Elektrokola č. 2/2018

84 

Popis

Velký test elektrokol 2018
Dobrá a ještě lepší

Po loňské příznivé odezvě mezi výrobci, dovozci a v neposlední řadě čtenáři časopisu Elektrokola a cyklistické sekce serveru Aktuálně.cz jsme se i letos rozhodli prověřit pro vás vzorek z elektrokol nabízených na domácím trhu. Došlo jen k jedné změně, a to nikoliv nevýznamné. Spolu s naším vydavatelstvím a firmou E-kolo se na testu podíleli i zástupci firmy Mafra a jejího serveru iDnes.cz.

Oslovili jsme všechny dovozce a výrobce elektrokol působící v tuzemsku, ne všichni byli schopní nabídnout aktuální modely. Jedním z nejpříjemnějších důvodů pro tyto firmy byla skutečnost, že mají letošní kolekci vyprodanou. Modely ročníku 2019 sice mají definitivní podobu v technických specifikacích, nejsou však k dispozici v sériové podobě. Výše uvedený fakt, tedy lidově řečeno prázdné sklady v případě modelů, kterými by se chtěli prezentovat, leccos naznačuje. Elektrokola prostě jedou a je to nejdynamičtěji se rozvíjející část cyklistiky. I přes elektrickou pomoc je pro naše vydavatelství, a věříme, že i pro vás, elektrokolo především kolem. Potíže, které s nimi má část cyklistů a možná i legislativa, na tom nic nezmění. Pregnantně je to vyjádřeno v katalogu firmy Trek, která jeden ze svých modelů prezentuje slovy: jezdí se na něm stejně jako na horském kole, protože to horské kolo je.

Loňskou výseč modelů, které jsme chtěli v testu prezentovat, jsme letos zúžili i s ohledem na situaci na trhu. Ačkoliv jsou stále žádána kola skládací a s nízkým nástupem, největší díl prodejů si mezi sebe dělí horská kola odpružená i s pevným rámem, a kola trekingová, či chcete-li, krosová, jako zástupci nejuniverzálnější kategorie vhodné pro většinu zájemců o dopravu, sport a turistiku. Záměrně jsme testovali jen  kola s rychlostním limitem do 25 km/h.

 

Testovaná kola:

Krosová kola

Apache Matto E3 16 Ah

Author Empire

Merida eSpresso 300

Specialized Turbo Vado

 

MTB s pevným rámem

Apache Yamka MX 16 Ah

Author Elevation

EasyBike Ego 1.0

Giant Dirt-E+ 2 Pro-M18

Merida eBig.Tour 500

Stevens E-Stoke

Trek Powerfly 5

Celoodpružená kola

Apache Scalp Bosch Performance CX

Lapierre Overvolt AM 529i

Moustache Samedi 27 Race 6

Orbea Wild FS 30

Rock Machine Blizzard INT e90-27+

Specialized Turbo Levo FSR Comp 6fattie/29

Trek Powerfly 7 FS Plus

Samostatného testu se dočkala tato kola:

Merida eOne-Twenty 800

Apache Hawk MX 16

Rock Machine Torrent e90-29

normy a paragrafy

Elektrokola ve víru regulací

aneb proč se vyplatí s nákupem e-kola neváhat

text Jakub Ditrich

foto archiv Elektrokol

Boom elektrokol, o kterém se letos všude píše, může vzít velmi rychle zasvé. Na výrobce, prodejce i majitele se aktuálně hrne tolik negativních zpráv, že obavy o dostupnost, cenu a použitelnost elektrokol jsou na místě…

 

Veletrh SPEZI
Všude samé speciály

text a foto Honza Galla

Na přelomu dubna a května se v německém Germersheimu nedaleko Karslruhe konal už 23. ročník veletrhu Spezialradmesse, kterému se všeobecně zkráceně říká SPEZI. Jméno veletrhu ani samotného města vám asi nic říkat nebude, a není divu. Výstava samotná započala jako malá akce pro vyznavače ležatých kol a ve městě není žádné velké výstavní centrum. SPEZI se koná v místním obecním domě ve dvou tělocvičnách a jednom kulturním sále. Přesto jde o veletrh více než zajímavý a v posledních letech stále více zaměřený na elektrokola.

