Cykloturistika 3/2018

64 

Popis

zahraniční cesta                                                                     Azorské ostrovy, Portugalsko

Polynésie v Atlantiku

text Slávka Chrpová

foto autorka a Aliaksei Taukachou

 

Vulkanické ostrovy, spousta sladké vody – jezera, vodopády, horké prameny –, jeskyně, lávové víno, jediná čajová plantáž v Evropě, skoro žádní turisté, teploty v létě kolem 25 °C, moře, čistota, ekologie a koberce krásných květin. A k tomu přívětiví lidé. Pestrá paleta kladů, u nichž doporučujeme, aby vás nenechaly v klidu při výběru vaší příští prázdninové cyklistické destinace.

 

 

 

Ženy a bicykly v zrcadle času

Říkali jí „Létající ďáblice“

(Karolina Kociȩcka)

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

 

Psal se rok 1898 a toho roku, 21. srpna, se na start silničního (lze-li tehdejší polské cesty nazvat silnicemi) závodu na 100 verst (v Polsku se v té době měřilo, stejně jako v Rusku, na versty (jedna versta = 1066,78 metru) o titul Mistrza jazdy Królestva Polskiego postavilo sedm cyklistů. Byla mezi nimi i jedna žena – Karolina Kociȩcka z Varšavy. Časem 4:53:00 skončila poslední, daleko za vítězem, ale i tak novináři a cyklističtí funkcionáři vysoko ocenili její výkon. Vždyť ujet na kole více než sto kilometrů, k tomu ještě v závodním tempu, byl koncem 19. století mezi ženami nevídaný výkon hodný obdivu. V tisku byl náležitě vyzdvižen, ale komentátoři zároveň zvedali varovně prst, že takovýto výkon je již za hranicí možností žen-cyklistek, že je to zdraví škodlivý experiment, který se v žádném případě nedoporučuje ženám k následování.

 

Na kole i s kolem (nejen po Alpách)                                    Jižní Tyrolsko, Itálie

Neznámé kouty Brenneru

text Alena Zárybnická, foto autorka a Stanislav Heczko

 

Brennerský průsmyk patří bezpochyby k nejznámějším v Alpách. Snad každý tudy už někdy jel – autem nebo vlakem. Málokdo se tady ale zastaví. Přitom okolní kopce na jižní straně Brenneru nabízejí nádherné výlety s výhledem na dálnici vedoucí hluboko v údolí. Tahle nejsevernější oblast Jižního Tyrolska má ale i své skoro neznámé kouty. Například severovýchodně od Brunecku. Přírodním parkem Rieserferner-Ahrn se můžete dostat na kole šotolinovou cestou až na samotnou hranici s přírodním parkem Vysoké Taury. Sedlo Klammljoch má skoro 2300 m n. m. a je dostupné jak z Tyrolska, tak právě z Jižního Tyrolska.

 

 

domácí výšlap i kolem vlasti

Krakonoš a jeho dvě Labe

text a foto Vladimír Pustina

Nevyšlápnout si při krkonošských toulkách na Krakonoše by byl neodpustitelný hřích. Jmenovec proslulého pána a strážce Krkonoš není sice ze zdejších horských obrů nejvyšší, dorostl na pouhých 1422 metrů nadmořské výše, ale je tak malebně rozložený v kosodřevinou vystlaném lůžku Kozích hřbetů, že je prostě neodolatelný. Od vyhlídky z jeho plochého vrcholu spadají strmé stěny do údolí Bílého Labe na jedné straně a ke Svatému Petru na druhé; Krakonošovo království odtud přehlédnete od Sněžky až k Labskému štítu. Naše tři nejvyšší hory se drží v Krkonoších hezky pohromadě. Luční a Studniční hora se ve vzrůstu liší jen o jediný metr, sedlem mezi nimi se i na kole prosmyknete k Luční boudě, odkud je to přes Úpské rašeliniště jen kousek ke Sněžce. Tam se ovšem musí pěšky, kola se nechávají u Luční boudy, kde slepá cyklotrasa končí. Tenhle výlet jsme už před pár lety absolvovali, a tak jsme se tu při přejezdu Krkonoš v rámci putování kolem vlasti vydali opačným směrem, navštívit samotného pána hor.

