VELO: 7-8/2011

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Prázdninové dvojčíslo Vela přináší na 144 stranách vedle obvyklých rubrik a testů také spoustu tipů na léto s kolem – reportážně jsme projeli šest nejlepších domácích bikeparků a přidali seznam všech ostatních, zkusili nezávislou dovolenou v obytném voze, přidali nový rozměr výpravě pod širák, přinesli neobvyklou pozvánku na Světový pohár MTB, který se odehraje v srpnu v Novém Městě na Moravě. Sto čtyřiačtyřicet stran ale samozřejmě poskytlo prostor na mnohem více čtení.

Přejeme vám všem vydařené léto s kolem a těšíme se na setkání s vámi opět nad zářijovým vydáním, které vyjde 25. srpna. Dovolím si vás ale upozornit na speciál Tour de France, který pro vás jako čtvrté letošní vydání magazínu 53×11 připravujeme na 3. srpna – bude opět plný autentického materiálu přímo z Tour.

A pak je tu www.iVelo.cz, které jede bez přestávky. Těšit se zde můžete především na novinky.

Za redakci Rudolf Hronza

NOVINKA – VELO V ELEKTRONICKÉ PODOBĚ! Pokud vám, příznivcům moderny, dosud chybělo Velo v elektronické podobě, máme pro vás skvělou zprávu – odteď již nebude! Na www.alza.cz můžete Velo v elektronické podobě zakoupit, číst, archivovat atd. Jedno číslo je zde i zdarma k prolistování. To samé platí i o dalších dvou časopisech našeho vydavatelství, titulech 53×11 a Cykloturistika. S počítačem či s časopisem, vždy s Velem!

TOP 6 ČESKÝCH BIKEPARKŮ aneb léto plné endorfinu. Bikeparky jsou takovým menším rájem pro všechny vyznavače gravity disciplín, ale zdaleka nejen pro ně – vzhledem k různé obtížnosti tras si tu i běžný biker, a třeba i s rodinou, najde to své, velmi intenzivní nášup toho, za čím vyrážíme do terénu. Také v Česku tyhle oázy rostou a nacházejí své příznivce, připravili jsme proto pro vás před prázdninami reportáže z těch nejlepších, jejich zhodnocení (i z toho pohledu, pro jak technicky zdatné cyklisty jsou vhodné), a představení dalších možností. Ochutnávku z tohoto článku najdete mezi ukázkami z aktuálního čísla.

NA SVĚŤÁK DO NOVÉHO MĚSTA NA MORAVĚ! V pátek 12. 8. oficiálně začne velký domácí svátek cyklistiky, Světový pohár MTB XC v Novém Městě na Moravě. Zaměřili jsme se proto nejen na historii velkých bikových událostí v ČR, ale také na trať (nejenže přinášíme plánek a popis nejzajímavějších míst, ale okomentoval ji pro vás i Jarda Kulhavý, naše želízko v boji o mety nejvyšší). Dále v novém Velu najdete exkluzivní rozhovory s dvěma velkými favority – Švýcarem Nino Schürterem a Jihoafričanem Burry Standerem, Jardovým stájovým kolegou z týmu Specialized – a přehlídku největších hvězd. Přijeďte fandit i vy, bude to velké!

DLOUHODOBÝ TEST A VELKÉ FINÁLE. Třiadvacet tisíc a nějaké drobné. To je finální porce testovacích kilometrů, které se podrobilo jedenáct trail biků. A že to jak pro kola, tak i pro jezdce nebyla procházka růžovou zahradou, se dozvíte na stránkách Vela. Jednotlivá kola jsme rozebrali, podívali se na stav všech ložisek, čepů, ale i náplní vidlic, sumarizovali závady a reklamace, přidali postřehy testerů. Jen tři kola prošla touto rozborkou bez šrámu, ostatní ukázala na slabé články sestavy. Někdy jich bylo opravdu hodně.

ROZHOVOR – MILOŠ KŘESŤAN. Asi u nás není mechanika, který by o cyklistických komponentech věděl víc. Miloš Křesťan nasbíral zkušenosti v dílně, na závodech i na kolech, která kdy osobně testoval a na jejichž konstrukci podílel. „Hlavní problém současné techniky je v neustálé honbě za gramy a snižování kvality a životnosti komponentů.”

TRAIL TIPY BRIANA LOPESE. Člověk si vždy může myslet, že už vše umí, a rady, byť pocházející od zkušenějších, mu mohou přijít zbytečně vyřčené. Pokud máte pocit, že se po bikových stezkách umíte pohybovat a o práci s kolem víte tolik, co Brian Lopes, zřejmě přejdete k jinému článku. Pro ty rozumnější je tu několik jeho tipů, jak se zlepšit. Mohou se hodit třeba pro vás, kteří se chystáte do hor za pořádnými terény, ale i pro maratonce či XC jezdce.

KDYŽ SE ŘEKNE POŘÁDNEJ BIKOVEJ FESŤÁK – reportáž z největšího evropského freeridového festivalu IXS Dirtmasters v německém bikeparku Winterberg.

