Cykloturistika 7/2017

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

zahraniční cesta

Vítejte v předpeklí                             Lanzarote, Španělsko

text Slávka Chrpová

foto autorka a Aliaksei Taukachou

Tři stovky sopečných kuželů po celém ostrově, Ohnivé hory (Montaňas del Fuego), které tu vymodelovaly erupce v roce 1730. Lávové jeskyně, do jejichž útrob se schází po mnohých schodech jako do pekla. Restaurace s příznačným názvem del Diablo. I to víno, které se zde podává, je sytě červené a pěstuje se kryté za zídkami z tufových kamenů, jako by si je tu čerti pěkně naskládali. A je taky stále pěkné teplíčko. Všechny chmury a obavy z přítomnosti pekelných sil ale odvane mírný větřík, rozjasní přívětivé slunce, duši pohladí azurová barva moře a povzbudí bílá barva většiny domků nádherně architektonicky zasazených do zdejší krajiny. Vítejte na Lanzarote.

 

Technologie současných cyklistických přileb

Důležitá trocha polystyrenu

text Karel Kuchler

foto archiv značek

Výběr cyklistické přilby je vlastně jednoduchá věc – musí vám padnout jako ulitá, musí splnit požadavky bezpečnostních norem a také by měla být hezká, abyste ji rádi vozili. Jenže když se do volby konkrétního modelu pustíte, zjistíte, že výrobci vám připravili o něco složitější labyrint rozhodování. Jakými technologiemi se tedy současné přilby pyšní a jaké vlastnosti byste od nich měli vyžadovat?

 

Správná výživa – skrytý motor na kole

Jak na přísun vitaminů a minerálních látek v zimě?

text Mgr. Eva Hvorecká, www.nutricoach.cz

foto autorka a Miroslav Šup

Zima se pomalu blíží a s tou přicházejí i obavy z nachlazení a chřipky. Pro sportovce to může znamenat vypadnutí z tréninku a zrušení naplánovaných, dlouho chystaných aktivit. Je možné se v zimě vůbec nějakým způsobem vyhnout respiračnímu onemocnění? A jak velkou roli v prevenci hrají vitaminy a minerální látky, potřebujeme jich v zimě přijímat více?

 

rozhovor

Za hraničními body Švédska

připravila Slávka Chrpová

foto Simona Hrstková a Nicklas Höglund

Simona Hrstková, Čechošvédka žijící ve Stockholmu, podnikla během měsíce června a července v rámci svého projektu nazvaného Extreme Wanderlust cestu za hraničními body Švédska. K dosažení těchto bodů použila pouze kolo, kajak a vlastních sil. Celá cesta jí trvala 38 dní a zdolala při ní celkem 3258 km. Simona se tak stala vůbec první na světě, kdo navštívil všechny hraniční body Švédska během jednoho projektu a za pomoci vlastních sil. Většinu cesty také absolvovala sama.

 

 

Celý měsíc v městském provozu

Hbitý jako lasička                                                                           Author Ronin 2017

text Petr Štěpánek

foto David Stella

V předrevolučních letech uspokojila terénní požadavky cyklistů maximálně tak silniční kola obutá na zimu do cyklokrosových galusek, o MTB jsme věděli jen ze západních časopisů. Jednou ze zásluh firmy Universe Agency je skutečnost, že uspokojila tisíce domácích cyklistů svými horskými a trekingovými koly a nasměrovala je do přírody. Vývoj ale přinesl další kategorie a trendy kol, na které reagovala. Jedním z doslova celosvětových je nasměrování silničního kola mimo asfalt zpět na nezpevněné cesty.

 

z jiného pohledu

Extrémní líbánky

připravil Honza Galla

foto Laura a Ashley Jonesovi

Jen málokterá nevěsta by si přála strávit líbánky překonáváním pětitisícových sedel na kole, a už vůbec ne pozorováním zadku svého novomanžela na tandemu. Ne tak Laura Weyman-Jones. Ovšem Laura už přesně věděla, do čeho jde, protože se svým mužem Ashleym absolvovali také dlouhou předsvatební testovací jízdu. Neméně zajímavý byl i jejich dopravní prostředek v podobě skládacího tandemu Bike Friday.

 

zahraniční region

Maďarsko

V zemi horkých pramenů a pikantních klobás

text Karolína Stehlíková

foto Vanik Zoltán

Maďarsko – to už dnes nejsou jen klobásy, klobásy a zase jen klobásy. Tato středoevropská země, jež se tolik liší od ostatních svým jazykem, nabízí nádhernou krajinu, skvělou úroveň ubytování a dalších služeb a samozřejmě také výborné jídlo. Je vám už Česko na cyklovýlety malé, západní Evropa příliš okoukaná a Alpy příliš kopcovité? Pak se neváhejte vydat na východ od nás – do Maďarska. Možná budete až překvapeni, jak krásná a rozmanitá je tu krajina, která v ledasčem připomíná tu českou. Naleznete tady řeky pomalu se kroutící údolími, hory někdy strmé a jindy tak akorát na zahřátí, louky zelenající se v teplých paprscích slunce a taky příjemné asfaltky a cyklostezky někdy hodně rozbité a jindy hladké jako sklo.

