Dovolená na kole 2018

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

zahraniční destinace – 5 zemí

Albánie Země bunkrů a krevní msty

text a foto Aleš Linhart

Nejznámějším a nejpoužívanějším přívlastkem Albánie je „země orlů“. Žádní orlové tam ale vidět nejsou! Možná jsou ukryti vysoko v horách, kam se autoři nedostali. Co ale na cestě Albánií uvidíte doslova na každém rohu, jsou bunkry. Jsou všudypřítomné. Na pobřeží, v zahradách, podél řek a kamenných lesních cest. Jako pomyslná orlí hnízda střeží historii této země, která byla svého času neprostupně uzavřena před Východem i Západem a žila v izolaci svým vlastním životem.

 

Cyklostezka Alpe Adria, Rakousko a Itálie Z Alp až na mořskou pláž     

 

text a foto Stanislav Kysilka

Člověka pořád láká poznávat nová a nová místa. Na kole je to vůbec nejlepší způsob. Na místa, která jednou vlastní silou projedete, už nezapomenete. Když už se vybírá nějaká krásná trasa, proč jí ještě nepřidat také triumfální zakončení. Pojeďte si projet cyklostezku Alpe Adria. Dojedete až k Jaderskému moři, které se postará o nádherný konec vašeho putování.

 

Salcburské Dolomity, Rakousko Hvězdicově ze St. Martina

text a foto Irena Špringlová

Fascinující kombinace lehkosti jízdy po rovinaté cyklostezce a panoramatu velehor učinila z Tauernské cyklostezky, vedoucí od Krimmelských vodopádů do Salcburku, nejoblíbenější cykloturistickou trasu v Rakousku. Obdobnou pohodu a snad ještě více přírodních zážitků nabízí sousední Enžská cyklostezka. Oblast mezi Nízkými Taurami, Dachsteinem a Solnou komorou je však protkána mnoha dalšími, méně známými stezkami a panoramatickými silničkami.

Západní Tatry, Slovensko Aktivní rodinná dovolená

text a foto Dana a Radim Jebaví

Vydat se s malými dětmi do Tater na dovolenou, vzít si s sebou kola a užít si klidu? Zdálo se to být nedosažitelné. Autoři se přesvědčili o opaku. Hluboké lesy, vodopády, pasoucí se stáda ovcí, malebné doliny v kontrastu s vysokými štíty dospělé i děti okouzlily. A to vše ze sedla kola. Po předloňské pěkné, ovšem trochu rušné cyklonávštěvě Vysokých Tater zatoužili více po klidu. Proto se o dalších letních prázdninách vydali hledat více pohody asi o třicet kilometrů západně od centra slovenských velehor. Našli tu pohodovou atmosféru, uchvacující přírodní scenerie, které nadchnou i náročnějšího návštěvníka.

Epirus, Řecko Kaňony, soutěsky, říčky a horské osady

text Stanislav Rauch foto autor a Lumír Čvančara

Region Epirus se nachází v severozápadním Řecku. Na severu sousedí s Albánií, západní pobřeží omývají vody Jónského moře. Hlavním městem řídce osídleného hornatého regionu (340 000 obyvatel) je stotisícová Ioánnina. Severně od Ioánniny v pohoří Pindos (plochou největší pohoří Řecka s nejvyšší horou Smolikas, 2637 m) se ukrývá rázovitá oblast odlehlých horských vesniček Zagori. Její součástí je i národní park Vikos–Aoös ležící zjednodušeně řečeno mezi řekami Aoös a Voidomatis. Kaňon Vikos patří se svou hloubkou téměř 1000 metrů mezi největší kaňony světa. Kolorit krajiny doplňují také četné historické kamenné mosty. V Epiru nedaleko Ioánniny vznikla patrně nejstarší a po Delfách druhá nejdůležitější věštírna Řecka Dodoni. Pobřeží Epiru zase nabízí několik historických městeček a také krásné pláže.

pojištění na cesty Celý rok v bezpečí

Podivná voda z kohoutku, tropické choroby, neobvyklé jídlo, občanské nepokoje nebo živelní pohroma –  na cestách můžete narazit na mnoho nečekaných situací, které mohou vést k onemocnění či vás mohou ohrozit na životě. Nikdo o takovou situaci nestojí, ale bohužel nikdo ji také nedokáže úplně vyloučit. I když uděláme pro prevenci maximum, bez pojištění na cestách hazardujeme se zdravím i s peněženkou. Podívali jsme se na zoubek našim pojišťovnám, které nabízejí pojištění na celý rok i pro cykloturistiku.

cykloturistické spacáky Pro klidné spaní

text Dana Jakoubková foto Jakub Kasl a Aleš Podivínský

Velikost a hmotnost versus pohodlí – to je těžká a leckdy drahá bitva, kterou svádíme na poli cykloturistiky. Zatímco leccos z výbavy se dá ošidit, spací pytel rozhodně ne. Nejde jen o naše pohodlí, ale v krajním případě i o přežití.

oprava defektu pneumatiky na cestách Zůstat v pohybu!

Na cestách vás můžou potkat dva druhy technických problémů – jedny vám jízdu znepříjemní, ale řešení počká na odborný servis, druhé vás donutí zastavit a provést opravu na místě. Většinou přitom máte po ruce jen to nejzákladnější nářadí – duši, lepení pumpičku, montpáky a multiklíč. I s tímto omezeným arzenálem se však dá zvládnout překvapivě hodně.

V rámci předsezonního rychlokurzu se podíváme na nejbanálnější, ale potenciálně jeden z nejnepříjemnějších problémů, který o sobě dává vědět typickým sykotem. Pro někoho bude výměna a zalepení duše výzvou, pro jiného nudným opakováním stokrát absolvovaného. Aby si ale i zkušenější cyklisté něco odnesli, přidáme pár alternativních způsobů opravy a něco starých dobrých cestovatelských triků. Připraveného totiž defekt nezastaví! Než tedy začnete na svých cestách telefonicky shánět odvoz sebe i nepojízdného kola, vzpomeňte si na  naše rady.

 

Menu