Cykloturistika č. 6/2018

64 

Popis

Na kole i s kolem (nejen po Alpách)                      Karwendel – Tyrolsko, Rakousko

Poklady nad „stříbrným“ Achensee

 

 text Alena Zárybnická, foto autorka a Stanislav Heczko

 Karwendel je hodně oblíbeným pohořím naší externí autorky Aleny Zázrybnické. Už dlouho. To nejen proto, že je to sem z Mnichova kousek, ale hlavně kvůli nádherným vápencovým štítům. Několik jednodenních výletů si tu už užili, ovšem dvoudenní túra s přespáním na horské chatě, to by byla jiná káva. A hlavně dost dobrý důvod sem znovu vyrazit. Mimochodem, Silberregion Karwendel nabízí 1000 km tras pro horská kola rozdělených do 42 tras. Takže zase všechno by nestihli… Ale na nejstarší poutní místo Tyrolska si chvilku udělali, rádi!

 

 

záblesky z Eurobiku

Trendy byly gravel biky a náklaďáky 

 

text a foto Honza Galla

Každý rok se na břehu Bodamského jezera, v překrásných prostorech friedrichshafenského výstaviště konal na začátku září největší cyklistický veletrh. Letos se však jeho termín na žádost převážně velkých firem posunul na začátek července a zmizel také čtvrtý den určený pro veřejnost. Celé akci to ale výrazně neprospělo. Žádná velká cyklistická společnost se na výstaviště nevrátila a ubylo velké množství malých a středních cykloznaček. Stejně tak nepřijeli například němečtí obchodníci. Výstaviště bylo zkrátka mnohem prázdnější než kdy dříve v posledních deseti letech. Stále ale šlo o svátek cyklistiky ukazující, jakým směrem se dnes svět kol ubírá. Jasným trendem byly letos gravel biky a nákladní kola a samozřejmě stále pokračující boom elektrokol.

 

Ženy a bicykly v zrcadle času

Od cyklistiky k aviatice

(Hélène Dutrieu)

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

Narodila se v roce 1877 v belgickém Tournai, starobylém městě s turisty obdivovanou katedrálou, ležícím při francouzské hranici. Od mládí tíhla ke sportu, kterému se mohla plně věnovat díky tomu, že pocházela ze zámožné rodiny, otec byl důstojníkem. Zamilovala si především jízdu na kole, k níž ji přivedl její bratr Eugen. Eugen Dutrieu patřil na samém konci 19. století k nejlepším evropským cyklistům-vytrvalcům, specializoval se zejména na závody v jízdě za vodičem. Sám si jeden takový vodicí stroj sestrojil – dvoumístný tandem s elektropohonem napájeným akumulátorovými bateriemi. K závodní cyklistice připravil i svoji talentovanou sestru Hélène, která pod jeho vedením zvládla, jako jedna z mála žen, dokonce i techniku jízdy za motorovým vodičem.

 

domácí výšlap

Velký Falkenstein a hora tří řek

 

text a foto Vladimír Pustina

Neprávem tak trochu opomíjený šumavský velikán je důstojným protějškem Velkého Javoru, od jehož masivu jej dělí jen hluboké údolí Řezné; pro cyklisty je vrchol Velkého Falkensteinu snadno dosažitelný pohodovou lesní silničkou. Jen pár kilometrů od našich hranic najdete nahoře všechno, co na správnou bavorskou horu patří: vrcholové skalisko s křížem, vyhlídku až na Alpy a občerstvení v útulné horské chatě, nabízející i posezení na prosluněné terase.

 

malý výlet s dětmi

Horská prémie v Jeseníkách

 

text a foto Petr Růžička

Drsné moravské Jeseníky, opředené mýty z období čarodějnických procesů a známé i svými léčebnými účinky, nám v minulosti připravily při pobytu s koly nejednu těžkou chvilku. Strmá stoupání a náročné sjezdy prověří každého, kdo v sedle kola změří s pohořím své síly. O častých a vytrvalých deštích ani nemluvě. Cyklovýlet s dětmi v tyto končiny proto autor Petr Růžička odkládal až na dobu, kdy z nich budou starší a zkušenější bikeři.

