To je mi ale překvapení!

28.2.2017

Údiv, přetvářka a právnická rétorika ovládly světové cyklistické výsluní. Škoda času se v tom marastu hrabat a pátrat po tom, co kdo kdy řekl. Ale zase tak krátkou paměť nemám, abych se shovívavostí přešel všechny ty žvásty o tom, jak si prý teď někdo dělá z cyklistiky obětního beránka. Vážení, proberte se!
Čemu se všichni tak diví? Tak zvané uzavření případu Puerto civilními španělskými vyšetřovateli přece nebylo žádným signálem o tom, že přední závodníci, o nichž byla od začátku řeč, s dr. Fuentesem v jeho madridských ordinacích nespolupracovali, ba právě naopak. Lidé kolem cyklistiky jakoby velmi ochotně podlehly mlžící interpretaci advokátů.

Ale byl to fofr. Z frází o vzájemném respektu a důvěře nezbylo během pár dní vůbec nic. Ivan Basso, jehož příchod do Discovery Channel byl od prvních chvil časovanou bombou, nejdříve, už s vodou v botách, náhle projevil velkou ochotu předat svůj profil DNA (proč to neudělal loni na podzim?), následně byl postaven mimo závody a záhy sám ohlásil okamžitý odchod z Discovery. Kdo mu to asi doporučil v době, kdy tým hledá nového sponzora? Nakonec před italským olympijským výborem přiznal, že krevní konzervy uložené u Feuntese jsou skutečně jeho. Hned přispěchal s tvrzením, že ale nedopoval, nýbrž se na to teprve chystal na loňské Tour de France, což, chudák, nestihl, protože jak známo, start mu byl po provalení Operace Puerto znemožněn. Povedená taškařice s jediným cílem – zachránit si kůži a nepřijít o loňské vítězství na Giro d’Italia.
To byla přece od počátku ruská ruleta angažovat Bassa. Šéf Discovery Johan Bruyneel ale nevnímal názory cyklistické komunity, ignoroval nesouhlasné reakce svých kolegů v asociaci sportovních ředitelů profistájí, nezajímal ho postoj většiny médií. Dopřával sluchu jen své a Bassově početné suitě právníků, zaštiťoval se výroky úředníků z nejrůznějších sportovních institucí, kteří, jakmile k tomu dostali volnou ruku, začali konečně jednat. Jaké překvapení! Myslel si snad, že to sezonu dvě zůstane pod pokličkou, že mu ještě Ital odvede žádané služby a pomůže zajistit mecenáše na další roky?

Teď se cítí být podvedený (podobně jako pár měsíců před ním Riis). Že by o Bassově španělské koketérii nic nevěděl nebo aspoň netušil, on, madridský rezident? Že prý jde o kýmsi (asi z Francie, zřejmě z redakce l’Equipe) řízený komplot proti americkému týmu. Proti Bruyneelovi a snad i Lancovi. Nenechte se vysmát. To spíš jen vrána k vráně sedá. Promiň, Pepane…

Lehce arogantní úsměv z Bassovy tváře nemizí ani ve chvíli, kdy se přiznává k tomu, že cyklistickou veřejnost obelhával. Doufám, že mu brzy ztuhne na rtech.

Menu