 

malý výlet s dětmi

Okolo třeboňských rybníků

text a foto Petr Růžička

Jižní Čechy jsou pro naši rodinu zamilovanou částí České republiky a věřím, že podobně to má hodně milovníků cyklotoulek. Další z tipů ke krásnému výletu s dětmi nás proto zavede do chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Zvolená trasa je svým umístěním a profilem jak dělaná pro výlet s dětmi. Lesy, rybníky, zámek a cesty bez aut. Co více si přát. Vyhlášená malebná jihočeská krajina patří určitě k nejvyhledávanějším místům naší vlasti. Cykloturistům je bezesporu až notoricky známa, a přesto je stále k sobě přitahuje jako magnet. Stejně je tomu i u naší rodiny, kdy nepamatuji, že bychom návštěvu zdejších krás některý rok vynechali. A to i bez otřepaných klišé průvodců o zdejším úžasném cyklistickém „ráji“, jež jsou snad v každé upoutávce. Stačí nám opakovaná skutečnost, prožitá na vlastních pedálech. Dnešní tip vás zavede do severovýchodní části Třeboňska, která již není tak rovinatá, jako její jižní úseky v blízkosti města Třeboň.

 

základní nastavení odpružení

Pro bezpečí i pohodlí

text a foto Karel Kuchler

 

Odpružení se stalo neodmyslitelnou součástí kol. Navyšuje komfort jízdy, zlepšuje kontakt plášťů s povrchem a umožňuje projet náročnějším terénem. Tyto služby ale odvádí jen v případě, že je správně nastavené a je mu věnována pravidelná péče. Pro fajnšmekry je to samozřejmost, ale řada těch, kteří kolo používají spíš jako prostředek než jako cíl, odpružení přehlíží a okrádá se tak o část požitku z jízdy. A to je škoda, protože základní doporučení jsou poměrně jednoduchá.

 

 

reportáž z výroby

Na návštěvě v Birminghamu

Pokud se řekne cyklistická výroba, většině z nás se vybaví Tchaj-wan a továrny plné dílů, rámů a komponentů, ve kterých se na jedné lince vyrábějí díly pro směsici světových cyklistických značek. Ovšem existují také firmy a firmičky rozeseté po celém světě, které výrazně přispívají k pestrosti cyklistiky. A k vidění jsou i malé továrničky, jejichž historie sahá daleko do minulého století, ba dokonce i dále. Pojďme se společně podívat do jedné z nich, která stojí v anglickém Birminghamu a v níž se vyrábějí legendární kožená sedla Brooks, na kterých jezdí cyklisté od roku 1880. Společnost samotná však vznikla už v roce 1866.

 

 

rozhovor

Jak chutná jihoamerická cesta za svobodou a poznáním

připravil Marek Liška, foto Alis Lundová a Magda Jasinská

 

Věříte na osudová setkání? Alis a Magda, nyní již nerozlučná dvojice, se před pár lety náhodou seznámily v Austrálii a od té doby se jim daří společně cestovat životem. Až propletenost vzájemných přání a plánů pootevřela dveře velké roční cyklovýpravě skrz Střední a Jižní Ameriku.

 

 

Celý měsíc v městském provozu                                                    Giant ToughRoad SLR1

ToughRoad – drsnou cestou

Největší cyklistická firma světa Giant vždy nebývá průkopníkem nových stylů kol. Když se však rozhodne převzít nový trend od konkurence, umí to opravdu výborně. Letošní ToughRoad SLR1 s předním a zadním nosičem na pomezí gravel biku a horáka zvládne jakýkoli terén. Však to také jeho název napovídá.

 

 

správná výživa – skrytý motor na kole

Bezlepková dieta – má pro aktivně založené jedince význam?

text Mgr. Eva Hvorecká, www.nutricoach.cz

 

„Ideálně bez lepku.“ S těmito názory se v určité době roztrhl pytel a převládají také mezi sportovci. Ti často věří, že lepek způsobuje zažívací potíže, zánět ve střevě a jiné problémy, které pak mají vliv na jejich výkonnost, ačkoliv jsou vlastně zdraví. V důsledku toho vynechávají ze stravy vše, co by lepek mohlo obsahovat, čímž se často připravují o potřebné živiny. Zbytečně investují také do drahých bezlepkových potravin, ačkoliv v anamnéze nemají přítomnou celiakii ani alergii na lepek. Jedná se tedy pouze o módní vlnu ve výživě a komerční záležitost nebo je lepek opravdu škodný i pro zdravé jedince?

 

 

z jiného pohledu

V zimě na Nordkapp

připravil Honza Galla

foto Bernard-Régis Magnouloux (de Montpoulet)

 

Turisticky nejsevernější místo Evropy Nordkapp je cílem mnoha cykloturistů a jakýmsi magickým místem tam někde na konci země. Navíc s příchutí velkého dobrodružství, neb slunce v létě daleko na severu vůbec nezapadá. Ale dokázali byste si představit, jaké by to bylo, dojet na Nordkapp na kole v zimě? A navíc na lehokole? Léto už nám sice klepe na dveře, ale rozhovor s Bernardem-Régisem vás ještě na pár minut zchladí. Jeho zimní výprava, kterou podnikl se svou ženou Françoise v roce 1990, byla vpravdě extrémní.

 

 

 

Menu