VELO: 3/1999

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: Cross nikoliv country

Popis

DÍTĚ A KOLO. Podle průzkumů prováděných v zemích Evropské unie je jízdní kolo nejoblíbenějším vánočním dárkem školáků. To je v době počítačových her a panenek Barbie příjemné, ale v mnohém také zavazující zjištění pro rodiče. Především právě jim je určen tematický blok rad ohledně výběru kola pro nejmenší, zdravotních hledisek a dalších aspektů nezbytných pro harmonický soulad dětské duše a dopravního prostředku, který je důležitou součástí jejich světa.

VERSUS. Je lepší přehazovačka Shimano XTR nebo ESP 9.0 SL? Dát přednost japonské preciznosti nebo americké jednoduchosti? Stejný vzorek, jiná barva a zásadně odlišná cenu – plášť Michelin Wildgripper Sprint versus Rubena V45 Winner. Přímá konfrontace se zajímavým výsledkem v nové rubrice Versus, v níž budeme nyní vždy pravidelně podrobovat důkladnému porovnání dvě skupiny zdánlivě podobných produktů.

ZA PĚT PRSTŮ, ALE MNOHDY ZA VÍC. Těžko si dnes představit silničáře nebo bikera bez cyklistických rukavic. Exkurze do tajů výroby a přehled nejzastoupenějších značek na domácím trhu vám pomůže pochopit, proč některé rukavice stojí dvě stovky a jiné patnáct a rovněž usnadní výběr vhodného typu rukavic pro reakreační jízdu, závodění, pro použití na silnici, v cross-country, dual či sjezdu.

DVAKRÁT NEVSTOUPÍŠ DO TÉŽE ŘEKY. V platnost tohoto rčení doufají konstruktéři Mavicu, kteří po dvou letech vývoje a zkoušek loni na podzim vtrhli na cyklistické veletrhy s novým, bezdrátovým řazením Mektronic, vycházejícího z kombinaci elektronického a mechanického principu. Dozvíte se, jak vlastně Mektronic funguje, proč mu zůstává věrný Chris Boardman, kolik bude řadící komplet stát u nás a co všechno má zamezit opakování starých chyb spojovaných s původním řazením Zap. Aby to Francouzi neměli jednoduché, UCI si pospíšila a zakázala použití nových aerodynamických brzdových pák v závodech s hromadným startem…

KŘIVKY A GRAFY. Laboratorní test tvrdosti převodníků a pastorků potvrdil výlučnost některých kultovních značek a zároveň další zajímavá vyústění. Víte například, že někteří výrobci záměrně tvoří tvrdší povrchovou úpravu u více namáhaných pastorků? Tortuře na stroji jsme podrobili rovněž odpružené vidlice. Tentokrát jsme se zaměřili na přesně vymezenou cenovou skupinu vidlic v relaci mezi 6000 a 9000 korunami tak, aby srovnání bylo objektivnější.

POD TLAKEM. Opomíjený ale nezbytný pomocník cyklisty. Dnes již nikdo nepochybuje o tom, že nožní hustilky, lidově zvané velké pumpy, už zdaleka nejsou jen doménou profesionálních mechaniků. Praktický test vám přiblíží nejen to, jak jednotlivé modely uspěly v počtu stlačení nezbytných k dosažení určitého tlaku v pneumatice, ale také rozličná řešení univerzální volby pro auto i galuskový ventilek.

KROS, FREE NEBO SJEZD? Od každého trochu a celkově na pomezí. Takové je vymezení testu odpružených horských kol v ceně 40 000 korun, která jsou většinou označována jako freeridová. Giant, Ghost a Kelly’s, co kolo, to odlišné pojetí. Test šesti silničních kol ve dvou skupinách nabídne vhodné varianty výběru pro ty, kteří do tajů silniční cyklistiky teprve nahlížejí, ale i ty, jež se poohlížejí trochu výš.

V ZÁPLAVĚ SLIZU. Nevalného vzhledu, ale většinou příjemné chuti a především žádoucích účinků. Obliba energetických gelů stoupá stejně jako jejich zastoupení v prodejnách. Mazlavé tekutiny jsme ve spolupráci se zkušenými cyklisty podrobili chuťovému testu. Zkoumali jsme také manipulaci s jejich obaly při jízdě na kole a hutnost gelů.

ZPOCENÝ JAKO MYŠ. Na horké měsíce se musí cyklista důkladně připravit. V dalším pokračování Kliniky necháme nahlédnout do mechanismu pocení. Pochopíte, že tento průvodní jev přirozené termoregulace těla lze natrénovat a také se dozvíte, že s potem odchází s těla nejen voda, ale také důležité minerály a stopové prvky, které je třeba doplňovat.

PRO STARŠÍ A POKROČILÉ. Chcete se cítit v šedesáti jako dvacetiletý mladík? Nevěříte, že s pravidelnu jízdou na kole lze začít i po padesátce a že tak oddálíte převážnou většinu neduhů spojených se stářím? Rady pro dobrou kondici dříve narozených cyklistů vás o tom zaručeně přesvědčí.

TRÉNINK I ZÁBAVA. Zimní příprava to nejsou jen Mallorka, Kanáry nebo běžky, trenažer a posilovna. Parta sjezdových závodníků tříbí kondici i cit pro ovládání kola na motorkách a snowbiku.

PRO MARATONCE. Nenechte si ujít zahraniční zkušenosti z evropského seriálu extrémních MTB maratonů, ale také další informace o blížícím se závodě Author Král Šumavy na horských kolech včetně mapky i profilů obou tras.

NOVÁ DISCIPLÍNA NA OBZORU. Mountainbiking se stále nespokojil s vývojem disciplín a hledá další divácky atraktivní varianty. Na Extreme Games v USA se na zasněženém svahu představilo nové odvětví horských kol, jakási odnož boardercrossu zvaná bikercross, při níž závodí na jedné trati s mnoha skoky a zatáčkami šest bikerů. Pořádné vzrůšo aneb inspirace i pro domácí pořadatele, kteří hledají oživení dualových závodů.

KONEC HONBY ZA BODY? Mezinárodní cyklistická unie se zhlédla v novém systému bodování na žebříčku silničářů. Všechny trade teamy totiž v nové sezoně začínají od nuly, tedy bez bodových přepočtů z minulé sezony. Spolu s dalšími změnami to týmům úspěšným v předcházející sezoně přináší jistotu startu v nejvýznamějších podnicích, podle iniciátorů snad i menší zatížení pro závodníky a tudíž o důvod méně pro dopingové berličky. Jenomže…

CESTOVATELSKÉ DUŠE jistě nepohrdnou dostupným putováním mezi jeskyněmi Moravského krasu, nabídkou pro cestu na Kanárské ostrovy a také článkem o rozsáhlém systému pojištění a dalších výhod, které přináší členství českých občanů v zájmovém sdružení Alpenverein.

Menu