Elektrokola 1/2020

84 

Popis

 

Jak využít své elektrokolo

Čekáte, až se vám vybije baterka ve sklepě? Nečekejte!

text a foto Jakub Ditrich

Na stránkách našeho magazínu se seznamujete převážně s elektrokoly, se kterými jezdíte na výlety do přírody. Pokud o koupi elektrokola uvažujete nebo už jej dokonce vlastníte, dám vám několik tipů, jak využít svého elektrického kamaráda mnohem více.

 

 

přechod na bezdušové pláště

Dejte duším sbohem

Karel Kuchler

foto autor a archiv časopisu Elektrokola

 

 

Jedním z nejzřetelnějších cyklistických trendů posledních sezon je bezdušové obutí. Nejprve se uchytilo u mountainbiků, později ovládlo kategorii gravel bike a teď si začíná nacházet čím dál více fanoušků i na silnici, profipeloton nevyjímaje. Není proto žádný důvod domnívat se, že právě elektrokolům nemají „bezdušáky“ co nabídnout.

 

 

e-bike specific komponenty

Samozvaní?

text a foto Martin Kuška

 

Fenomén trendu má stejné příznaky nehledě na odvětví. Když se něčemu v komerčním sektoru daří, je snaha vytěžit z daného maximum. Člověk nemusí být kovaný „kšeftman“, aby si toho všiml. E-biky jsou ukázkovou kategorií. S jejich stále vzrůstající popularitou se zrodila i nabídka specifických komponentů. A do té dělá každý výrobce, co trendy vlnu sjíždí s vidinou pokroku, větších obratů a větší viditelnosti mezi konkurencí. Jaká je realita? Potřebujeme e-bikové díly, nebo vzlétlo letadlo s krátkým doletem?

 

 

novinky z veletrhu

Chytrý elektro Eurobike

text a foto Honza Galla

 

V září minulého roku se v německém Friedrichshafenu opět konala největší cyklistická přehlídka na světě. Eurobike znovu zazářil na krásném výstavišti nedaleko Bodamského jezera a opravdu se bylo na co dívat. Jak ve světě klasických kol, tak v tom našem e-bikovém odvětví. Výrazné trendy letos moc vidět nebyly. Pokud tedy pomineme fakt, že značky na své modely kol nasadily poslední model motoru Bosch Performance CX či jinou aktuální novinku. Jedním z pomalu se ukazujících trendů byl snad rozvoj kompaktních elektrokol a jejich nákladních verzí, které by měly být výbornými pomocníky především v městském provozu. A pak samozřejmě přehršel všelijakých chytrých hračiček, z nich téměř všechny můžete na elektrokole také používat.

 

 

mobilní aplikace pro elektrokola

Informace v kapse

text Martin Kuška

foto archiv časopisu Elektrokola

 

Mobilní aplikace jsou v dnešní době obrovským konkurenčním prostředím. Že je těžké prorazit, potvrdí každá vývojářská firma s touto specializací. Jen v roce 2019 spotřebitelé stáhli do svých mobilních zařízení přes dvě stě miliard těchto „živých organismů“. Ač jsou některé bezesporu zbytečné, ty určené pro elektrokola by měly zajímat každého jeho vlastníka.

 

 

Nová generace Bosch Performance CX – 2020

Malá revoluce ve středových motorech

text a foto Lukáš Drahovzal, Akumo.cz

 

Dlouho očekávaný motor Bosch Performance Line CX čtvrté generace je konečně na trhu. První modely z kolekce elektrokol 2020 přišly na náš trh již koncem října 2019, proto máme v tento moment už dostatek reálných zkušeností na to, abychom vám mohli poskytnout relevantní informace a reálné zkušenosti. Zajímá vás, jaký je nový pohon? Zda se mu podařilo naplnit vysoká očekávání? Překoná tento motor svého předchůdce, který několik cyklistických sezon dominoval trhu s elektrokoly? Pojďme se společně podívat na nejdůležitější informace a přímé srovnání s předchozí verzí.

 

 

Průvodce nastavením odpružení

Pohodlí na prvním místě

text Martin Kuška

foto archiv značky Specialized

 

Můžeme si hrát s tlaky v pneumatikách, vybavit kolo karbonovou sedlovkou nebo měkčími ergonomickými gripy, ale nikdy nedosáhneme takové změny komfortu jízdy jako s dobře nastaveným odpružením. Jak zdvihové dispozice vidlice a tlumiče využít maximálně ku prospěchu jezdce? A je potřeba jiných přístupů než u běžného kola?

 

 

rozhovor

Do práce na elektrokole

připravil Honza Galla foto archiv Auto*Mat

Vratislav Filler sám sebe nazývá vědcem a aktivistou, ale je to především odborník na udržitelnou městskou dopravu a také nadšený cyklista, který už půl roku využívá nákladní elektrokolo z české dílny CargoBikes. V pražské neziskovce Auto*Mat se stará o watchdogové aktivity a zapojuje se do mnoha činností organizace. Nás především zajímal jeho názor na vývoj české elektrocyklistiky ve městech a na její srovnání se „západem“.

