Cykloturistika č. 7/2018

64 

Popis

Na kole i s kolem (nejen po Alpách)                      Tyrolsko – Wipptal, Rakousko

Brennerský hraniční hřeben

text Alena Zárybnická, foto autorka a Stanislav Heczko

 

„Brenner Grenzkamm?“ O trase vedoucí po hraničním brennerském hřebeni se píše sice málo, u nás vůbec, ale zato v superlativech. Už to samo je dost dobrým důvodem vyrazit. Jednodenní túra se dá zvládnout při pěkném počasí kdykoli, když přes Brenner pojedete. Máte-li čas zdržet se déle, jedině dobře. Wipptalské údolí, i se svými pěti bočními údolíčky, zůstává pořád tak trochu stranou hlavního zájmu turistů. Cyklotras je tady bezpočet! A je docela pravděpodobné, že podobně jako Alena Zárybnická s partnerem nepotkáte za celý den víc než čtyři další cyklisty. Přitom tam byli uprostřed turistické sezony – v polovině srpna.

 

představení  oblíbené kategorie kol

Gravel bike, cestovatelův ideál?

text Karel Kuchler

foto David Stella a archiv Cykloturistiky

 

Pojem gravel bike je v současném cyklistickém světě jeden z nejskloňovanějších. I v Cykloturistice jste si o těchto kolech mohli přečíst, ať už v reportáži z veletrhu Eurobike nebo třeba při testu Rock Machinu v minulém vydání. Nyní se podíváme na tento fenomén podrobněji, pro cykloturistu totiž gravel biky mohou vytvořit zajímavou alternativu ke krosovým nebo horským kolům.

 

 

z jiného pohledu

Nejlepší lezec světa si oblíbil skládačku

text Honza Galla, foto uvedené zdroje O kudrnatém mladíkovi z Brna už v Česku slyšel snad každý. Adam Ondra navíc lezení propaguje i za našimi hranicemi a jeho výkony obdivuje celý svět. Lézt po skalách začal už ve chvíli, kdy se naučil chodit, a brzy nato se v jeho sbírce trofejí začaly objevovat nejen těžké lezecké cesty, ale i dosažená umístění na mistrovstvích světa či ve světovém poháru. Seznam úspěchů je dnes už skoro nekonečný. Do dnešního dne přelezl téměř 1500 cest s obtížností větší než 8a. A to už je pro většinu z nás cyklistů prostě hladká stěna. Jaký má Adam vztah ke kolu? A používá jej vůbec? Protože víme, že ano, zeptali jsme se ho na pár věcí týkajících se cyklistiky. domácí cyklotrasa

Beskydský ráj kousek za Ostravou

text a foto Marek Liška

Máte rádi Beskydy, ale nemáte na to celý den? Volba je jasná! Výlet na Palkovické hůrky, to je snad jeden z mých nejoblíbenějších cyklovýletů vůbec. Po cestě minete hned několik zajímavých míst. Ať už je to rozhledna Kabátice s výhledy na celý Frýdek-Místek, vodní nádrž Olešná, anebo samotný vrchol Kubánkov s nedalekými panoramatickými výhledy na Moravskoslezské Beskydy. A aby toho nebylo málo, v závěru trasy je ukryto poutní místo zvané Myslíkovské Lurdy.

 

malý výlet s dětmi

K soutoku Dyje s Jevišovkou

text a foto Monika Vacková

 

Jižní Morava každoročně naláká nespočet cyklistů a cykloturistů k trávení letní dovolené či volných dní. Nabízí spoustu cyklistických stezek a tras, příjemný profil, vinice a vinné sklípky, ale i historii a přírodní zajímavosti. A tak není divu, že nalákala i nás.

 

netradiční zámky

Specifická ochrana

text a foto Honza Galla

 

Kolo nám zprostředkovává spoustu krás přírodních, architektonických i kulturních, při jízdě na něm nám ale mohou vzniknout také nepříjemnosti – to, když vám úžasného kamaráda někdo ukradne. Nejlepší ochranou je ho vůbec neopouštět, uschovávat jej v bytě nebo v dobře střežené garáži a na výlety jezdit vždycky alespoň ve dvou tak, aby jeden mohl vždycky hlídat. Když to není možné, pak na řadu přicházejí zámky. Někdo potřebuje zamknout drahé kolo na dlouhou dobu, jiný má stařičkou omlácenou herku, na které mu zase až tak nesejde. Podle toho pak přijde rozhodnutí, jaký zámek pořídit. Jako již tradičně se nebudeme věnovat klasifikaci a přehledu zámků, které jsou běžně k dostání, ale podíváme se spíše na netradiční řešení, o kterých možná nevíte a která by mohla vyřešit právě ten váš problém. Velký test zámků ostatně vyšel v letošním roce v Cykloturistice č. 4.