 

Ženy a bicykly v zrcadle času

Příběh téměř pohádkový (i s královnou)

(Královna Viktorie a Miss Roach)

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

Na jaře roku 1881 dodala Starleyova továrna v Coventry dva kusy velocipedů „Salvo Quad“ na přání Jejímu Veličenstvu, anglické královně Viktorii. Stalo se podmětem této události představení zmíněného velocipedu v královské rezidenci Osborne House na ostrůvku Isle of Wight při jižních březích Anglie, nebo nenadálé setkání s rychlou velocipedistkou Miss Roach, dcerou velmi váženého občana z nedalekého Newportu?

 

Filmová místa

Dvojí hory

text Martin Severa

foto Milan Drahoňovský, Aliaksei Taukachou a uvedené zdroje

Když jsem byl mladší, vadilo mi, že mi všichni tykají, což bylo podpořeno socialistickým systémem rovnosti. Pak se to v určité chvíli zlomilo a najednou jsem byl na všechno moc starej. Láme se to i ve sportu. Do dvaceti je člověk nadějný, od dvaceti zkušený. Práh věkové diskriminace neboli ageismu je velmi pohyblivý. Zde je definice: Ageismus je ideologie založená na sdíleném přesvědčení o kvalitativní nerovnosti jednotlivých fází lidského životního cyklu. Projevuje se skrze proces systematické, symbolické i reálné stereotypizace a diskriminace osob a skupin na základě jejich chronologického věku anebo na jejich příslušnosti k určité generaci. A víte, kde tohle všechno neplatí? Když sednete na kolo.

Náš kolega Martin Severa se vydal se skupinou přátel z Jitravy v Lužických horách přes Jizerské hory do Špindlerova Mlýna. Věkový průměr se pohyboval nad šedesátkou, čekalo je 94 kilometrů s převýšením 1900 metrů. Krásným jazykem, lehkostí slova a trochu ironie vás provede Martin po filmových místech spojených s touto cestou.

 

 

Eurobike 2017

Zřejmě letos naposled podzimní

text a foto Honza Galla

Na přelomu srpna a září se v německém Friedrichshafenu koná již velmi tradiční cyklistický veletrh Eurobike, který se postupem času stal největší podobnou akcí na světě. Dnes už je těžké spočítat, v kolika halách se vlastně vystavuje, protože k některým halám jsou „přistavěny“ další obrovské stany či mobilní haly, o jejichž existenci se vlastně dozvíte až při pohledu zvenku. Stejně tak se na venkovních plochách pomalu smazává hranice mezi stánky a jakýmsi veřejným prostorem. Eurobike je zkrátka fenomén, který se dnes už jen těžko dá nazvat veletrhem. Je to festival, obrovská party, svátek cyklistiky a platforma pro setkávání obchodních partnerů, ale i přátel z celého světa. A nic na tom nezmění ani fakt, že někteří z velkých výrobců se Eurobiku již několik let neúčastní. Ovšem možná právě kvůli nim dojde příští rok k velké změně, kterou bude posunutí termínu do poloviny července a zrušení dne pro laickou veřejnost. Eurobike v roce 2017 tak byl posledním zářijovým.

 

Cyklotoulky

Za holkami z porcelánu

text a foto Klára Růžková

Vodní plocha a červený zámek odrážející se v její hladině. Nenechte se zmýlit, i tato představa může mít několik reálných předobrazů. Tyto Cyklotoulky vás zavedou nikoli do jihočeské Lhoty, ale do Klášterce nad Ohří.

 

Cyklotoulky

Za Švejkem a Homolkovými do Písku a okolí

text a foto Klára Růžková

Jižní Čechy jsou oku lahodící krajinou, ve které prim hraje malebnost a prostota. Vesele zurčící řeky, rybníky přeplněné kapry, šťavnaté louky, úrodná pole, prosluněné lesy a výstavní vesničky s návsemi ve stylu vesnického baroka. A uprostřed toho všeho Písek, královské město s branami otevřenými dokořán. Jihočesky krásné, jihočesky dokonalé.

 

malý výlet s dětmi

Malebné končiny k výletu rodiny

 text a foto Petr Růžička

Startem i cílem tohoto výletu malebnou krajinou se stalo město Jevíčko na jihu Pardubického kraje. Jevíčko leží v Boskovické brázdě obklopené vlnícími se poli a loukami. Nedaleké Jaroměřicko, východně od Jevíčka, nabízí kopce s hlubokými lesy. Zvolená trasa má nádherné okolí, obdivovat můžete plnými doušky historické městské památky i skvělou přírodu.

Menu