 

 

 

rozhovor

Nechci v životě litovat toho, co jsem neudělal

připravil Marek Liška, foto Marek Balicki

Ke kolu se dostal souhrou náhod. Kolo vlastně byla jedna z posledních možností, se kterou Marek spekuloval, když hledal ideální dopravní prostředek pro svou cestu po světě. A přece jen před rokem a půl vyrazil mladý záchranář Marek na svou cestu právě na skládacím kole. S Markem jsme se spojili v době, kdy zrovna obývá ostrov na Filipínách. Postavil si zde loď, udělal certifikát na freediving (nádechové potápění) a plní si zde jeden ze svých snů. A o plnění snu je vlastně celá cesta. Jak sám Marek v rozhovoru prozrazuje, má jen hodně hrubý plán cesty. Z detailního plánování ustoupil. Dělá svobodná rozhodnutí – jak je zrovna cítí a chce. A skládačka v tom hraje velkou roli, protože Markovi umožňuje všechny ty pestrosti světa prožít. Vyzkoušel si stopnout lodě, letadla, autobusy… a ty ho o zážitky rozhodně nepřipravily.

 

 

anatomické stélky do bot

Nohy v nadstandardu

text a foto Karel Kuchler

 Posed máte nastavený správně, pozice nohy na pedálu odpovídá všem poučkám, vybrali jste kvalitní model treter a stejně vám mravenčí prsty? Nebo dokonce trpíte bolestí klenby či kotníků? Než se rozhodnete nadobro skoncovat s cyklistikou, zkuste ještě anatomicky tvarované vložky do bot.

 

 

 

celý měsíc v městském provozu                                Rock Machine Anyroad Gravel 200

Terénní silnička do nepohody

text Petr Štěpánek

foto David Stella

Gravel biky jsou hitem posledních několika sezon. Trend odstartovala mohutná Salsa Fargo skoro před desetiletím a od té doby jej má v nabídce každý větší výrobce. Ani Rock Machine nechce zůstat pozadu a pro rok 2018 má hned dva hliníkové modely. Základní dvoustovku jsme měli možnost projet vskutku důkladně.

 

 

zahraniční region                                                                                        Valencie, Španělsko

Valencie všech chutí a zájmů

 

text Slávka Chrpová

foto autorka, Alexej Taukachou a visitvalencia.com

Pokud ještě máte pár dní dovolené a chcete se před začátkem zimy na chvilku ohřát, spojit cykloturistiku s prohlídkou přírodních i kulturních zajímavostí, pak Valencie je dle našeho názoru opravdu dobrý tip. 152 km cyklostezek, které se zde začaly budovat už roku 1982(!), vás dovedou nejen rovnou do historického srdce města, ale i do jeho okolí. Přímo na cyklostezkách se nacházejí ty největší architektonické skvosty ze středověku i současnosti.

 

 

správná výživa – skrytý motor na kole

Kolo, těhotenství a správná výživa? Jde to!

 

text Mgr. Eva Hvorecká, www.nutricoach.cz

foto autorka a archiv Cykloturistiky

Těhotenství – zlomové období žen v mnoha ohledech. Z hlediska výživy dochází ke změnám jejich chutí, jejich energetických potřeb, potřeb živin i ke změnám hmotnosti. Sportující matka vydává najednou energii nejen na pohybovou aktivitu, ale také na změny svého těla během těhotenství – zvětšení objemu krve, růst dělohy, prsou apod. K tomu všemu rostoucí plod v děloze potřebuje neustálý přísun živin. Principy výživy těhotných sportujících žen se tolik od racionální výživy neliší, bereme-li v úvahu, že žena jezdí na kole přiměřeně svému stavu. Přesto existují specifika, na která těhotná žena musí brát ohledy, pokud chce sobě a svému rostoucímu dítěti dát to nejlepší.

 

Z jiného pohledu

Nákladní kola vonící kávou

text Honza Galla

foto Igor Slavík

V Praze, Brně nebo Plzni jste si jich už určitě všimli. Obrovská nákladní kola, z nichž se line neodbytná a lákající vůně kvalitní kávy. Oko znalého cyklisty snadno pozná, že jde o elektrokola, a může na nich navíc obdivovat cyklistickou nádheru v podobě kožených sedel či gripů, masivních nábojů a ještě mohutnější konstrukce rámu. I takové detaily totiž patří, vedle krásného kávovaru, k realitě pojízdné cyklokavárny, jejíž zahrádkou pro posezení je vlastně celý svět. Za celým projektem z jedné poloviny stojí nadšený propagátor elektrokol, velký pohodář a také český reprezentant v muškaření Igor Slavík, který v našem rozhovoru přiznává, že nynější velikost Kofi-Kofi je pro něj obrovským překvapením.

 

 

Menu