Společný prožitek

4.3.2020

Hrany se obrušují, až se jednoho dne obrousí zcela, a nikdo nebude mít potřebu „řešit“ elektrokolo. Bude to zkrátka kolo svého druhu. Odpůrců ubývá úměrně s tím, jak se elektrokola rozšiřují, jak roste obecné povědomí o nich i s tím, kolik lidí elektrokola vyzkoušelo a kolik jich získalo novou osobní zkušenost. Šéfredaktor mountainbikového časopisu Velo se s pravověrnými odpůrci a kritiky stále setkává, oč však slábne četnost těchto hlasů, tím sílí jejich hlasitost. Tak už to bývá na každé ultralavici. Vše, co je „ultra“, je špatně, naštěstí je to také doslova ´na okraji´, třeba na okraji názorového spektra.

Slábnou také hlasy mudrlantů o tom, na co, k čemu, a pro koho elektrokolo je. Hlasy stokrát omleté, stokrát napsané i řečené. Asi to už není třeba opakovat, i když někdo procitne a elektrokolo možná objeví a přijde mu na chuť až dnes… Co tím chci říci? Elektrokolo tu zkrátka je, stalo se nedílnou součástí mnoha domácností, vrátilo do hry mnoho lidí, poskytlo mnohým hlubší zážitek. Jedno vývoj elektrokol potvrdil, a to, že jeho uživatelé nebudou tvořit komunity. Nebudou se srocovat výhradně uživatelé elektrokol. Proč také?! Ba naopak, dnes je už jedno, jestli ve skupině cyklistů jede jeden na elektrokole, druhý na obyčejném kole a třetí… třetí, kdoví na jakém kole. Důležitý je společný prožitek, ne to, co máte pod sedlem.

Přes vše očekávané a předvídatelné však vývoj elektrokol míří překvapivým směrem. Asi jsme si před lety všichni mysleli, že motory budou jen silnější a silnější a baterie menší, lehčí a samozřejmě výkonnější. Ale opak je pravdou, posledním hitem jsou kola s malým výkonem motoru, co nejlehčí, s větším dojezdem, ba dokonce s přídavnými bateriemi, a především s jízdními vlastnostmi co nejpodobnějšími vlastnostem normálních kol. Jsou to elektrokola pro cyklisty. Stále větší roli hrají jízdní vlastnosti kol, geometrie rámů, skladba komponentů. A to je jistě dobře.

Pokud nové elektrokolo vybíráte, nehleďte proto jen na maximální hodnoty výkonu a kapacity, není to to jediné a není to ani to hlavní. Věříme, že vám náš Katalog elektrokol pomůže zorientovat se v této dynamické disciplíně a že vám vaše elektrokolo bude přinášet radost.

Martin Raufer

 

 

Přidat komentář

Klikněte zde pro vložení komentáře

Menu