VELO: 6/2007

89 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 31.05.2007 Úvodník: To je mi ale překvapení! Fejeton: Šaškové a král Ukázky z časopisu:

Popis

Červnové Velo vyrovnalo rozsahem dosavadní rekord tohoto roku čísla květnového – 228 STRAN! Ještě než se dočtete, co na nich naleznete, rádi bychom vás upozornili na nová videa v sekci Stahuj, opět spojená s články v novém Velu, a také na Sázkovou kancelář, která na iVelu.cz nově funguje. Musíte se jen přihlásit – my vám dáme kredit, vy můžete vyhrát kola za 90 000 Kč!

VELKÉ OČI U JEZERA – bike festival Lago di Garda 2007 a drobné pokulhávání v kvalitě za předchozími ročníky. Nicméně opět jsme dostali šanci vyzkoušet naostro v terénu některé produkty pro rok 2008 a jiné sice letošní, ovšem v Čechách k testování těžko dostupné. Na co se můžete těšit? 2008 – Manitou Minute MRD, Hayes Stroker Ryde, Specialized Eskar, MTB kola Fulcrum Red Metal Zero 2007 – RockShox Lyric, Manitou Swinger Air X3, Geax Saguaro 2,2 A co víc? Rozhovor s Gregem Herboldem, Sashou Beckerem (manažer Hayes), novinky pro příští rok (RockShox, Avid, TruVativ, Magura atd.). Tyto novinky najdete také v ukázce z tohoto článku. V SEKCI STAHUJ KLIKNĚTE NA VIDEO S ORIGINÁLNÍM POZDRAVEM GREGA HERBOLDA PRO ČTENÁŘE VELA a DALŠÍMI ZAJÍMAVÝMI VIDEOZÁBĚRY!

PRVNÍ Z NOVÝCH KRÁLŮ – v naší původní reportáži z italského testovacího kempu firmy Continental se dozvíte vše o nové směsi pro výrobu cyklistických plášťů, včetně jízdního testu!

EXKLUZIVNĚ VE VELU! ZRODILO SE NADKOLO? Termín nadčlověk pochází z hlavy německého filozofa Friedricha Nietzscheho. Označuje člověka bez slabin a nedostatků, ideál, jehož zrození možná ukončí lidský vývoj. Probíhá snad právě něco podobného i ve světě cyklistické techniky? Představuje nová koncepce koncernu Trek, pojmenovaná 69er a využívající 26“ zadní kolo a 29“ přední, nadkolo? PĚTISTRÁNKOVÝ TEST ŽHAVÉ NOVINKY ČEKÁ JEN NA VÁS!

FRANCOUZSKÁ SPOJKA – Velo trip úspěšného českého jezdce Kamila Tatarkoviče a fotografa Robyna Trnky do vyhlášené lokality DH a FR šampionů ve Francii zaznamenán formou fotoreportáže.

VLAKEM TAM, NA KOLE ZPÁTKY. Každý z nás vyznává jiný způsob ježdění. Někomu úplně stačí okruhy v lese pár kilometrů od domova, jiný rád spojí cyklistiku s poznáváním nových vzdálených míst. Další nemusí poznávat, jen už ho prostě omrzely stále stejné okruhy v okolí bydliště. Chtělo by to změnu. Jak jí snadno dosáhnout?

MAPA VS. GPS – PŘÍMÝ SOUBOJ! S neznámým prostorem a pohybem v něm úzce souvisí navigace v terénu. Je lepší GPS a satelity, nebo nad mapu není? Jaká je příprava na výlet, jak probíhá výběr trasy, podle jakých údajů se lze zorientovat, jaká je následná navigace v terénu? Co přesně GPS ve srovnání s papírovou turistickou mapou přináší a o co nás ochuzuje? Odpoví červnové Velo.