 

 

možnosti automatické detekce pádu

Rychleji, dále, výše… a také bezpečněji

text Karel Kuchler

foto archiv časopisu Elektrokola

 

 

Elektrokola otevřela cyklistiku novým zájemcům, zkušeným jezdcům potom zpřístupnila vzdálenější horizonty. Lidé bez sportovní historie, senioři, ale i milovníci svižné, či dokonce adrenalinové jízdy těží z elektrické asistence. Odvrácenou stránkou tohoto vývoje může být vyšší počet úrazů vzniklých v důsledku přecenění vlastních, motorem znásobených sil. Pády na kole jsou nebezpečné zejména v odlehlých končinách, zůstane-li postižený bez pomoci. V dnešní době lze ale i toto nebezpečí minimalizovat.

 

 

zahraniční region       Německo – Bavorsko a Itálie – provincie Sondrio

Jarní toulky po Alpách

text a foto Alena Zárybnická

 

Vyrazit na kolo do hor časně zjara? To je skvělý nápad! Ovšem určitě musíme dopředu počítat s tím, že s námi bude možná paní Zima ještě trošku laškovat. Plány bychom měli mít jasné, ale stejně tak jasné je, že všechno může být jinak. Každopádně je to mnohem dobrodružnější, než kdybychom v dubnu vyrazili na Mallorku, tak jak to dělají všichni cyklisté.

 

 

 

e-test                                       Moustache Samedi 27 Trail 6

Síla a dominance

text Martin Raufer foto Lubomír Severin

 

Francouzská značka Moustache vznikla spolu s nástupem elektrokol, a proto není zatížená žádnými předsudky cyklistických zvyklostí a tradic. Hledá svoji vlastní cestu a nachází ji v originální svěží a na první pohled poznatelné podobě. Originální cesta je dlážděna sázkou na jistotu, maximální kvalitu a výkon, pokud se týká motorifikace. Moustache používá výhradně motory Bosch.

 

 

e-test                                                                                      Rock Machine e10-29

Zlatá střední e-cesta

text Martin Raufer

foto Lubomír Severin

 

 

Rock Machine připravil pro tuto sezonu celoodpružené kolo se středními zdvihy a velmi úspornou komponentovou výbavou a sám jej zařadil do kategorie E-Tour. Už to samo o sobě naznačuje, že to je kolo, na kterém se svezete, kolo, které jede, kolo, na kterém se šlape. A tak by to také mělo být, elektrokola jsou pořád především kola, nikoliv motorky, což platí i pro ta, která mají odpružený rám.

 

 

e-test                                                                          Specialized Levo SL Comp Carbon

Zrodila se nová kategorie

text Martin Raufer foto

 

Takhle to dopadá, když se potká kalifornská mentalita konstruktérů kol s americkým přístupem „nic není nemožné a nic nemá limity“ s německou precizností a švýcarskou orientací na detail. Vznikají pak elektrokola, která překračují hranice kategorií a vytvářejí kategorie jiné. Levo SL je první zástupcem úplně nové kategorie elektrokol, elektrokolo, které váží v tovární výbavě těsně nad 17 kg a chová se jako normální kolo.

 

 

e-test                                                              Totem Eagle 29″ 2020

Společník pro cyklostezky

text Matěj Stejskal foto Petr Štuka

 

Elektrokola jsou fenoménem, který výrazně změnil cyklistický svět. Mají své obdivovatele i odpůrce. Jeden z hlavních argumentů hrající pro elektrokola je rozšířit obzory těm, kteří by si na běžné kolo již netroufli. Tento argument však stále naráží na zásadní překážku, a tou je pořizovací cena elektrokola. Naštěstí jsou mezi námi tací, kteří se snaží najít dobrý poměr mezi cenou a výkonem, a jedním z nich je český výrobce elektrokol firma Totem.

 

 

e-test                                                                   Trek Rail 9

Elektrokolo s vysokým nábojem!

 

text Ondřej Bílek foto Eduard Pinkava

 

Vývoj letí vpřed a ani velká firma Trek nezůstává pozadu. Řady příznivců elektrokol se rychle a hojně rozšiřují, a s tím rostou i nároky na tato kola. Dříve stačilo, když elektrokolo umožnilo jezdci elegantně a s menší námahou přemístit se z bodu A do bodu B. A to většinou po zpevněném povrchu, či štěrkové cestě. Dneska se již uživatelé nespokojí jen s cyklostezkou kolem vody, ale chtějí od svého elektrokola daleko více. Chtějí jet daleko, vysoko a cestou dolů to pěkně pustit. To se kola musí řádně změnit. Od základu. U Treku tak přišli s modelem Trek Rail 9. Toto kolo by vás mělo katapultovat na vrchol kopce s lehkostí jarního vánku a dolů působit jako sebejisté „déháčko“, které vykouzlí úsměv na tváři a ničeho se nezalekne.

e-test

MTB hardtail                                                                                                      Rockrider E-ST 900

Připravený a drsný

text Lubomír Severin foto Michal Červený

V nabídce řetězce Decathlon se jen těžko hledá sportovní odvětví, jehož příznivci by z mnoha obchodů odešli neuspokojeni. Poměr ceny a kvality je jedním z předpokladů komerčního úspěchu značky, nyní můžeme vyzkoušet, zda to platí i o oboru elektrokol, které Decathlon nemůže samozřejmě vynechat.

 

Menu