2 ZAHRANIČNÍ REGIONY VHODNÉ PRO ELEKTROKOLA

 

Jižní Tyrolsko a Tyrolsko, Itálie a Rakousko

Zillertalské Alpy – to není jen Hintertux

Alena Zárybnická, foto: autorka a Stanislav Heczko

 

Projíždíte-li autem přes Brennerský průsmyk a můžete-li, zastavte se na pár dní v Zillertalských Alpách. Podle počasí si můžete vybrat, kde zůstanete. Při severním větru bývá lepší počasí na jejich jižní, tedy jihotyrolské straně, pokud fouká od jihu, je lepší projet jejich severní, tedy tyrolskou část. Obě stojí za to. Bike, klasická cykloturistika, několikadenní treky, ferraty, lezení – to všechno v úžasném prostředí pod třítisícovými vrcholy, mezi ledovci i v bezprostřední blízkosti přehrad… Všechno tohle jsme si mohli užít a upřímně říkám, že bychom tu vydrželi mnohem déle, kdyby byl čas.

 

Švýcarsko
Za tikotem švýcarských hodinek do Schaffhausenu

text a foto Petr Růžička

 

Díky jedné z našich zálib v podobě lásky k mechanickým hodinkám nás osud zavál na sever Švýcarska. Pozvání k prohlídce manufakturní výroby úžasných švýcarských hodinek vedlo jak k prozkoumání jejich vzniku, tak i velmi zajímavého regionu Schaffhausen nedaleko hranic se sousedním Německem. Vzhledem k omezenému časovému rámci akce padla volba na objevování místních krás v sedle elektrokol a zároveň na vyzkoušení fungování jejich zapůjčení v této až perfekcionistické zemi.

 

Příslušenství na elektrokolo
Praktičtí pomocníci

text Lukáš Drahovzal, Akumo.cz – prodejna elektrokol Mělník

foto autor a archiv Elektrokol

 

Majitelé elektrokol někdy musí řešit poměrně specifické situace a problémy, které u běžného jízdního kola řešit nemusíte, ba naopak vás ani podobná problematika nenapadne. Typickým příkladem je dotaz, kam umístit lahev na pití. Ale podobných situací je více, a proto jsme pro vás připravili několik praktických tipů na příslušenství a doplňky, které se vám mohou k elektrokolu hodit.

 

 

Elektrokolo vrací zpět do hry
Jaroslav Kulhavý
najezdil více než známý olympionik

text Martin Raufer

foto Lubomír Severin

 

Jméno Jaroslav Kulhavý se stalo symbolem dnešního českého mountain bikingu, vždyť tento chlapec z Ústí nad Orlicí už dokázal vybojovat dvě olympijské medaile a spoustu dalších vítězství. Nejspíš ani on neví, že po českých silnicích a cestách jezdí ještě jeden Jaroslav Kulhavý, který má bez nejmenších pochyb na kole naježděno víc než populární olympionik. Bydlí v Kladně a v mládí také závodil, na kole sjezdil celou Evropu i celou Českou republiku a v posledních letech prohání dvojici elektrokol. Jaroslav, o kterém bude tentokrát řeč, je ročník 1943.

 

Rady a zkušenosti z druhé strany pultu
Prodejem to nekončí

text a foto Lubomír Severin

 

Co se může pokazit, to se pokazí. Skutečnost, kterou potvrdí každý, kdo se dostal do kontaktu s jakoukoliv technikou. Výjimkou nejsou ani elektrokola, nyní prodejní pilíř nejedné z klasických cykloprodejen. O zkušenosti a rady s jejich údržbou a provozem jsme požádali Tomáše Fialu z Velofiala na pražské Bílé Hoře. Můžeme začít trochu odlehčeně. Typ závad se leckdy odvíjí od samotných uživatelů a ty si jeden z pamětníků počátku československého MTB dělí na dvě základní skupiny, přičemž ono rozdělení neznamená v žádném případě hodnoticí podtext.

 

Způsoby navigace
Když nemáte ptačí instinkt

text Lukáš Drahvozal, Akumo.cz – specializovaná prodejna elektrokol

foto autor a archiv Elektrokol

 

Elektrokola rozšiřují možnosti a dodávají energii do prozkoumávání nových míst a destinací. Váš akční rádius je větší, stejně tak jako chuť a možnost objevovat oblasti, které člověk nezná. S tím souvisí i skutečnost, že se mnohdy pohybujete v oblasti, která je pro vás náročnější na orientaci, a musíte tak řešit co nejpraktičtější způsob navigace. S našimi zákazníky na prodejně toto téma řešíme dnes a denně. Dlouho jsme hledali vhodný systém, který by umožnil skloubení jízdy na kole s možností použití navigačního systému, který by zákazníkům dobře posloužil a co nejméně je obtěžoval. Našli jsme ho v podobě nového systému Cobi, s kterým přišel koncern Bosch.

 

 

Menu