VELO: 2/2008

89 

Koupit elektronickou verzi

Popis

VELO CAMP 2008 STARTUJE!

PAVEL PADRNOS: PAN CYKLISTA, co se nikam nedral. Nikdy si nepotrpěl na velká gesta. Stejně jako v klidu proplouval celou svou sportovní dráhou, odbyl si v tichosti i její epilog. Když se loučí šampión, to se pějí jiné ódy, když otočí poslední stránku řadový jezdec, nikdo nestaví pomníky. Ale tohle není jen tak ledajaký cyklista, jak sami uznáte po přečtení článku o jeho životní pouti.

CYKLISTICKÁ HANTÝRKA – VLASTNÍ MLUVA NADŠENCŮ. Za dlouhá léta si cyklisté vybudovali vlastní mluvu, která se vyvíjí stejně jako každý jazyk, zrovna třeba jako naše mateřština – objevují se nové výrazy a zapomínány jsou dřívější, starocyklistické, v slově mluveném i psaném nemoderní. Jak jste na tom vy? Rozumíme si?

NENÍ POSED JAKO POSED. Posed na kole je zčásti individuální záležitostí, přesto by jeho forma neměla být zcela libovolná. Lidské tělo je sice přizpůsobivé a nemá problém přivyknout téměř žádnému extrému, ale pokud při nastavování kola nedodržíme základní zákonitosti, můžeme se připravit o značnou část vydané energie nebo si dokonce přivodit závažné zdravotní problémy. S ohledem na délku adaptace na změny je zima ideální období pro experimentování a provádění úprav.

ŘÍKAJÍ MU SOCHAŘ, i když sochařem nikdy nebyl a není. Akademický malíř a zanícený cyklista Miroslav Křížek v dalším pokračování rozhovorů v seriálu Lidé, práce, osudy.

ŠTĚSTÍ NAPROTI. Bomba z Itálie: Pelánek do Lampre! Když už se zdálo, že počet českých zástupců v Pro Tour se v letošní sezoně definitivně ustálí na pouhých dvou, na začátku roku se z Itálie ozval poněkud zapomenutý Luboš Pelánek (26). A byla to zpráva vpravdě senzační. V polovině ledna podepsal jednoroční kontrakt se stájí Lampre, přestože naposledy působil v kontinentálním, tedy až “třetiligovém” týmu AC Sparta Praha a za poslední tři roky toho mnoho nenazávodil. Trochu paradox, nicméně pro domácí cyklistiku vítaný.

ÚPRAVA A ARCHIVACE DIGITÁLNÍCH FOTOGRAFIÍ. Fotografie má své neopakovatelné kouzlo. Dokáže zachytit sílu okamžiku, charakter i pocity. Je zdrojem vzpomínek na místa, jež jste viděli, a jedinečným prostředníkem atmosféry zážitků, které jste prožili. Proto je fotoaparát věrným kamarádem většiny cyklistů při jejich výletech, poplatně současným možnostem většinou digitální. Umožňuje mimo jiné experimentovat, pořizovat takřka libovolně mnoho snímků, tyto následně upravovat. Zatímco oblíbenou fotku na papíru zasuneme do alba, u digitální ještě archivace pro mnoho z nás není zcela běžná. Přitom je také velice jednoduchá.

JISTOTA SBALENÁ DO KAPSY. Zkušeného cyklistu by problém v podobě například povoleného šroubu nebo roztrženého řetězu, závad, které se při jízdě objeví i přes veškerou důkladnou péči o kolo, neměl nikterak zaskočit. Tedy za předpokladu, že je vybaven patřičným nářadím. Únorové Velo má pro vás připraveno 31 dobrých tipů, tedy 31 multiklíčů s nýtovačem řetězu v praktickém testu.

RISKOVAT SE NEVYPLÁCÍ. Z kola čas od času spadne každý z nás a přivodí si různě závažné následky. Jaké jsou nejčastější úrazy cyklistů, jakou nápravu žádají a jak dlouhý čas zabere rekonvalescence? Známe odpověď nejen na tyto otázky. Doporučujeme řádky tohoto článku číst pečlivě především těm, kdo stále věří více než přilbě tvrdosti vlastní lebky anebo rádi přeceňují své schopnosti.

NOVÁ RUBRIKA nese jméno Otázky pro lékaře. Také se při jízdě na kole setkáváte s bolístkami, které vám cyklistiku ztrpčují? Zkuste našeho Velo-lékaře, který kombinací vzdělání a cyklistických zkušeností může pomoci.

