Cykloturistika 1/2019

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Vychytávky pro zimní jízdu

Studený start? V pohodě!

text Karel Kuchler

foto autor a archiv Cykloturistiky

V lednu a v únoru spousta cyklistů spřádá plány do nové sezony v teple u kamen a vyrazit do zimy, či dokonce sněhu by je ani nenapadlo. A když už vyjedou, tak výhradně na běžkách. Jenže cyklistika na třpytivé křupající krustě sněhu může být stejně příjemná jako letní vyjížďka. A chce to jediné – malé rozšíření šatníku, případně i drobné úpravy kola. Spousta tipů, rad a zkušeností v jednom.

 

zahraniční cesta                                                                                 Dánsko

Mrazivá krása ostrovů Falster, Møn a Lolland

text a foto: Romek Hanzlík

„Reportáž o výletu, jehož hlavním cílem byl nejvýchodnější ostrov jižního Dánska, ostrov Møn, uvedu parafrází slov mistra: Vlivem silného protivětru jsme nechali ostrov Møn daleko před sebou a po čtyřdenní jízdě na Møn jsme dorazili do Nakska. Anebo můžu citovat dalšího mistra: Severní vítr je krutý, počítej, cyklisto, s tím. Přestože foukalo a mrzlo, prohlašuji: Stálo to za to“, píše Romek Hanzlík, jehož vyprávění z cest nepostrádají vtip, náboj, dobrodružství, nadhled i přehled.

z jiného pohledu

2222 závodních kilometrů na skládačce

připravil Honza Galla

foto archiv týmu Skládačky

Tým kolem Filipa Štupla se minulý rok v létě již poněkolikáté zúčastnil závodu 111 Metrostav Handy Cyklo Maraton. To by nebylo nijak zajímavé, kdyby si neříkali tým Skládačky a kdyby celých dlouhých 2222 km neabsolvovali na skládacích kolech. Filipa jsme se se zeptali, jak se k netradičnímu závodnímu prostředku dostal a jak se mu na něm jezdí.

 

kolem vlasti

Z Krkonoš do frýdlantského Záhvozdí

text a foto Vladimír Pustina

Mnohé ryze české řeky mají svůj pramen v hraničních horách u sousedů, jednou z nich je Jizera, jež dala jméno celému pohoří. Skutečný pramen je ztracený kousek od cesty z Polany Izerské do sedla, nikterak neoznačen; asi trochu Polákům natruc byl tedy před dvaceti lety upraven a tabulkou na balvanu označen druhý ze zásadních jizerských pramenů, vyvěrající na naší straně hranice. U českého pramene Jizery se tým kolem Vládi Pustiny zastavil při další etapě putování kolem vlasti. Z Harrachova je den čekala cesta přes hory do Frýdlantského výběžku, dříve známého coby Záhvozdí. Přejezd to byl nenáročný, Jizerky jsou pro cyklisty hory naprosto pohodové, zahřejete se trochou šlapání do kopce a pak už se celý den jen pohupujete v tisícimetrové výši po hřebenech, majíce k dispozici spoustu zpevněných cest s výhledy daleko do kraje.

 

malý výlet s dětmi

Okolo Dalešické přehrady

text a foto Petr Růžička

 

Vodní nádrž Dalešice s přečerpávací vodní elektrárnou, ležící na řece Jihlavě, naleznete v Kraji Vysočina jihovýchodně od města Třebíč. Hráz nádrže, vysoká úctyhodných sto metrů, je nejvyšší sypanou hrází u nás a druhou nejvyšší v Evropě, její koryto je členité a příkré, zhusta pokryté lesy. Malebné okolí přehrady láká ke koupání, vodním sportům a k cyklovýletům.

 

rozhovor

Štěstí nalézám v pustině

připravil Marek Liška, foto Petr Blahut

 

Samota je pro mnoho lidí při cestování překážkou číslo jedna. Ne tak pro mladíka Petra Blahuta, který samotu vnímá jako stav mysli. Umí se z ní radovat a využívat ji ve svůj prospěch. Díky tomu si dokáže vychutnat s euforií skutečně osamocená místa. Ať už se jedná o horské průsmyky karpatského oblouku, nebo orientální cestu do Gruzie.

 

Celý měsíc v městském provozu                                                      Canyon Roadlite CF 7.0

Z práce, do sauny, na fitnessu

text a foto David Stella

 

Německý výrobce Canyon se poslední roky stává velmi oblíbeným producentem kol, patrně proto, že cena bývá více než příjemná a pověst firmy je spojena se samými superlativy. Máte pocit, že horské nebo krosové kolo je pomalé, a zároveň se necítíte na silničku? Toužíte po lehkosti jízdy a po větru ve vlasech? A že jste nikdy nejeli na kole s váhou něco přes 8 kg? Nevadí. I když se najde mnoho škarohlídů s přesvědčením, že fitness kolo je paskvil, tohle kolo je plnokrevná silnička s rovnými řídítky.

 

 

zahraniční region                                                       Maďarská jezera Balaton a Tisza

Dvě jezera, tisíce zážitků

text Eda Pinkava, Martin Raufer

foto Erika Kaiser

 

Dvě vodní plochy, dva různé výlety, jejichž pojítkem je jednak stejná myšlenka – objet na kole jezero –, a jednak země – náš bývalý jižní soused a ještě dávnější bratr z rodiny téže monarchie. Řeč je o Maďarsku. Není to destinace, která by při prvním plánování cyklistické dovolené automaticky zaujala jedno z předních míst. A to je určitě škoda. Když si člověk začne odpovídat na otázky, co vlastně o Maďarsku ví, a nezřídka zjistí, jak žalostně málo to je, má ten hlavní důvod doslova na dlani.

 

Ženy a bicykly v zrcadle času

Bloomer girls – průkopnice bořící předsudky

Amelia Jenks Bloomer

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

 

„Fin de siècle“ – jak Francouzi s nostalgií nazývají konec 19. století – byl obdobím, kdy cyklistika výrazným způsobem ovlivnila způsob odívání, především dámskou módu, a tím přispěla k ženské emancipaci vůbec. Byl to doslova průlom v nazírání na sportování žen a na dámské sportovní odívání. Na tomto průlomu mají lví podíl právě cyklistky, které úspěšně nabourávaly vžité konvence a nebraly ohled na odsuzující reakce svého okolí. Na počátku této převratné změny stála americká feministka Amelia Jenks Bloomerová.

 

 

 

Menu