POPRVÉ VE VELU – TEST CYKLISTICKÝCH MAP: podrobnost, životnost, formát, pokrytí a podobné pod drobnohledem. Nahlédněte s námi do tajů map, oprašte některé základní pojmy a podívejte se, jaké možnosti nabízejí jednotliví čeští výrobci i jaké novinky se na českém trhu objevily. BONUS – JEDINÁ PĚŠINKA NEUNIKNE s mapami s velmi malým měřítkem (1:5000, 1:15 000 či 1:25 000). Jaké výhody a nevýhody přinášejí jsme vyrazili zjistit do terénu na vlastní kůži.

ROZHOVOR ČÍSLA – MR. ČEMBA. Pokud v současné době někdo vysloví pojem singletrack, bude jistě řada z vás mnohem lépe vědět, co tento výraz znamená. Může za to především aktivita Tomáše Kvasničky, který jeho myšlence v současnosti věnuje veškerý svůj volný čas i finance. Tomáš stál u zrodu České mountainbikové asociace ČeMBA, aby se po období jejího přešlapování rázně ujal uzdy a nastartoval její činnost. POZOR: V SEKCI STAHUJ NAJDETE DVĚ DOSUD VYDANÉ BROŽURKY ASOCIACE.

ZÁSADY PRVNÍ POMOCI V TERÉNU. Kdo na kole jezdí déle, byl určitě také svědkem okamžiků, na které by nejraději zapomněl. Většinou se jedná o těžké pády a následná poranění, méně i více závažná. Pravděpodobnost, že se ve svém životě s podobnou událostí vyžadující naši pomoc setkáme, je velmi vysoká. Je proto dobré být na ni připraven. Jako přídavek najdete u článku přehled CYKLISTICKÝCH LÉKÁREN dostupných na českém trhu.

MARTINA SÁBLÍKOVÁ – OLYMPIONIČKA I V CYKLISTICE? Teprve dvacetiletá dívka ze Žďáru nad Sázavou Martina Sáblíková se stala nejzářivější českou hvězdou sportovní zimní sezony. Je evropskou šampionkou v rychlobruslařském víceboji, dvojnásobnou mistryní světa, drží pět světových rekordů. K letnímu spánku na vavřínech se ale nechystá. Loni se stala mistryní republiky v in-line maratonu a vyhrála seriál Českého poháru i devítidílnou Nestlé LifeInLine Tour na kolečkových bruslích. I letos se v některých závodech seriálu objeví a navíc se spekuluje o její možné účasti na letní olympiádě v Pekingu v cyklistické časovce.

PÍRKO TĚŽŠÍ NEŽ SE ZDÁ aneb cesta k lehkému silničnímu kolu není snadná! Z cyklistů jsou to především silničáři, pro které je výzvou dosažení nízké hmotnosti kola. Hon na gramy, pokud mu propadnete, je jedna velká hra, která nikdy nemá konec. Má tisíc a jednu herní variantu, přesto se vítěz zřejmě nikdy nenajde. Stejně tak jsme k tématu přistoupili i my – uvolněně jako ke hře.

VE STÍNU X – nová řada Shimano Deore XT pro rok 2008 ještě podrobněji. První zprávu o inovované řadě jste v den uvolnění informačního embarga mohli najít spolu s fotografiemi na našich webových stránkách, nyní přinášíme ještě o něco více!

VYŠŠÍ ŠKOLA DOMÁCÍHO MECHANIKA – PEČUJEME O CVRČKA. Oprava volnoběžného ořechu v pravidelném seriálu.

BUDOUCNOST LEŽÍ UVNITŘ? Rubrika Velo stars 2007 otevřela v tomto čísle dveře ojedinělému českému projektu, převodovce firmy Race Bike. O zákulisí testování se dočtete a více fotek najdete na www.iVelo.cz v sekci aktuality.

KOMBO VS. KLASIKA – rubrika Na kost svedla ke konfrontaci MTB řídítka různých konstrukcí. Kombo provedení, tedy jednodílné spojení představce a řídítek, reprezentují produkty firem BBB (model Fiberattack BHB 20) a ControlTech (Crossbow), klasiku zastupuje Bontrager (Race Lite Big Sweep 12/Race Lite) a Easton (MonkeyLite SL/EA 70). Mimo konstrukce svdly bitvu i materiály – hliník a karbon.

