Cykloturistika č. 6/2020

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

rozhovor

S Italem okolo Česka

připravila Slávka Chrpová

foto Filippo Mari, David Stella

Filippo Mari je zakladatelem a majitelem malé společnosti Biko Adventures, která v Praze a okolí zprostředkovává outdoorové aktivity pro turisty. V roce 2010 se přestěhoval do České republiky, kde nyní žije se svou ženou Denisou střídavě v Praze a Táboře. Má za sebou působení v takových společnostech jako Coca-Cola nebo koncern Philip Morris Italia. Kromě práce průvodce se zabývá marketingem, grafickým designem a fotografováním. Aktuálně připravil projekt Česko Okolo, o kterém jsme vám přinesli krátkou zprávu v minulém čísle v rubrice Mozaika.

 

zahraniční cyklotrasa                                                            Slovensko, Maďarsko, Rakousko

Z Prahy k Balatonu

aneb

za přírodní i kulturní rozmanitostí střední Evropy

text Tomáš Zavadil

foto autor a Tereza Zavadilová

 

Cestování do zahraničí bylo letos v létě výrazně poznamenáno celosvětovou pandemií nemoci covid-19. Nicméně ve střední Evropě měly být hranice volně průchozí a já s manželkou Terezou se rozhodl po několika změnách plánů k cyklocestě z našeho pražského domova k maďarskému Balatonu. Balaton jsme si jako cíl vybrali, protože ani jeden z nás Maďarsko příliš neznal, a zároveň nás oba maďarská příroda i kultura už nějakou dobu lákaly. Balaton je už díky své velikosti a vzdálenosti od Česka dobrým cílem cesty, na které lze vidět řadu zajímavých míst a zároveň nemusí trvat více než dva týdny.

 

1000 Miles Adventure

Prázdninová projížďka v podzimní nepohodě

připravil Libor Procházka

foto uvedené zdroje

 

Už v minulém čísle jsme vám přinesli krátkou zprávu ohledně výsledků 1000 Miles Adventure. Domníváme se ale, že zážitky z tohoto závodu byly pro mnoho závodníků natolik silné, že jsme vám chtěli aspoň kousek z nich zprostředkovat. Jak obrazově, tak pomocí SMS zpráv, které posílali z trati. Vybrali jsme ty, které se nám zdály být nejvíce autentické a vystihující danou atmosféru.

 

 

Dívka jménem Yvonne a její dvě sokyně

(Yvonne Reynders, Beryl Burton, Cornelie Hage)

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

 

V srpnu 1937 se narodila v Zandhovenu, malé belgické vesničce poblíž Antverp, Yvonne Reyndersová. Pocházela z velmi chudé rodiny, otec většinou nezaměstnaný přístavní dělník a matka uklízečka, a tak Yvonne musela již od patnácti let přispívat do rodinného rozpočtu jako švadlena. V té době velmi toužila po bicyklu, ale na ten si musela sama vydělat, a tak po skončení zaměstnání rozvážela až do pozdních večerních hodin po Antverpách uhlí. Ve skladu uhlí jí půjčili staré kolo s přívěsným vozíkem, do kterého naložili pár pytlů topiva a do ruky dostala lístek s adresami, kam je doručit. Při této namáhavé práci našlapala denně několik desítek kilometrů na kole s velkou zátěží, při níž získala velkou sílu v nohou, kterou později výborně zúročila na své cestě mezi hvězdy ženské světové cyklistiky.

 

 

filmová místa

Z Prachatic do Českého Krumlova

Aneb

Ve znamení alternativní trasy Haškova Švejka

text Martin Severa

foto Alexej Taukachou a Slávka Chrpová

 

Když jsem byl na povinné roční vojně, dostal jeden můj kolega za úkol vyrobit nástěnku k výročí osvobození Československa. Červenými praporky na mapě začal poctivě vyznačovat vítězný postup Rudé armády. Když to viděl jeden z mazáků, trval na zviditelnění své vesnice na jihu Slovenska, ačkoli byla frontě na hony vzdálená. Můj kamarád nechtěl riskovat nakládačku, a tak praporek zapíchl do mazákovy vesnice. Jenže pak přišlo ještě několik dalších lokálních patriotů, a tak se vítězný postup sovětských vojsk táhl ve velkých obloucích napříč celým Československem. Alternativní geopolitická historie se ale nekonala a můj kolega dostal čtrnáct ostrých. Tato dávná příhoda budiž inspirací pro filmová místa v tomto čísle: Vydáme se také na frontu, a to s dobrým vojákem Švejkem. A v duchu výše zmíněného příběhu půjdeme také jinudy. Knižní putování Tábor – České Budějovice nahradíme trasou Prachatice – Český Krumlov. Není to až tak od věci. Právě na této trase se nachází několik filmových míst, kde se Švejkovo putování natáčelo a která předstírají, že jsou na té správné knižní trase.

 

Livigno

Malý Tibet, aneb ráj, nejen daňový

text Alena Zárybnická, foto: autorka, Martina Černá, Majka Odstrčilová, Markéta Hovorková

 

Představy o ráji? Bezpochyby nejrozmanitější a nejpestřejší směsice našich vizí a iluzí. Pro mě jsou iluze hnacím motorem soukolí, které sice občas zaskřípe, ale po většinu času šlape směrem, který přesně vystihuje Messnerův žebříček hodnot – směřuje k poznání. Ačkoli právě u horolezců můžeme do jisté míry spekulovat o sobectví a upřednostňování vlastního ega před obecním blahem, říkám si, co všechno jsme se třeba právě díky Reinholdovi Messnerovi dozvěděli o životě v místech nám na hony vzdálených – nejen geograficky, ale hlavně společensky a kulturně. Z jeho rodného kraje jsme se posunuly do Malého Tibetu. To by nám určitě schvaloval. Prý tam kdysi potkal yettiho… Tak uvidíme, co tam čeká nás.

