Další z dílů seriálu kolem vlasti.

 

 

Nové trendy v rozměrech plášťů

Všeobecné tučnění

text Karel Kuchler, foto archiv značek

Pokud jste v poslední době kupovali nový plášť či duši, nejspíš jste narazili na nečekaný problém. Obutí jízdních kol se už dávno nedělí na silniční, krosové a horské, v posledních letech do hry vstoupily různé průměry ráfků a zároveň se stále více liší i šíře používaných plášťů. Ze snadno definovatelných škatulek vznikla kontinuální nabídka, z níž si každý volí plášť nejlépe vyhovující nejen konstrukci jeho kola, ale také jeho jízdnímu stylu.

 

 

rozhovor

Americká odysea vleže

připravil Marek Liška, foto Karel Tříska

Spojené státy americké. Velká auta, několikaproudé dálnice všude, kam se podíváte, a velkoměsta? Že to není nic pro cykloturisty? Své vám poví Karel Tříska, který se minulé léto vydal na svou „americkou odyseu“ vleže. Během 106 dní urazil 9045 kilometrů od pobřeží k pobřeží. Situace se totiž v USA zlepšuje. Alespoň pro cykloturisty. Faktem je, že cyklostezek přibývá a v USA je rozhodně na co koukat. Ať už se jedná o rozmanité národní parky, přírodu, která se postupně z pouště změní v zelenající oázu, města se známými architektonickými skvosty jako Golden Gate či zajímavostmi, jako je liduprázdné město duchů… K tomu si přidejte americkou kamarádskou pohodu, kdy se vás starostlivý šerif zeptá, jestli náhodou nepotřebujete pomoci, relativní bezpečnost a dobře fungující služby. To zní celkem dobře, ne?

 

 

Měsíc v městském provozu                           Specialized Crosstrail Rim

Za málo peněz hodně muziky

text Petr Štěpánek, foto David Stella

V devadesátých letech minulého století byla kola Specialized a Cannondale v českých luzích a hájích symbolem finanční nedostupnosti. Jednotlivé modely se zde prodávaly za násobek ceny z mateřské země. Že se od té doby hodně změnilo, dokazuje ráfková verze kola Specialized Crosstrail, která je v českých obchodech k mání přibližně od jedenácti a půl tisíce korun. Jak odpovídá cena výkonu kola, jsme se podívali v našem tradičním testu Měsíc v městském provozu.

 

 

velká cesta

Co jsem netušil o Tušetii a Chevsuretii

text a foto Jiří Sázavský

Skoro vždy se Jiří Sázavský při vymýšlení cykločundru držel pravidla: aby to bylo na východ a do hor. Jenže jak jdou roky, neprojetá místa splňující toto jednoduché kritérium pomalu ubývají, a navíc díky stále snazší dostupnosti ztrácejí příchuť dobrodružství objevování. Třeba taková Gruzie, vždyť už tam byl snad všude. Ale ne, počkej, díval se tak zas na mapu, a co tady ta cesta, no ta z Tbilisi přímo na sever! A dál k východu je ještě jedna, nejsou sice propojené, ale nějak to musí jít!

 

 

Pranýře – místa hanby

text a foto Radmila Nováková

Ohnivý sud, Kašperské Hory, Šumava

V dávných dobách bývaly pranýře místem hanby a trestání. K pranýři se připoutávali odsouzenci, kteří se dopouštěli trestných činů a přestupků, na něž se nevztahovaly tresty hrdelní.

 

 

Správná výživa – skrytý motor na kole

Doplňky stravy pro cyklisty a jak se v nich orientovat

text Mgr. Eva Hvorecká, www.nutricoach.cz, foto autorka a Miroslav Šup

S rozmachem výživy ve sportu se rozšiřuje také sortiment doplňků stravy pro sportovce. Bohužel se však v této problematice často neorientuje ani vrcholový sportovec, natož sportovec rekreační. Ano, prodejce vám určitě může poskytnout kvalitní informace. Nicméně jeho často primárním cílem je produkt prodat a to, zda jsou jeho informace o daném doplňku stravy a jeho účincích věrohodné a pravdivé, už je v podstatě vedlejší. To však není vždy jeho vina, protože nad ním stojí potravinářské podniky, které mu tyto informace předávají. Jak se tedy v doplňcích stravy zorientovat, které výrobky mohou mít pro cykloturisty význam a co vše se vlastně za doplňky stravy považuje?

 

 

malý výlet s dětmi

Putování kolem Svratky a Pernštejna

text a foto Petr Růžička

Děti z Brna znají hlavní brněnskou řeku Svratku, a tak se mottem tohoto výletu stala touha ukázat dětem Svratku i v její jiné než městské podobě. Jelikož všechny toky začínají od nějakého pramínku a tečou shora dolů, bylo jasné, že bude třeba vypravit se do kopců. V případě Svratky přímo na Vysočinu. Bonusem byl mimo jiného pohled na hrad Pernštejn, tyčící se majestátně nad městečkem Nedvědice.

 

1000 Miles Adventure, 7. ročník

1000 mil primitivního přežívání

připravila Slávka Chrpová, foto archiv závodu

Jeden z pravidelných účastníků závod vystihl stručně: „Při závodě myslíš jen na to, kde co sníst a vypít, jak se zahřát nebo zchladit, málokdy zapomeneš na bolest a přemítáš, jak mohl někdo vymyslet tak strašnou trasu. V tom změněném stavu bytí tě může i něco zásadního napadnout, uděláš rozhodnutí, ke kterému ses dlouho neměl, anebo jen zjistíš, kolik toho tvé tělo a tvá hlava vydrží.“

Podíváme se, jak probíhal 7. ročník tohoto oblíbeného závodu.

 

Menu