HOLKY ZA PADESÁT. MTB hardtaily v ceně zhruba 45 000 Kč v hlavní roli standardního redakčního testu: GT Zaskar Pro, Mongoose Meteore Elite, Rock Machine Catastrophe, Scott Scale 40 a Univega HT-570.

S LEHKOSTÍ PÍRKA A ZRYCHLENÍM RAKETY. Hlavní redakční test čtyř kol poprvé v této sezoně patří silničním kolům, a ne ledajakým! Nominačním kriteriem byla hmotnost do 7,5 kg. Splnily jej tyto stroje: De Rosa Avant, Giant TCR Composite 0, GT GTR Ultra Carbon a Pell´s R6 Vacuum Record.

ASFALTOVÍ NÁDENÍCI – jedním z pilířů kvality jízdních vlastností celku jsou pláště, silniční kola nevyjímaje. Připravili jsme pro vás jízdní test 14 párů nejdostupnějšího skládacího provedení té které značky dostupné na českém trhu.

ČTYŘI DNY, MNOHO ZÁŽITKŮ – nejen reportáž z Velo campu 2007 na Vysočině! Hlavní částí tohoto článku jsou názory jeho účastníků na zde testovaná kola – celkem k tomu měli na sto možností osmi značek. A že je mnozí nešetřili!

RŮZNÉ PODOBY BIKINGU – tradiční i netradiční reportáže z Velo marathon série MTB.

MÁ JÍ MOTOROVOU – přejezd Šumavského pohoří s hořkou příchutí následků orkánu Kyril. Jak Šumava nyní vypadá, najdete mimo jiné v sekci Stahuj – VIDEA UKÁZKY Z CESTY.

KRÁLOVSKÁ VYJÍŽĎKA – domácí bikový revír vás tentokrát provede Drahanskou vrchovinou.

KOMPENZACÍ PROTI PROBLÉMŮM aneb jednostranné zatížení jako riziko pro všechny cyklisty. Ideální pro naše těla je totiž pestrý pohyb, různá zátěž, která by měla vést k všeobecnému rozvoji. Jednostrannému zatížení organizmu má po několika letech za následek pouze zdravotní problémy.

ORIENŤÁK NA KOLE – manuál úspěšného zvládnutí závodu MTBO. Ten je vlastně blízko bikerské duši – na rozdíl od maratonů či XC závodů nás nevodí po vyznačených tratích, ale nechává nám volnost. Také jste přemýšleli, že MTBO zkusíte? Pak čtěte více ve Velu 6/07.

CHINA GIRLS – ACTION! Budí pozornost všude, kde se objeví. Nepsat se rok 2007 a nefigurovat na jejich dresech slůvko China, považovali bychom je za bikerky z jiné planety. Rozjíždění v lázeňském parčíku mezi lavičkami a důchodci, o dvě čísla větší dresy, vlněné rukavice a zateplené návleky na paže při 27 stupních, GPS navigace s vyhodnocováním tréninkových dat a zároveň sporttester na řídítkách během závodu na značeném okruhu, drcení prostředního převodníku ve stoupáních, kde ostatní bikerky zápasí s nejlehčími převody nebo třeba koupací čepice ve sprše.

GIRO D’ITALIA – SIMONI & RICCO – VČERA A ZÍTRA. Prý se měla opakovat historie s příběhem o stárnoucím šampionovi a dravém, netrpělivém mládí, které nehodlá čekat, až se odebere do důchodu, a nekompromisně ho nahradí. A opět u toho měl být v hlavní roli loučící se Gilberto Simoni. Vzpomínáte na Giro 2004 a jeho „týmovražedný“ boj se zprvu chráněncem a poté nenáviděným sokem ještě pod praporem Saeco? Gibo tehdy neunesl, že jeho mladší kolega byl prostě lepší a Damiano zase neměl slitování. A hle, nyní nastává totožná situace. Simonimu, teď už v barvách Saunier Duval, je po boku další ambiciózní talent, o tucet let mladší Riccardo Ricco. Jeden startoval v růžovém závodě podvanácté a naposledy, druhý poprvé aneb cyklistika včera a zítra. Jaká symbolika.

Menu