Dovolená na kole 2019

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Nabídka cestovních kanceláří                                   Cyklozájezdy 2019

Cestovní kanceláře jsou očíslovány podle abecedy

 

Je to pracné vyhledávat na internetu kam, která cestovka jezdí, jaký má servis, pro jaká kola jsou její zájezdy určeny. Chcete navštívit Itálii, Francii, Norsko, středomořské ostrovy, nebo je libo trochu divokosti Východu, či exotika Indie, Brazílie atd., zde máte všechny informace pod jednou střechou. Stačí se podívat do této tabulky, vybrat si svoji dovolenkovou destinaci, zvážit preference, zvolit tu cestuvku, jejíž program a služby vás nejvíce osloví, a vyrazit. Některé cestovní kanceláře se rozhodly, že vám výběr ještě zúží tím, že se na

 

zkušenosti cestovatelů

Dobře se najíst a vyspat

text Honza Galla foto autor, Petr Blahut, Tadeáš Šíma, Jirka Vacek, Zbyněk Vintr, Jan Žďánský

Ke každému cestování na kole neodmyslitelně patří přespávání ve stanu a také vaření. Tedy alespoň v případě, že vám ještě přijde fajn a dobrodružné strávit noc v lese a uklohnit si něco na vařiči. Ovšem záplava nejrůznějších produktů a marketingových prohlášení udělala výběr správného vybavení poněkud složitějším. Do toho všeho také vstupují neustále se zpřísňující pravidla leteckých společností, jejichž čtení je chtě nechtě součástí příprav na mnohé cyklistické výpravy. Proto jsme se obrátili na ty nejzkušenější z nás, abychom vám případný výběr usnadnili.

 

mobilní aplikace na cesty

Jak zabalit digitální zavazadlo

text Jaromír Krejčí, foto a ilustrace autor a archiv zn. Shimano

Mobilní telefon se stal nepostradatelnou součástí moderního života a životního stylu, nejen u mladých, ale i u lidí produktivního věku, dokonce i u seniorů. Když píšu telefon, pak téměř automaticky myslím tzv. chytrý telefon, tedy tu placatou věc ovládanou dotykem, která mnohým napříč generacemi převrátila jejich životy naruby. Chytré telefony jsou nepostradatelným zdrojem informací, pojítkem s okolím a pomocníkem v kdečem. A protože se už bez svého telefonu uživatelé neobejdou, berou si ho pochopitelně s sebou i na cesty. S příchodem chytrých telefonů se tak leccos změnilo i na způsobu cestování. Poradíme vám, jaké aplikace mohou vaši cestu usnadnit – v oblasti dopravy, ubytování, počasí, map, jazykových pomocníků, dále přidáme rady v oblasti bezpečnosti vaší i telefonu samotného.

 

 

Slavnosti se SHOCartem

6 tipů během 1 léta

připravil Jaroslav Podhajský

foto archiv organizátorů akcí

Pro zpestření léta aktivním trávením volného času, výletem za poznáním a zábavou jsme pro vás připravili mix akcí a tipů, kterými si můžete oživit putování na kole v době letních měsíců až po babí léto. I cyklista je člověk, i on občas ze svého kola slézá, parkuje ho do stojanu, kolárny, garáže či sklepa a přemýšlí, co s načatým dnem nebo večerem. Na své si přijdou děti i dospělí, příznivci historie a tradic a nezapomněli jsme ani na milovníky divadla. Věříme, že budeme nápomocni při výběru té správné akce.Slavnosti koní, historie a řemesel Kuks, Pekařská sobota v Rožnově pod Radhoštěm, Festival pouličního divadla Za dveřmi v Praze Holešovicicích, Do Znojma pro nakládačku, Pohádkové setkání vodníků v Chlumu u Třeboně, workshop tesařského řemesla v Chebu.

 

Pět tipů na zahraniční dovolenou

Pobaltí

Omamná vůně baltských borovic                  Estonsko, Lotyšsko, Litva                  

text a foto Romek Hanzlík

Do Pobaltí se příliš cykloturistů nevydává. Přitom zde lze najít rušná velkoměsta stejně jako zcela liduprázdné oblasti, severský ráz krajiny s lesy a jezery, moře s plážemi, kde budete úplně sami, přiměřenou infrastrukturu s cenami příznivými pro našince, překrásné cyklostezky a ideální cyklistické počasí lehce přes dvacet stupňů s občasným deštíčkem. A hlavně: Nikde nevoní borovice a písek tolik jako v Pobaltí. A nejvíc to platí o Kurské kose, kde voní přímo omamně. Autor Romek Hanzlík se sem vydal z Helsinek a konečným bodem byla Klaipėda. Tatínek s dvěma pubertálními dětmi, Matyášem (14 let) a Mančou (17 let), ochotnými pro poznávání cizích krajin hýbnout kostrou.

