Cykloturistika 1/2018

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Chystaný zákaz cyklistů

Cyklisto, v centru Prahy už se nesvezeš. Nebo ano?

text a foto Romek Hanzlík

 

Cyklistickou i občanskou veřejnost zaskočil návrh městské části Praha 1, chystající vyhlášku o zákazu vjezdu cyklistů do ce

ntra Prahy. Mnozí z nás netuší, v čem je zakopaný pes a proč v době, kdy cyklistika má všude zelenou, má dojít k omezení cyklistického provozu. Chystaná vyhláška se týká nás všech, chodců i cyklistů. Podíváme na celou problematiku podrobněji. Mnozí cyklisté jsou totiž vystrašeni, že jim bude zapovězeno centrum města. Je třeba říci, že v principu nejde o celé centrum města, ale o pěší zóny, kde cyklista dle platných zákonů nemá co pohledávat. Do dotčených pěších zón však dosud cyklista směl vjet na základě výjimky. Jak celá kauza začala, čtěte na stránkách Cykloturistiky č. 1/2018.

 

domácí výšlap

Knížecí Stolec a Plechý

text a foto Vladimír Pustina

Dva mlčenliví obři střeží odnepaměti vltavské údolí tam, kde se dnes poslední meandry řeky mění v šumavské moře. Tajemná skaliska, jež kdysi dala jméno Knížecímu stolci v temných šumavských hvozdech na sever od Vltavy, Vláďa Pustina jen letmo zahlédl, když si tu s partou záložáků hráli v totalitních časech nepříliš nadšeně na vojáky. Vrchol nejvyšší hory české Šumavy, střežící vltavský luh od jihu, se přede ním pro změnu ukryl do neprůhledného mlžného závoje hned při prvním přechodu hor po pádu železné opony. Na Knížecí stolec si v pohodě vyšlápnete na kolech, když se o víkendech otevřou dokořán brány vojenského újezdu Boletice; s Plechým je to horší, jako jeden z mála šumavských obrů je na kole nedosažitelný. Nicméně od Plešného jezera to není pěšky k vrcholu daleko, jen se trochu zadýcháte, než krkolomnou stezkou překonáte výškový rozdíl jezerní stěny.

 

zahraničně-domácí cyklotrasa

Dalekáť cesta má!

text a foto Romek Hanzlík

Nedožil se ani 26 let. Přesto toho stihl za svůj život tolik. Hodně z nás poznamenal Májem, nejslavnější českou básní všech dob. Karel Hynek Mácha! Ve škole po nás chtěli přemýšlet: A co tím básník chtěl říci? Já říkám: Není důležité, co tím básník chtěl říci. Je důležité, co báseň zanechá v tobě. Romka Hanzlíka Máj ovlivnil na celý život. Poznamenal ho natolik, že loni, jsa povzbuzen fotografickými úspěchy, dokonce Máj vydal jako knihu s vlastními fotoilustracemi. A mnohé z nás – jeho nevyjímaje – Mácha dodnes fascinuje jako poutník.

Dokázal jako chodec urazit 50–60 km denně. Cestu z Prahy do Benátek a zpět zvládl za šest týdnů. Šel pěšky, protože jinou možnost neměl. My tu možnost máme, můžeme letět, jet vlakem, autem. Ale největší půvab má putování na kole. A proč mu nedat nějakou další nadstavbu? Před dvěma lety vzal Romek děti a v Máchových stopách jeli z Česka do Itálie. Do Benátek. Tenkrát vyjížděli ze Šumavy a na Máchovu trasu se napojili v Linci. Když mu loni v září spadly do klína čtyři volné dny, vyrazil do Itálie znovu, tentokrát sám. Cílem nebylo dorazit do Itálie, chtěl jen zkompletovat Máchovu cestu Praha–Benátky. Jeho cílem byl Linec.

 

malý výlet s dětmi

Za vodníkem Měchurkou

text Monika Vacková

foto autorka a Jiří Vacek

Jen pár kilometrů od stanice metra Stodůlky se s dětmi můžete objevit za hranicemi chráněné krajinné oblasti Český kras, vychutnávat si pohledy do krajiny a chvílemi se cítit jako na opravdové české vesnici. Ve starém funkčním vodním mlýně se pak můžete pozdravit s vodníkem Měchurkou, a když budete mít štěstí, paní mlynářka vám ukáže, jak se z mouky umleté ve mlýně připravuje a ve staré peci peče kváskový chléb. A přitom všem budete jen kousek za hranicemi hlavního města.

 

netradiční blatníky

V suchu a bezpečí

text a foto Honza Galla

Dávno pryč jsou zimy, kdy na území celého Česka ležely desítky centimetrů sněhu a mrzlo, až praštělo. V posledních letech sice teploty občas spadnou pod bod mrazu a tu a tam se dočkáme i solidní sněhové nadílky, ale po většinu zimy je možné jezdit na pláštích s jemným vzorkem a jediné, co potřebujete, jsou pořádné blatníky. A na ty se v tomto čísle zaměříme. Jako obvykle spíše na ty zvláštní, výstřední, smysluplné i téměř nesmyslné. Zkrátka zabrousíme do světa plastu, hliníku, karbonu a dřeva, který nás chrání před mokrými zadky.

 

Pozice na kole laicky i profesionálně

Na posed bez brokovnice

text Karel Kuchler

foto autor, archiv Velo a Slávka Chrpová

Slovem posed neoznačujeme jen zařízení, na němž myslivci v lese číhají na zvěř, ale také způsob, jakým sedí cyklista na svém kole. Zatímco mezi závodníky jde o propírané téma, hobbyjezdce často zajímá spíše barva kola nebo logo na přehazovačce. Přitom správná pozice neovlivňuje jen výkon, ale i komfort jízdy a její vliv na zdraví. Osvětlíme vám tedy správný posed krok za krokem a představíme seznam dalších pokročilejších metod, které jsou v Česku dostupné.

