Cykloturistika č. 5/2019

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Velká letní soutěž

Český věžotest

Možný cíl vašeho cyklovýletu

 

Vyhrajte 32 cen v hodnotě 16 400 Kč od partnerů prazske-veze.cz, Craft, JMC Trading – BBB, Cyklo klub Znojmo a vydavatelství Vpress.

 

 

Další z oblíbených letních soutěží je tady. Tentokrát ji pro nás připravil náš externí spolupracovník, autor a pořadatel moc pěkné akce Pražské věže, Milan Horký. Více najdete zde.

 

 

Na kole i s kolem (nejen po Alpách)

Itálie – Furlánsko a Julské Benátsko

U pramene „svaté řeky vlasti“

text Alena Zárybnická, foto autorka a Denisa Kračmanová

Italsky Piave, latinsky Plavis, česky Piava nebo Plavá, tak se jmenuje 220 km dlouhá řeka, kterou Italové považují za „svatou řeku vlasti“. To kvůli třem ofenzivám, které na Piavě proběhly během první světové války. Okolí vesničky Sappada, první větší obce pod pramenem Piavy, je turisty pořád trochu opomíjené. Zdá se, že ale naprosto neprávem! Hory jsou tu nádherné a na první pohled i absolutně nepřístupné. Přesto se jimi klikatí stezky i bývalé vojenské cesty – pro kolo ideální. Nepočítejte ovšem s upravenými cyklostezkami plnými dopravních značek ani s do rána otevřenými bary. Není právě tohle „to ono“, jak si představit svou dovolenou na kole?

 

ženy a bicykly v zrcadle času

Osvěta šířená autorkami knih pro cyklistky

 

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

 

Nejen autorky knih, ale také publicistky, píšící do cyklistických časopisů, se zasloužily o rozšíření cyklistiky mezi ženami a o příznivější nazírání tehdejší společnosti na ženy v sedlech velocipedů. První knihy určené adresně cyklistkám a psané cyklistkami se vydávaly koncem 19. století především v USA a ve Velké Británii. V zemích s velkým průmyslovým potenciálem, který se odrážel i v rozvinuté tovární výrobě kol a v široké nabídce dámských bicyklů.

 

Téma

 

zkušenosti rodičů

Jak děti motivovat k jízdě na kole?

text Honza Galla foto autor a jednotliví přispěvatelé

 

Cyklistická výprava s dětmi, ať už jednodenní, nebo dokonce s přespáním, je na hony vzdálená od toho, když vyrážíme sami. Počínaje odhodláním vyrazit a plánováním, přes veškerou výbavu, kterou musíme nabalit, až po motivaci, kterou máme k výletu my, a jakou mají samotné děti. Určitě je všem jasné, že se jede pomaleji, že je třeba častěji zastavovat a že zážitky budou zkrátka úplně jiného druhu. Ale pojďte si spolu s Honzou Gallou projít několik základních a zásadních bodů a zároveň se podívejte i na zkušenosti několika tatínků.

vozí se i jsou vezeni

Pro kariéru mladého cyklisty od A do Z

 

text Honza Galla

foto archiv jednotlivých značek

 

Moment, kdy dítě poprvé samo zvládne jízdu na kole, je jedním z těch velmi důležitých v jeho rozbíhajícím se životě a stejně tak je to i obrovský zážitek pro rodiče. Jenže v kariéře mladého cyklisty je to jen jeden z mnoha kroků. Několik jich má už za sebou a mnoho před sebou. Minimálně co se výbavy týče. Dnes už není problém pořídit dítěti kompletní cyklistické vybavení v různých cenových hladinách i kvalitativních úrovních. Informací o běžných produktech i značkách je všude dost. Ovšem v záplavě mainstreamu se nám mohou vytratit zajímavá a často i velmi použitelná řešení. A především o nich by měl být tento článek.

 

domácí cyklotrasa

Kolem Plzně

text a foto Stanislav Rauch

 

Zdá se až neuvěřitelné, kolik zajímavého může přinést zdánlivě jednoduchá okružní cyklotrasa č. 2151 kolem města Plzně. Vede sedmi z dvanácti rekreačních oblastí města. Spojuje spoustu historických památek – zámek, zříceninu hradu, kostely, kaple a kapličky, o pomnících a sochách ani nemluvě. Prochází kolem přírodních rezervací, arboret, přírodního parku, kolem památného stromu, rybníků, jezírka v bývalém pískovcovém lomu a protíná všechny plzeňské řeky. To vše je okořeněno nádhernými výhledy a jednou rozhlednou přímo na trase.

