Kona Bikepark Špičák

28.2.2017

Bikepark Špičák

U zrodu stál především Tomáš Lučan s bratrem Jaroslavem a Tomáš Prochazka (člověk, který byl u zrodu několika trailů například i v kanadském Whistleru). V roce 2007 byla otevřena první freeridová trať vedoucí z vrcholu kopce. V současnosti je bikepark na Špičáku pravděpodobně tím nejprogresivněji se rozvíjejícím bikeparkem v Čechách. Je zastřešován značkou Kona a díky tomu se tato lokalita objevuje v mezinárodním seznamu Kona bikeparků. Dalším důkazem toho, že se snaží držet krok i se zahraniční konkurencí, je skutečnost, že se stal od letošního roku členem skupiny bikeparků, kde je možné využít tzv. GraVity card. Jedná se o společnou celosezonní jízdenku, která umožňuje neomezený přístup do kvalitních 11 evropských bikeparků.

Minulý rok se tu také poprvé odehrál jeden za závodů IXS evropské sjezdové série, která tu bude mít v letošním roce pokračování (30. 7. 2011). Je to jediný zá vod ve sjezdu v ČR zařazený do kategorie UCI C1. Kromě této mezinárodní akce tu také probíhá několik bikových kempů nebo se můžete zúčastnit třeba Retro bikingu na ukončení sezony a zavzpomínat tak na doby dávno minulé (17. 9. 2011). Bikepark nabízí několik tratí a záleží jen na náladě a zkušenostech každého z vás, kterou trať si vyberete. Začátečníci se můžou lehce rozhýbat a zahřát ve Skills centru u spodní stanice lanovky, kde je pro ně nachystáno pár hliněných vln a lehčí dřevěné lávky. Následně se mohou vrhnout třeba na dráhu s názvem Forest Virgin, která je nižší až střední obtížnosti  a obsahuje několik klopenek, boulí a menších skoků s možností objezdu. Na tuto dráhu se lze vydat i s menšími zdvihy a bez větších problémů si ji užít.

ceny > celodenní permanentka 420 Kč, jednotlivá jízda 80 Kč, pět jízd 330 Kč, deset jízd 520 Kč, celosezonní permanentka 3500 Kč
provoz lanovky > od 11. června do 18. září 2011 – neděle-čtvrtek od 9.00 do 17.00 hod; pátek-sobota od 9.00 do 18.00 hod
tratě > sjezd, freeride, dirt jump, north shore
http://spicak.cz

Pro zkušenější bikery tu je připravený třeba trail nazvaný Struggle, který je užší, technicky náročnější, se spoustou kamenů a je vhodný pro sjezdové speciály s vyššími zdvihy. Najdete na něm i nějaký ten drop či skoky. V letošním roce je nově otevřena jedna north shore trať nazvaná Air & Stone. Tento nový trail je postaven pouze z kamenů a dřeva. Neproháníte se po něm závratnou rychlostí, ale jeho technická náročnost vás zaujme natolik, že se nudit rozhodně nebudete. Za vyzkoušení rozhodně stojí i středně těžká dráha Black Friday, která není zase až tolik náročná, ale díky klopenkám a skokům je lákadlem pro spoustu bikerů. 

Pokud je pro vás sjetí celého Špičáku málo, můžete si párkrát skočit ve spodní části kopce u dojezdu tratí na čtyřech povedených lavicích. Potom vám už nezbude nic jiného, než se znovu uvelebit na lanovku a vše si řádně zopakovat. Tedy vlastně ne zopakovat, ale vyzkoušet si jinou variantu jízdy z kopce dolů. 

Text: Kamil Tatarkovič, Radek Vaniš
Foto: David Anderle 

Menu