Cykloturistika č. 2/2018

64 

Popis

Ženy a bicykly v zrcadle času

První žena, která objela svět na kole? 

(Annie Londonderry)

text Ivo Hrubíšek, foto archiv autora

Vzdálený příbuzný Annie Londonderry (rozené Cohenové, provdané Kopchovské, ale známější pod pseudonymem Londonderryová) Peter Zheutlin zpracoval po více než 110 letech, které uplynuly od její cesty kolem světa (1894–1895), životní příběh této jistě nevšední ženy. Životopis je vystavěn na bezpočtu citací z tehdejších novin vycházejících ve městech, kterými projížděla. Vydán byl knižně v USA (Around the World on two Wheels, 2007) a o pár let později i v českém překladu (První žena na kole kolem světa, 2013). A stejně jako je otazník v nadpisu této kapitoly, měl by být otazník i v názvu zmíněné publikace, ať již vydané v angličtině, nebo češtině. Proč ony otazníky, to vyplyne z líčení životaběhu Annie Londonderryové.

 

 

Měsíc v městském provozu

Do práce i do školy na jednostopém oři

text Petr Štěpánek, foto David Stella

 

Desátým rokem vám přinášíme recenze a rady v našem seriálu Měsíc v městském provozu. Za tu dobu jsme vám poskytli hodně přes sto recenzí jízdních kol a různého příslušenství od helem přes světla po nosiče a blatníky. Leccos se za těch deset let změnilo, od trhu s koly po podmínky pro jízdu na kole na našich silnicích nebo třeba podíl elektrokol v prodeji i v každodenním užívání. Jedna věc ale zůstává stejná – na kole se musí šlapat. Někteří z nás na kole dojíždějí do práce či do školy, a právě s počínajícím jarem nás na českých a moravskoslezských silnicích výrazně přibývá. Pro ty, kdo kolo na zimu odkládají nebo se právě rozhodli to zkusit, máme pár tipů a rad.

 

 

kolem vlasti

Roh hranic

text a foto Vladimír Pustina

 

Královecký průsmyk mezi Vraními horami a prvními výběžky Krkonoš býval v minulosti frekventovanou zemskou bránou české kotliny. Sirotčí vojska východočeských kališníků se tudy vydávala na slavné rejsy, loupeživé výpravy k sousedům, maskované za propagační jízdy kalicha; v opačném směru se tu zas valila do Čech pruská vojska o pár století později. Na Růžovém paloučku se loučil s vlastí Jan Amos Komenský a mnoho dalších pobělohorských exulantů; na kolech jsme do průsmyku nahlédli i my při putování kolem vlasti.

 

malý výlet s dětmi

Hostýnský okruh

text a foto Petr Růžička

 

Mírně zvlněné hřebeny Hostýnských vrchů patří k nevelkým, ale velmi oblíbeným turistickým místům východní Moravy. Vrchovina severně od krajského města Zlína obdržela název od mýty opředeného kopce Svatého Hostýna, jenž je památným poutním místem věřících na Moravě. Bohatě zalesněné kopce protkané loukami umožňují svým návštěvníkům pestré sportovní vyžití v létě i v zimě. A to nejen dospělým, ale i dětem…

 

 

velká cesta                                                                                                     Nepál

Netradiční cesta od Annapuren do Káthmándú

text Kateřina Lhotová

foto autorka a Jaroslav Lhota

 

O tom, podívat se alespoň jednou za život do Himálaje, sní asi každý z nás. Kateřina Lhotová si na splnění svého snu musela počkat celých 37 let. Vždy si představovala, že půjde jeden z mnoha známých treků, které jsou s Himálajem neodmyslitelně spojeny, nakonec však její premiéra byla zcela netradiční. Obnášela totiž výpravu na kolech.

 

 

rozhovor

Cesta o hledání naděje v kulisách světa

připravil Romek Hanzlík, foto Matěj Balga

 

V čísle 5/2015 jsme přinesli rozhovor s Matějem Balgou. Klukem, který po krachu vztahu s dívkou koupil za pár tisíc kolo v bazaru a s pár set dolary v kapse vyjel na Východ. Chtěl najít sám sebe, nebo chtěl získat zpět dívku? Jeho úmyslem nebylo jet kolem světa. Ale když tři roky jedete stále na východ, jednou dorazíte opět do výchozího bodu. Nyní je Matěj zpět doma a sešli jsme se, abychom v rozhovoru z roku 2015 pokračovali. Ten první rozhovor byl jedním z nejúspěšnějších a nejzajímavějších, jaké jsme vám za poslední desítku let zprostředkovali, domníváme se, že v této kvalitě přinášíme i tento druhý. Matěj Balga je totiž jako nová kometa zářící na cykloturistickém nebi.

 

tipy na jednoduché opravy na cestách

Kouzlení s málem

text a foto Karel Kuchler

 

Ve speciálu Dovolená na kole jsme shrnuli nejdůležitější rady ohledně lepení duší a nouzových oprav plášťů. Tyto defekty jsou na cestách nejčastější, ale bohužel ne jediné. Podíváme se nyní i na další možné komplikace, přičemž se jim postavíme s tím úplně nejzákladnějším vybavením.

 

 

Správná výživa – skrytý motor na kole

Bílkoviny pro vaši svalovou tkáň i pro celkové zdraví

text Mgr. Eva Hvorecká, www.nutricoach.cz

foto autorka

 

Bílkoviny byly vždy spojovány převážně se silovými sporty. Avšak v lidském těle bílkoviny tvoří až přes polovinu buněčné hmoty, což jen poukazuje na jejich nespočetné funkce nejen pro kulturisty. Stále to však neznamená „čím více, tím lépe“, jak se dříve myslelo. I pro příjem proteinů ve výživě existují hranice. Ale i ta spodní hranice je pro člověka a dvakrát víc pro sportovce neskutečně důležitá, protože proteiny nám poskytují esenciální neboli nepostradatelné aminokyseliny.

 

 

Na kole i s kolem (nejen po Alpách)                                    Tyrolsko, Rakousko

Východními Tuxskými Alpami za dva dny

text Alena Zárybnická, foto autorka a Stanislav Heczko

 

Zeptá-li se nás někdo na nejznámější rakouské ledovcové lyžařské středisko, většina Čechů odpoví Hintertux. A kdo se někdy do tohoto lyžařského ráje vypravil, má jistě v paměti dlouhé táhlé Zillertalské údolí, do kterého se odbočí z údolí Innu mezi Brixleggem a Jenbachem směrem na jih. V létě je tahle oblast rájem bikerů. Směle můžou využívat i lanovek, kterými je celé údolí protkáno. S vidinou podpory výdobytků lyžařské civilizace byl nápad na dvoudenní přejezd východní části Tuxských Alp docela skousnutelnou nabídkou.

 

z jiného pohledu

Zamrzlým Bajkalem na skládačce

připravil Honza Galla foto Mikhail Lakhturov

Představa přejezdu zamrzlého Bajkalu je pro našince více než extrémní a mrazivá. Pro cyklisty žijící v Rusku to nemusí být až tak výjimečný podnik, zvláště v případě, že jde pouze o kratší přejezd z východu na západ v jižní části tohoto sibiřského jezera. Ovšem Mikhail si zvolil za své kolo skládačku v podobě britského jednorychlostního Bromptonu na 16″ kolech, čímž svůj přejezd zařadil do kategorie ztřeštěných.

Menu