VELO: 7-8/1999

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.11.-0001 Ukázka z časopisu: Murradweg: Po proudu s úsměvem

Popis

KONCERT ŠEVELÍCÍCH ŘETĚZŮ. Jestliže loňský Author Král Šumavy byl jedním velkým pohřebištěm brzdových špalíků, pak ten letošní jarní, poprvé samostatně bikový, by strávil hektolitry oleje. Více než 1700 startujících poznalo pravdivost rčení – kdo maže, ten jede. Mokrá trať v úvodu závodu, množství brodů a pak bezmála letní parno vykonaly své, a tak se z cyklomaratonu stal koncert pro vyschlé, ševelící řetězy. Zdálo se vám, že byl letos “Král” na dlouhé, devadesátikilometrové trase snad až příliš náročný a chcete znát názor pořadatelů? Lehčí příště rozhodně nebude! V reportáži obohacené o autentické prožitky tří přímých účastníků se dozvíte víc.

MEGATEST. Proč tak honosný název? Protože jsme se tentokrát testování kol věnovali opravdu pečlivě a zaměřili se nikoliv na značky a skladbu komponentů či design, nýbrž na jízdní vlastnosti, konkrétně výhody či nevýhody systémů zadního odpružení. Dozvíte se celkem 8 x 5 názorů testovacích jezdců, kteří nešetřili osm zástupců jednotlivých systémů od cross-countryových biků až po jakýsi předstupeň sjezdových speciálů. Výsledku testu zaznamenané přehledně graficky by měly čtenářům pomoci při výběru jejich full suspensionu. Možná zde najdete odpověď na to, zda si pořídit kolo s plovoucím středem, čtyřkloubovým mechanizmem, nebo že si třeba vystačíte se softailem. Megatest je tu pro vás.

POZOR, LÉTO! Pávě začalo nejkrásnější období v roce, období prázdnin, ale o to větší nebezpečí na vás číhá. Takový úžeh chytnete na kole, ani nevíte jak, dehydratace je všudypřítomná a vody v bidonu stále míň a míň. Kromě rad, jak vyzrát na slunce, které může být cyklistovým spojencem i protivníkem, vám nabídneme rovněž zatím unikátní přehled vaků na přepravu tekutin, tedy “camelbaků”. Poznáte nejen prostornost a materiál batůžků, jeich funkce, zápory jednotlivých řešení náústků, ale i termoizolační schopnosti vaků, jak se čistí či vysouší apod.. Pij nebo zemřeš…

HIMALÁJ PŘÍVĚTIVÁ. Cestovatelské duše potěší cestopis zkušeného cykloturisty Dalibora Leblocha, tentokrát z Mimaláje. Jeho neopakovatelný jazyk i styl nutí ke čtení jedním dechem, i když se do světa osmitisícovek z nás smrtelníků vydá jen málokdo.

MURRADWEG. Hledáte-li na poslední chvíli dostupné a bezpečné místo na prožití dovolené na kole i s dětmi, máte nejvyšší čas. Ideální možnost nabízí rakouská cyklostezka Murradweg, kterou náš redaktor osobně projel.

DVA MŮSTKY PRO POHODLÍ I DYNAMIKU. Letos již druhý laboratorní test odpružených vidlic jsme tentokrát zamířili na modely, které se sice samostatně nekupují ve velkých objemech, ale zato se čím dál častěji objevují na smontovaných kolech, přičemž právě charakter vidlice může do značné míry ovlivnit výběr celého kola. Jedná se o tzv. freeridové, přesněji dvoumůstkové vidlice se zdvihem, který je rozhodně nepředurčuje na sjezdové použití. Systém pružení a tlumení a především výsledku testu odhalí mnohé.

ZAMOTÁNI VE VÝPLETECH. Také už jste se pídili po tom, proč mají některá kola výplet přímý, jiná křížený či dokonce svazkový a nebo ještě úplně odlišný, jehož funkci prostě nechápete. Zorientovat se v “popletených” kolech vám pomůže příspěvek našeho spolupracovníka, ing. Tomáše Lébra, který se na jednotlivé typy výpletů podíval podrobně z hlediska funkčnosti, způsobu jízdy i životnosti.

KDYŽ NOVINKA, TAK ORIGINÁL. Japonské Shimano sice pustilo do světa jen zlomek toho, co má již v zásobě na rok 2000, i to však přesvědčuje o neustálé invenci a rezervách dalšího technického vývoje. Dokládají to nové kotoučové brzdy Shimano, světová premiéra silničích vypletených kol s hlavičkou paprsků uchycenou v boku nebo třeba vylepšené vícerychlostní náboje.

PIRÁTOVA VLAJKA NA PŮL ŽERDI. Pantaniho nucené odstoupení z Giro d’Italia bylo to nejhorší, co mohlo podlomenou profesionální cyklistiku potkat. O Italově křížové pouti, o krevních testech, která jsou jen hrou s čísli, o vítězství, na jehož pozadí se historie ptát nebude, o třicetiletých nováčcích a pochopitelně o pohnutkách, které vedou historicky nejúspěšnějšího českého jezdce na Giru, Pavla Padrnose, k tvrzení, že kdyby jel na celkové umístění od začátku, mohl být na tom ještě lépe, o tom všem a ještě o mnoha dalších zajímavostech z prvního velkého etapového závodu letošní sezony se dočtete na čtyřech stranách.

SJEZD NA FREERIDU. Na Hostýně získal sice domácí titul suverén letošní downhillové sezony Daniel Šimčík, jím posílený tým Rock Machine si připsal tři medaile, ale středem pozornosti byl majitel absolutně nejrychlejšího času, teprve sedmnáctiletý Filip Polc ze Slovenska. Trať, kterou někteří jízlivě nazvali cross-countryovou, pokořil na freeridovém stroji Merida Cobra s vidlicí Rock Shox Sid, který běžně používá na dualové závody…

Menu