 

 

pohledem fyzioterapeutky

Až na dno… pánevní

text a foto Bc. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

 

Tentokrát se podíváme až na dno, tedy pánevní dno. Téma svalové struktury, která zespoda vystýlá a uzavírá naši pánev, je citlivé, protože skrývá řadu slastí, ale i strastí. Pro nadšené cyklisty kvůli dlouhému sedu spíše strastí. Dnes se zaměříme na stavbu pánevního dna, na orgány malé pánve a nejčastější obtíže dané oblasti. K tomu si ukážeme deset úvodních cviků, kterými se s trochou nadsázky dostaneme „až na dno“.

 

Race Around Czechia & Slovakia

Za týden kolem hranic Česka a Slovenska

připravil Libor Procházka

foto uvedené zdroje

 

Extrémní výzvy jsou pro známého ultramaratonce Dana Polmana vábničkou, které dokáže jen stěží odolat. Není tedy divu, že když se tento pokořitel legendárního závodu RAAM (Race Acros America) dozvěděl o možnosti absolvování nultého ročníku akce RACAS (Race Around Czechia & Slovakia) kopírující ve tvaru ležaté osmičky hranice bývalého společného státu a měřící 3540 km (převýšení 36 000 m), tuto výzvu přijal. Trasu ze Vsetína severním směrem okolo ČR, z jižní Moravy stoupající zpět do Vsetína, následně do slovenských Tater a z jižního Slovenska zpět do Vsetína absolvoval s průměrným denním nájezdem 400 km za sedm dní a 23 hodin.

 

 

 

 

Měsíc v městském provozu

Velký náklad na malých kolech                                  Tern HSD P9

text Petr Štěpánek

foto Lubomír Severin

 

 

Mladší bratr Dahonu Tern je spíše znám jako inovativní výrobce skládaček než jako producent elektrokol nebo cyklonáklaďáků. Jak se zhostil rostoucí poptávky po kolech, která uvezou skoro všechno, aniž byste museli napínat veškeré síly, se dozvíte z našeho testu.

 

vložky cyklistických kalhot

Vložka, plena, jelenice

text Martin Raufer

foto archiv výrobců

 

Kontaktní místa jezdce a kola mají zásadní vliv na to, jak příjemně se nám jede. Jsou tři – řídítka, pedály a sedlo. Každý, cyklista, ví, že nejnepříjemnější to může být v oblasti sedacích partií. Zásadní vliv na to má cyklistická vložka, někdo říká plena, dříve se tomu říkalo „jelenice“, vždyť to také prvá kůže „jelenice“ byla, a muselo se o ní náležitě pečovat, opatrně prát, promazávat ji (nejlépe jelením lojem) a protahovat ji. To už dnes třeba není.

 

 

z jiného pohledu

Great Divide na lehokole

připravil Honza Galla

foto archiv Charlieho Richmana

 

Jde o jednu z nejdelších dálkových tras na světě, která navíc vede z devadesáti procent po šotolinových cestách a jejíž převýšení je extrémní. Při závodě ji absolvovali jak Honza Kopka, tak i Peggy Marvanová, ale většina jezdců na ni vyrazí jen tak, mimo závod, bez sledování hodinek. Američan Charlie Richman se na trasu Great Divide vydal na ležatém kole české značky Azub a celých 4300 km urazil se svými dvěma kamarády za 69 dní. Smutnou tečkou za celou výpravou byla smrt jednoho z nich pouhý den před cílem.

 

 

Z Pece do Pece, aneb cyklospojka Nová Pec – Pec pod Sněžkou

Řetězová reakce dobrých skutků…

text a foto parta horoslužebníků ze Šumavy a Alena Zárybnická

 

… a někdy ji umí spustit i docela malý impuls! Potěšující a radostné zjištění, že? Je fajn, když máte tu čest přichomýtnout se k partičce lidí, kteří svými skutky jednoznačně dokládají Senecovo víc než 2000 let staré tvrzení, totiž, že „člověk je zrozen ke vzájemné pomoci“. Záhy si totiž na vlastní duši můžete vyzkoušet, že když se snažíme pomoci druhým, pomáháme i sami sobě. Na začátku byl plán, který postihl stejný osud jako mnoho dalších jarních cestovatelských projektů. Horolezeckou expedici na monumentální skalní pyramidu v gruzínské Svanetii jménem Ušba bylo nutné odložit minimálně o rok. Přezdívá se jí kavkazský Matterhorn, je kolébkou technického lezení, výzvou pro horolezce. V překladu znamená Ušba něco jako Cesta do neznáma. A tentokrát jakoby dostála svého jména a proměnila pečlivě naplánovanou lezeckou výpravu skupiny členů Horské služby ze Šumavy v cyklovýlet. Pár dnů plánovaní a „cesta do neznáma“ získala naprosto konkrétní obrys. Slovo dalo slovo a přidal se i charitativní rozměr.

Kdo bude onou „druhou stranou“, to bylo jasné hned. V centru pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením, které si říká ARPIDA (tedy Akce, Rehabilitace, Pomoc, Integrace, Dobrovolnost, Agape – ve smyslu křesťanského pojetí lásky, sounáležitosti, sdílení a solidarity) v Českých Budějovicích pravidelně zlepšuje své dovednosti syn našeho kamaráda.

 

 

 

Menu