NEZÁVISLÁ DOVOLENÁ NA TROJÍ ZPŮSOB

Pro všechny možnosti v podobě penzionů a hotelů možná řada z nás zapomněla na mnohem dobrodružnější pojetí výletu či dovolené s kolem. Na pojetí nezávislé. Podívali jsme se zblízka na tři rozdílné varianty.

  • STAN třikrát jinak – dovolená na jednom místě a hvězdicovité výpravy, back country divočinou bez civilizace a vícedenní přejezdy Alp v kombinací auto-stan-kolo. Zkušenosti, rady, tipy i zážitky.
  • OBYTNÉ AUTO – Spojení obytného vozu, kola a dovolené zní nad jiná lákavě. Prostě naložit sebe a kolo a jet, kam se mi chce, kde to je hezké, zastavit, užít si, a jakmile budu mít pocit, že už jsem viděl vše a místo mi nemá co víc nabídnout, zvednout kotvy. Každý den dva jinde, na jiných bikových trailech, ale vždy s plně vybaveným zázemím. Zkusili jsme to a potvrzujeme.
  • POD ŠIRÁK – Spaní pod širákem je známá věc, spojení s kolem nevyjímaje. Jenže právě tohle spojení může vyjížďce přinést ještě mnohem více, než se může zdát. Vydali jsme se na jednu takovou výpravu, abychom vám předložili důkaz. Vyrazili jsme po práci, užili skvělé odpoledne v sedle, skvělou noční jízdu a skvělou ranní jízdu, a ráno jsme čerství seděli včas opět v práci. Extra kilometry ve všední dny.

PO STOPÁCH MARATONŮ – volba do tohoto vydání Vela nemohla být jiná, v souvislosti s chystaným SP MTB v Novém Městě jsme se vydali mimo závod na trasu právě maratonu Merida Bike Vysočina. Nabízí vskutku skvělé bikování.

TRÉNINKOVÝ SERIÁL – PLÁN NA ČERVENEC A SRPEN. Přichází měsíce lehčího tréninku, kdy bychom měli zúročit celoroční dřinu.

NAPĚCHOVAT SE CUKRY A VYHRÁT. Jistě už jste někdy zaslechli pojem sacharidová superkompenzace, a dokonce možná tušíte, že jde o proces, během něhož je organizmus v předzávodním čase napěchován sacharidy, aby při závodě samotném byl schopen podat lepší výkon. Jak přesně superkompenzace probíhá, v čem tkví její přínos, pro koho a jak často je vhodná?

HRA NA SCHOVÁVANOU SKONČILA, TOUR VELÍ „KARTY NA STŮL!” Vybrali jsme pro vás největší favority letošní staré dámy – ať už na celkové pořadí, tak i spurtéry – a odůvodnili jejich nominaci. Navrch přinášíme rozpis etap, abyste věděli, co si nenechat ujít. Nejvíc informací ale najdete v našem silničním časopisu 53×11 a jeho třetím vydání tohoto roku, které vyšlo 8. června.

KUDY TO TEN KOPKA NATÁHL? Velká domácí akce pořádaná Honzou Kopkou se jmenuje Craft 1000 miles Trans Czechoslovakia (informace o ní už jsme přinesli, ale samotný název vypovídá vše) a odstartuje 3. července. V prázdninovém Velu najdete trasu s popisem nejzajímavějších míst – tak, abyste se případně přidali, přijeli se na kole podívat, zafandit.

Jaroslav Novák

TESTY, TESTY, TESTY

  • DLOUHODOBÝ TEST XC VIDLIC, CENA 6000-8000 KČ, ZDVIH 100 MM. Souběžně s dlouhodobým testem kol jsme do terénu vyslali i 100mm relativně dostupné vidlice. Tři měsíce jasně ukázaly na favority (dva jednoznační) i na ty, které propadly (jedna zcela). V testu byly tyto vidlice: RockShox Recon Silver TK Solo Air, RST F1RST Platinum, Spinner Aeris 320-100 RLC, SR Suntour Axon RLD a X-Fusion Enix RL.
  • v sedle novinek 2012 – Scott (zcela nový model Spark ve 26″ i 29″ provedení) a Bianchi (také Italové jedou na 29″ vlně, navíc přicházejí jako první s trojnásobným hydroformingem či titanovou mřížkou v karbonu)
  • Velo stars a exkluzivní test Rocky Mountain Element MSL 50
  • rubrika Double a dva poměrně dostupné karbonové hardtaily: 4Ever Virus XC3 a Ghost HTC Lector 5800
  • rubrika Double a 29″ fully různých cenových kategorií: GT Sensor 29 (39 999 Kč) a Trek Rumblefish 29 (75 929 Kč). Má smysl připlácet, a pokud ano, proč?
  • rubrika Versus: MTB tretry, top třída (Northwave Striker S.B.S. a Specialized S-Works MTB Shoe)
  • rubrika Minitest: karimatka a spací pytel Hannah Lite Rest/Bike, světlo pro night ride Trelock LS 950 a výškově nastavitelná sedlovka RockShox Reverb
Menu