NADVÁHA? TO NEZNÁM! Ruku na srdce, kdo z nás tohle může s čistým svědomím říci? Kdo z nás si přes vánoční svátky nedopřál a teď neřeší, jak před sezonou nějaké to kilo shodit? Právě pro vás připravil dietolog spolu s trenérem Liborem Matějkou jednoduchý návod, který pomůže. Ale bez práce to určitě nebude! 🙂

TRÉNINKOVÝ SERIÁL LIBORA MATĚJKY pojednává o zimní přípravě a o vhodnosti zařazování intervalů absolvovaných vyšší intenzitou. Pro amatéry, kteří nechtějí závodit a „pouze” by si rádi udrželi fyzičku do další sezony, má uklidňující zprávy: zatím není kam chvátat!

OTESTOVÁNO NA KOST: dostupné hydraulické kotoučovky Shimano M485, Magura Julie a Quad Sink Pro, všechny v ceně do 3000 Kč.

DISKO MECHANIKA – v tomto čísle přinášíme rady a tipy, jak úspěšně zvládnout domácí servis kotoučovek Shimano.

SOUBOJ ČTYŘ – exkluzivní test čtyř kol ovládla v únorovém Velu silniční letka v cenovém rozpětí 30 000 – 42 000 Kč. Zadání testu: nejdostupnější model značky s karbonovou vestavbou. V testu najdete: Author A5500, Pell´s Speedy Carbon Tiagra, Giant TCR A1 a Trek 2.1.

Cannondale Scalpel Carbon 1 aneb ŽÁDNÝ ČEP – CESTA VPŘED? Plně odpružený závodní bike Scalpel na sebe přitahoval pozornost zejména díky nahrazení hlavního čepu zadní stavby pružností karbonové vidlice. Roky a vývoj ale běžely dál a původní Scalpel se stal nejen morálně, ale i parametrově (zdvih zadní osy jen 67 mm) zastaralým. Na vývoji nové podoby tohoto modelu údajně pracovalo celkem osm techniků po dobu zhruba dvou let. A výsledek? Odpověď najdete v rubrice Velo stars 2008.

DRUHÝ SROVNÁVACÍ TEST: krosová kola v cenovém rozpětí 18 000-22 000 Kč se prezentovala jako šikovné popelky. Víc než kdy předtím jsme se soustředili na dovednosti krosů v terénním nasazení, samozřejmě do míry rozbitosti povrchu těmto kolům odpovídají. V testu najdete Gary Fisher Utopia, GT Transeo 1.0 Disc, Merida Crossway TFS 800V, Superior RX 640 a Wheeler Cross 6.5.

Z TOUHY PO LEPŠÍ JÍZDĚ aneb přestavba silničního kola na fitness a opačně. Také vás oslovila myšlenka fitness kola, tedy, zjednodušeně řečeno, silničky s rovnými řídítky? Pak jistě patříte do jedné ze tří skupin cyklistů – buď fitness již vlastníte, jste spokojeni a neměnili byste, nebo máte silniční kolo, ale i přes touhu po fitnessu se jej nechcete zbavit, protože stálo dost peněz a vy jste na něm najeli moc málo kilometrů. A třetí skupina? Vlastníte fitness, ale narazili jste na jeho limity a rádi byste čistokrevnou silničku. Cyklisté z první skupiny mohou přestat číst, pro zbývající dvě máme radu – napadla vás přestavba? Jak se dozvíte v článku v únorovém Velu, ne vždy je úplně výhodná a bez nástrah.

PŘEJEZDY ČESKÝCH POHOŘÍ – rubrika přináší průvodce Rakovnickou pahorkatinou.

DOMÁCÍ BIKOVÝ REVÍR – tentokrát jsme vyrazili do Posázaví.

Český pohár horských kol 2008: S ODLESKEM PĚTI KRUHŮ. V letošním olympijském roce se naše nejvýznamnější národní soutěž MTB, Český pohár, stává plnoletou, startuje totiž její 18. ročník. V některých oblastech má právo tvářit se dospěle, mezi dospěláky si však nese i řadu dětských nemocí. Ty určitě nejsou z oblasti snahy organizátorů a jezdců nabídnout po celou sezonu seriál hodnotných závodů, zdá se však, že virus mediální nevšímavosti úspěšně odolává všem pokusům o vyléčení.

Menu