 

 

Švýcarsko                                                                              Graubünden, Engadin

Viva in Devil´s Place! Tedy na zdraví v Ďáblově místě!

text Alena Zárybnická, foto autorka a Stanislav Heczko

Švýcarsko – to nejsou jen precizní hodinky, lahodná čokoláda, bezpečná konta, moderní železnice a smetanové sýry. Nezapomínejme, že Švýcarům vděčíme za instantní kávu, koření Maggi, müsli či suchý zip. A protože Švýcarsko nemá nerostné zdroje a orné půdy je tu jen asi 10 %, vsadili hrdí Švýcaři na vyspělé technologie a taky na cestovní ruch. Pro jeho podporu vybudovali v odlehlejších částech země například i desítky tisíc kilometrů cykloturistických tras a stezek.

 

Španělsko

Po stopách Olejového vlaku

Zapomenuté železnice slouží cyklistům

text Kateřina Minková, www.livepla.net

foto Aleš Podivínský

 

 

Provincie Jaén je místem s největší koncentrací olivovníků na světě. Rozprostírají se na svazích nízkých kopců všude, kam jen oko dohlédne. Pro milovníky kol může být ale přitažlivá i tím, že tudy prochází jedna z nejdelších cyklostezek v Andalusii. Tato 120 km dlouhá trasa je součástí sítě tzv. Zelených stezek – Vías Verdes –, které najdete po celém Pyrenejském poloostrově. Jen v Andalusii jich je sto dvacet s celkovou délkou kolem 500 km. Tyto cesty jsou zajímavé tím, že jsou vybudované v místech, kudy procházela původní železnice. Pro cyklisty to tedy znamená příjemnou jízdu jen s mírným převýšením, která vyvolává vzpomínky na doby dávno minulé.

 

Norsko

Království fjordů a trollů

text a foto Dana a Radim Jebaví

 

Autoři Radim a Dana Jebaví si chtěli s dětmi o prázdninách užít pestré dobrodružství, které kombinuje jízdu na kole a pěší turistiku v okouzlující přírodě. Na tři týdny se proto vypravili do Skandinávie, konkrétně na jih Norska. Království fjordů a trollů je všechny velmi nadchlo. Hluboké lesy, nespočet obrovských vodopádů, krásných ledovců, dravých horských řek, hub a lesních plodů – to vše si je zcela získalo. Ovšem cestu vhodnou pro jízdu na kole s dětmi je potřeba dobře vybírat. Některé komunikace jsou velmi úzké nebo příliš rušné. Nakonec se jim ale povedlo vybrat poměrně dost tipů…

 

 

Šrí Lanka

Ideální destinace pro zimní restart

text Kateřina Lhotová

foto autorka a Jaroslav Lhota

Slovo Šrí Lanka mi pořád nějak nejdez pusy. V zeměpise jsme se o této zemi učili pod názvem Cejlon a navíc spojení cejlonský čaj zná každý a dosud se oficiálně používá, ačkoliv starý koloniální název země už je dávno nahrazen. Nakladatelství Lonely Planet doporučuje svým čtenářům jako nejlepší destinaci pro návštěvu v roce 2019 právě Šrí Lanku. A když se zeptáte úzkého okruhu svých známých, kam pojedou letos na dovolenou, určitě ji někdo z nich zmíní. Mezi Čechy je totiž tato země nyní velmi populární. Tento článek jsme připravili ve spolupráci s CK Adventura.

 

 

z historie cestování

Všední den lidí na cestách v raném novověku

text doc. PhDr. Zdeněk Hojda

foto autor a Alexej Taukachou

 

 

Dnes už máme, jak ostatně o tom i píšou cestovatelé v předchozím článku, cestování usnadněno vývojem technologií, spoustou vybavení a vychytávek, minimálním nebezpečenstvím na trasách, jak se ale cestovalo kavalírům v raném novověku? Co bylo příčinou rozvoje cestování? Co všechno s sebou takový šlechtic musel vézt? Do čeho všechen ten arzenál balil? Víte, kdy se poprvé objevili první knižní průvodci? Co umožnilo financování delších cest? Jak zněly z dnešního pohledu zábavné otcovské rady šlechtickým synům vydávajícím se do daleka? A nakonec jaké byly vůbec jejich pohnutky podstupovat nepohodlí a těžkosti? Poměrně dost netradiční článek jsme připravili ve spolupráci s doc. Zdeňkem Hojdou z UK.

 

Skryté koupačky

text a foto Dana Jakoubková

Kujalův lom – Střední Čechy západ / Slapy / Hříměždice

Bouchalovy rybníky –  Jižní Čechy / Kamenice nad Lipou / Žirovnice

Bezděkovský lom – jihozápad středních Čech / Rožmitál p. T. / Bezděkov pod Třemšínem

Rybník Deblín – Jižní Morava / Brno venkov / Tišnovsko

Štěpánek, Kacíř a dalších jedenáct  – Vysočina / Náměšť nad Oslavou / Pozďatín

Lom Borek – Vysočina / Golčův Jeníkov / Borek

Říčka Bystřice – Severní Čechy / Hořice / Dohalice

Vidnavská kaolínka – Severní Morava / Jeseník / Vidnava

 

 

 

Menu