 

rozhovor

Cesta jako touha po svobodě

připravil Romek Hanzlík

foto Tomáš Smejkal a Luba Lapšanská

 

Leckdo má život nalajnovaný stylem: dětství, studium, dospělost, práce, majetek, práce. Jsou mezi námi ale i tací, které tento životní model neuspokojuje a dokážou kariéry a pohodlí odložit a dát přednost dobrodružství. Partneři Luba a Tomáš, povoláním lékaři, a jejich dva psi Phoebe a Lolo, vystoupili z civilizačního vlaku, který je vezl někam, kde je to neuspokojovalo, a místo toho nasedli na kola a vydali se na novou cestu hledat svobodu, objevovat cizí kraje i sami sebe.

 

 

Celý měsíc v městském provozu

Hliník není mrtev                                                                                    Specialized Chisel

text Petr Štěpánek

foto David Stella

 

Tak jak kdysi ustoupila ocel hliníku, ustupuje dnes hliník karbonu. Platí to pro silnici i terén, ale neznamená to, že je hliník mrtev. Slitina M5 užívaná dlouhé roky firmou Specialized nám připomíná, že hliník žije a je stejně jako ocel stále vynikajícím materiálem pro výrobu rámů i součástek.

 

velká cesta Evropou                                                Itálie, Francie, Španělsko, Portugalsko

O kolečko víc

text Kateřina Minková

foto Aleš Podivínský

 

Nebo o kolečko míň? To záleží. Příběh se začal psát před dvěma lety. Na strop. Na velkém papíře byly dva sloupce – co chceme vidět a co chceme zažít. Každý člen rodiny měl možnost napsat si tam svá přání. Vedle sjíždění divoké řeky v Kanadě nebo návštěvy propadlé jeskyně na jihu Portugalska se tam objevilo třeba šťourání klackem do žhavé lávy. Mnoho otázek, zajímavá poznání. Po velkém dobrodružství na plachetnici v Srbsku se rodina Aleše Podivínského a Katky Mínkové vypravila opět na kolech s dětmi. Tentokrát skrz celou Evropu až do Portugalska. O zajímavé momenty, netradiční pojetí cestování na kole, neotřelá místa nebude nouze…

 

 

správná výživa – skrytý motor na kole

Kolo pomáhá stárnout pomaleji

text Mgr. Eva Hvorecká, www.nutricoach.cz

foto archiv Cykloturistiky

 

Věk 60 let, někdy se uvádí 65, je počátkem raného stáří. Z hlediska pohybového aparátu to pro člověka znamená postupné změny, které nelze odvrátit ani pravidelnou jízdou na kole. Z hlediska metabolismu taktéž. Nicméně pohybem a správnou výživou je možné tyto změny alespoň zpomalit a být fit co nejdéle.

 

 

Ženy a bicykly v zrcadle času

Cyklistika žen jako odraz vývoje jízdního kola (a s tím související odívání)

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

 

Ve všech fázích vývoje kol se jejich výrobci snažili získat co nejpočetnější dámskou klientelu. Proto dámská kola doprovázejí vývojové fáze velocipedů od nejstarších dob. Již od draisin, jaké nabízel jejich anglický výrobce Denis Johnson jako dámskou verzi „hobby-horse“, jak v Anglii nazývali draisiny, již v roce 1819. Pouhé dva roky poté, co v Německu představil svou draisinu baron von Drais. Patrně první dámské kolo vůbec. Johnson nechtěl přijít o potenciální zákaznice zajímající se o kola vhodná pro ženy, a proto jim vyšel vstříc dámskými „hobby-horse“. Draisinami s hluboce vykrojeným „koloběžkovým“ rámem, snadno překročitelným i v dlouhých, až po zem sahajících sukních. Přijatelnými i pro dámy z vyšších společenských kruhů, vyhovujícími jejich představám a umožňujícími oblékat se podle poslední módy…

 

 

Menu