Cykloturistika č. 4/2020

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

SPECIÁL

Střední Čechy královské a aktivní

Vydejte se spolu s námi po stopách králů a královen, otisky jejich střevíců najdete doslova po celých středních Čechách. Jejich činy a odkazy se promítly do vzhledu krajiny i atmosféry měst a obcí a dodnes utvářejí ráz regionu výrazněji, než je tomu na jiných místech České republiky.

Mnoho středočeských hradů bylo postaveno na příkaz panovníků, kteří v nich poté se svými dvořany pobývali, psali na zažloutlé pergameny zákonodárná rozhodnutí, pořádali opulentní hostiny na počest zahraničních velvyslanců a lovili v okolních hvozdech. Rovněž značný počet měst vděčí za svůj vznik prastarým dynastiím. Obranná hradiště a středověká královská města nám po sobě zanechala cenné kulturní dědictví.

Dění v kraji ovlivňovalo několik význačných královských rodů. Svá hradiště tu zbudovali Přemyslovci, o velkolepost hradů se zasloužili Lucemburkové, lesk přepychu jim dodali někteří z Jagellonců, mnoha městům a vesnicím vtiskli jejich podobu členové habsburské dynastie. Přemysl Otakar I., Přemysl Otakar II., Karel IV., Václav IV., Jiří z Poděbrad nebo Rudolf II. Habsburský, to jsou jen někteří z panovníků, kteří rozhodovali o hranicích říší a slávě národů a ve středních Čechách byli doma.

Všechny slavné rody a jejich členové společně psali příběh dějin kraje, země i světadílu. Jednotlivé kapitoly tohoto vyprávění jsou roztroušeny všude po středních Čechách a čekají jen na vás, až se za nimi vypravíte a začtete se do jejich napínavých vět.

11 cyklovýletů

16 rozhleden

12 pivovarů

 

rozhovor

Pole, lesy, rybníky a kolo

text a foto Martin Raufer

 

Některé věci do sebe zapadají jako puzzle, a když do sebe zapadnou v ten pravý čas, může dojít třeba k takovým setkáním, jako bylo to s Ing. Tomášem Czerninem, šlechticem, senátorem, majitelem zámku a okolního hospodářství ve středočeských Dymokurech právě v období příprav speciálního čísla o středních Čechách. Nemělo by ale valný smysl pro tento časopis, kdyby hrabě Czernin nebyl vášnivým cyklistou. A tím bezesporu je.

 

Osobní doklady na kole

Musíme s sebou na vyjížďku vozit občanku?

připravila Slávka Chrpová a Daniel Kovářík

foto autorka a archiv Cykloturistiky

 

Dovolené se blíží a častost výjezdů na kole se v tomto období také zvyšuje. Asi málokterý cykloturista řeší gramy, a tak nebude pro něj problém vzít si s sebou doklady ve formě dvou karet a pár korun na kávu či posilovací nápoj cestou. Co ale když se o své doklady bojíme, že je ztratíme, nebo nám je někdo ukradne? Musíme vozit s sebou kartičku občanského průkazu, zdravotní pojišťovny či pas? Nestačila by nám kopie? Je možné se s ní prokazovat? A nevyřešil by placení třeba jen chytrý mobilní telefon, nebo dokonce jen hodinky, které u sebe máme většinou neustále? To je celá řada otázek, které si můžeme položit. Vezměme to postupně…

 

pohledem fyzioterapeutky

Columna vertebralis

text a foto Bc. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

 

V uplynulém roce jsme společně prozkoumali kousek po kousku naše záda. V tomto čísle se na páteř, kterou latinsky nazýváme columna vertebralis, podíváme ještě jednou, a to jako na celek, který je víc než součet jednotlivých částí. Columna znamená také sloup a my si dnes o tomto našem pevném pilíři řekneme pár zajímavých informací, naučíme se bezmála deset nových cviků a jeden tejp k tomu.

 

 

ženy a bicykly v zrcadle času

Dlouhé čekání na duhové trikoty a ještě delší na olympijské medaile

(Mrs. Gray úspěšně lobující za emancipaci závodnic)

 

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

 

Závodní cyklistika žen dlouho zůstávala pouze na úrovni národních cyklistických federací a živořila ve stínu mužské cyklistiky, bez možnosti prezentace na světovém šampionátu a vzájemné konfrontace těch nejlepších v přímém souboji. K zrovnoprávnění mužů a žen, cyklistů a cyklistek, docházelo velmi pomalu, byl to zdlouhavý proces odehrávající se na půdě Mezinárodní cyklistické federace UCI. Nejvíce se o přivedení žen-cyklistek na světové cyklistické fórum zasazovala Mrs. Gray, delegátka britské cyklistické federace v UCI, která řadu let stála v čele britského cyklistického svazu.

 

Celý měsíc v městském provozu                                Giant Fathom E+ 3 Power 29

Obr v pohodlném obutí                                            

text Petr Štěpánek

foto Lubomír Severin

 

V Giantu pro elektrokola nové názvy nevymýšlejí. Naopak sázejí na jména osvědčených modelů s přízviskem E+. Nám do testu přistál Giant Fathom E+ 3 Power ve velikosti L.

Jak je z názvu patrno, tohle elektrokolo vychází z osvědčené hardtailové řady Fathom.

 

 

zahraniční region

Cyklistické zamyšlení nad Fuerteventurou

 

text Irena Páleníčková, foto Jiří Páleníček

 

Každý den jsme bojovali se silným větrem, který bral vše, co nebylo přivázané nebo pevně zakořeněné v zemi. Pravděpodobně jsme na pražícím slunci přišli o litry potu, ale vítr pot záludně vysoušel, aby nám nepřipomínal, že máme pít a pít. Pít! Vodu! Irena a Jiří Páleníčkovi jsou už ostřílenými cykloturistickými matadory, po deseti letech se vrátili na Fuerteventuru a mohli srovnávat. Konec jejich pobytu také zastihla koronavirová krize…

 

 

 

Menu