 

rozhovor

I nemožné je možné

připravil Romek Hanzlík

foto Romek Hanzlík a Krutón Film

Na podzim 2017 do našich kin vstoupil slovenský film o neobvyklé cestě kolem světa „Okhwan’s Mission Impossible“. Hlavním hrdinou filmu je jihokorejský právník Okhwan, který si zvolil misi blížící se nemožnému: Projet na kole celý svět, a upozornit tak na problém rozdělení vlastní země hranicí na Severní a Jižní Koreu. Boj za sjednocení Koreje se na první pohled zdá být nesmyslem a bláznovstvím. Okhwan bojuje tiše, ale přitom velice přesvědčivě a úporně. Svému cíli bezmezně věří. Společně s ním zažijeme krádež kola, srážky s autem i hladovku před londýnským parlamentem. V průběhu cesty, kdy projel 192 zemí, svůj protest vystupňoval do té míry, že zahodil sedlo a rozhodl se pokračovat v jízdě bez něj až do té doby, dokud se Severní a Jižní Korea nesjednotí. O filmu a o Okhwanovi jsme si povídali s autorem a producentem filmu, Markem Mackovičem.

 

test sady Shimano Deore T6000

Turistika s velkou rezervou

text Karel Kuchler

foto David Stella

Nekonečné množství podob cyklistiky s sebou nese trend přizpůsobování jednotlivých komponentových sad. Nejdále je v tomto směru asi Shimano, které má speciální varianty dílů pro cross-country, trailové ježdění, elektrokola, ale i pro cykloturistiku. Ty označuje jako trekingové, přičemž nejčerstvější novinkou na tomto poli je sada Deore s katalogovým označením T6000. Právě písmeno „T“ kóduje slovo trekking, tedy odlišné zpracování od dílů mountainbikových (M6000). Představíme tuto sadu i další komponenty s ní související.

 

Správná výživa – skrytý motor na kole

Jak na dostatečnou regeneraci na dlouhých cestách

text Mgr. Eva Hvorecká, www.nutricoach.cz

foto autorka a Slávka Chrpová

Abychom se připravili na sportovní výkon, zaměřujeme se na výživu před zátěží. Pro udržení výkonnosti plánujeme výživu v průběhu pohybové aktivity. A abychom byli připraveni po vyčerpávajícím zatížení také na další náročný trénink, je potřeba se zaměřit na výživu ihned po pohybové aktivitě. V tom spočívá tzv. timing ve sportovní výživě. Protože cykloturistika je i o dlouhých a náročných kilometrech, které někteří cykloturisti zdolávají i dennodenně, vezmeme to trochu od konce a podíváme se, jak se stravovat, abychom byli po extrémním předešlém zatížení na to další opět plni energie.

 

z jiného pohledu

Přes Saharu na třech kolech

text Honza Galla

foto použity z knihy Trois roues pour Tombouctou, Jean Naude

Jsou příběhy nám známé a jsou příběhy neznámé. To ovšem neznamená, že ty první jsou ty nejzajímavější. Často je to spíše naopak. A přesně tak je to i v případě Francouze Jeana Nauda a jeho cesty přes Saharu, kterou absolvoval v roce 1986 po mnoha letech příprav a pokusů. Navíc na kole, které si sám postavil. Jeho první postavené kolo z roku 1980 je jedním z prvních fat biků, který kdy spatřil světlo světa a byl použit v podmínkách, v nichž měl opravdu smysl.

 

Na kole i s kolem (nejen po Alpách)

Karavanky a Kamnicko – Savinjské Alpy, Slovinsko

Panoramatické výhledy i jízda v podzemí

text Alena Zárybnická

foto autorka a Stanislav Heczko

Slovinsko je první zemí na světě, která je prohlášena za zelenou destinaci na základě přísných kritérií Green Destinations. Je třetím nejzalesněnějším státem v Evropské unii – asi polovinu jeho rozlohy zabírají lesy. Pro cyklisty je zemí zaslíbenou – to bez nadsázky! O nové slovinské interaktivní cyklomapě jste si mohli přečíst v posledním, sedmém čísle minulého ročníku. I autorce se hodila, když si vybírala místa, která chtěla navštívit. Projeli Slovinsko od severu k jihu – od Alp přes vrchovinu až k moři. A právě o nejsevernější části cesty po Kamnicko-Savinjských Alpách a Karavankách bude tohle čtení.

 

Ženy a bicykly v zrcadle času

Cyklistky se vydávají na dlouhá putování

(Elizabeth Robins Pennell, Fanny Bullock Workman a další)

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

Ženy, které neměly možnost z jakýchkoli důvodů cestovat, vzhlížely s obdivem k té hrstce vyvolených svých vrstevnic, vydávajících se na kole na dlouhé cesty. Obdivovaly jejich odvahu a velkou pozornost jim na konci 19. století věnoval i tisk, čímž umožnil svým čtenářům alespoň zprostředkovaně přiblížit silné zážitky z velkých cest na kole, zejména pokud mířily do exotických destinací. Výkony těchto průkopnic „dálkových“ cyklistických jízd (dálkových podle měřítek tehdejší doby) vůbec nesnižuje, že je podnikaly, až snad na pár výjimek, s mužským doprovodem, kterým bývali jejich manželé.

 

oblast dotazu
Menu