 

 

malý výlet s dětmi

Vizovické kolobraní

text a foto Petr Růžička

 

 

Švestkami a slivovicí vyhlášené město Vizovice v podhůří Vizovických vrchů je vstupní branou na Valašsko. Město mezi Zlínem a Slovenskem je rodištěm Bolka Polívky, slavného to mima, herce a samozvaného „valašského krále“. Především však je hlavním městem švestek, po valašsky trnek, které hostí řadu významných kulturních akcí. Nejznámější je Vizovické Trnkobraní.

 

pohledem fyzioterapeutky

Ramena, co nesou tíhu světa

 

text a foto Bc. Nikola Dostálová, Klinika komplexní rehabilitace Monada

 

Ramena o nás hodně prozradí. Podle jejich nastavení dokážeme odečíst náladu člověka, do určité míry dokážeme říct, co daný člověk převážně dělá, jestli je nebo byl sportovec, jestli má starosti nebo ne. Poznáme, jakou rukou píše či na kterém rameni nosí tašku. Ramena krčíme, když nevíme, zvedáme, když je nám zima, ve snaze se trošku zahřát. Občas na ramenou neseme tíhu světa – a podle toho tyto nosné pilíře tuhnou, aby vše udržely a zvládly.

Obtíže s rameny často souvisí s bolestmi krku, které jsme rozkryli v minulé čísle. Rameno je součástí složitějšího kloubního komplexu, jemuž říkáme ramenní pletenec. Cyklisty bolesti ramene jako takového tolik netrápí, ale vlivem strnulé pozice při držení řídítek ramena ochotně tuhnou a na toto zatuhnutí se nabalují další potíže, které si cyklista nemusí spojit přímo se svou oblíbenou aktivitou, ale které vznikají právě při ní a při dalších aktivitách jí podobných. Nabídneme rady, cvičení, tejpování pro zlepšení nastíněných obtíží.

 

 

rozhovor

Aniččina prázdninová dobrodružství

připravil Marek Liška, foto Anička Dejmková

 

Anička, čerstvá absolventka lékařské fakulty, je ostřílená cestovatelka, která navštívila na kole řadu zemí. A nejen těch evropských. Projela na kole od západu k východu Čínu a na etapy se vypravila po Hedvábné stezce. Jak sama říká – prázdniny bez pár týdnů v sedle si už moc nedovede ani představit.

 

 

Celý měsíc v městském provozu

Silniční celopéro?

Specialized Diverge Carbon Comp

text Petr Štěpánek foto David Stella

 

Specialized si s pohodlnými silničkami, které zvládnou i lehčí terén, pohrával už od dob modelu Roubaix. Na začátku tisíciletí výrobci konečně pochopili, že extra dlouhé silničky s řídítky hluboko pod úrovní sedla s devatenáctimilimetrovými plášti jsou slepá cesta pro sportující veřejnost, ale koneckonců i pro většinu závodního použití.

Největším limitem tehdejšího Roubaix byly silniční brzdy, které naprosto omezovaly výběr šíře plášťů a využití klasických blatníků. Specialized experimentoval s posedem i pohodlím u několika modelů, hřebík na hlavičku trefil právě u modelu Diverge. Použití diskových brzd umožnilo nasazení pneumatik libovolné šíře, což způsobilo přesun modelu z kategorie přísně silniční, do kategorie „gravel“, tedy na různé šotolinové, štěrkové, lesní a polní cesty. Zatímco matka všech gravel biků Salsa Fargo se vydala cestou gravel MTB, Diverge šel opačným směrem k silničkám.

 

 

zahraničně domácí cyklotrasa pro juniory                                  Z Hané do Dolního Rakouska

Rodina Hrubíšků znovu na cestách

text Ivo Hrubíšek ml. foto autor a Kateřina Hrubíšková

 

Letos v létě to bude už dva roky, co nás opustil nenahraditelný autor Cykloturistiky pan Ivo Hrubíšek. Jeho syn, Ivo Hrubíšek ml., se vrací trochu zpět k tomu, co s tatínkem prožil a vloni na otcovu počest uskutečnili s dcerou vícedenní putování po Moravě a Rakousku. Tak jako před několika roky on s otcem, chtěla jeho dcera něco podobného zažít s ním. Polévky v pytlíku, spoustu konzerv a lihový vařič, které si tenkrát brali na cesty, už s sebou nevezli.  Jeli tak, jak jezdíval tatínek a dědeček – s brašnami, stanem a spacáky.

Menu