Cykloturistika: 5/2005

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 12.05.2005 Ukázka z časopisu: Kraj dalekých rozhledů a hlubokých údolí

Popis

Lucie Kovaříková a Michal Jon jsou doma. Dorazili do pražské obory Hvězda, na jejímž úpatí budou znovu žít přesně tři roky po té, co ze stejného místa na svou pouť na kole všemi kontinenty před třemi lety vystartovali. Jejich cyklocomputery se zastavily na hodnotě 68 175 km. Za tu dobu se stalo mnohé, ale po jejím skončení se nemění příliš. S těmito dvěma cestovateli i s jejich ojedinělou poutí se budeme na stránkách Cykloturistiky setkávat nadále. Pokračují reportáže z cesty, vycházející s měsíčním zpožděním, podělíme se o zážitky z týdenního průjezdu Českou republikou společně s nimi, zpracovávat se bude bohatý archiv fotografií, ohlédneme se za statistikou cesty i za jejími nejzajímavějšími milníky a opět dáme prostor pro dotazy čtenářů, které nám již nyní můžete posílat na adresu redakce.

Lofoty leží 200 kilometrů nad severním polárním kruhem nebo také 1300 kilometrů severně od Osla. Ještě názornější je srovnání, že se nacházejí na stejné zeměpisné šířce jako pobřeží Sibiře, Beringova úžina, severní Aljaška případně jižní Grónsko! Díky Golfskému proudu je zde však léto s veskrze středoevropskými teplotami (vzduchu) a díky poloze na dálném severu je zde den podstatně delší, čili dovolená velmi eficientní. Být dlouho vzhůru stojí na tomto souostroví rozhodně za to.

Na soutoku řeky Labe s řekou Orlicí leží krajské město Hradec Králové, které patřilo mezi první města se samostatnými cyklostezkami. Ve městě dnes najdeme přes 30 km cyklistických komunikací, které navazují na regionální i dálkové cyklotrasy. Lidé se zde dopravují na kole do zaměstnání, za zábavou a používají kolo i pro sportovní vyžití nebo rekreační turistiku. V samotném Hradci Králové je spousta zajímavých míst ke zhlédnutí a v jeho okolí ještě více. Nás autor zavede do srdce Novohradeckých hor.

V polovině června pořádá Cykloturistika ve spolupráci KČT Benešov u Semil a KČC BC sport Semily 1. celostátní sraz Cykloturistika 2005. Proto jsme jako námět na víkend tohoto čísla zvolili právě region Horní Pojizeří. Náměty na tři trasy. Tipy na ubytování, návrhy cyklistických túr atd.

Pět členů výpravy, to už je celkem dost, zvlášť když všichni jsou jedna rodina a zvlášť když dva členové výpravy jeli na dvojkole. Cílem byla krásná příroda kraje stovek jezer, rozsáhlých lesů a větrem ošlehaných pláží – Mazurská jezera.

Vinořský potok je odlišný od naprosté většiny v tomto seriálu popisovaných potoků. Vytéká totiž ven z Prahy a ústí do Labe. Touto svojí odlišností však umožňuje velice příjemnou projížďku do míst od Prahy zdánlivě vzdálených, navíc jde o pěkný a poměrně nenáročný výlet.

Javorník je mezi tisícimetrovými šumavskými horami tak trochu výjimka, leží v předpolí hlavního hřebenu, a proto lépe po ruce, na vrchol vede pohodlná silnice hned z několika stran a stoupání je nečekaně pohodové. V minulosti si užil i krátké slávy být naší nejvyšší horou, když za Protektorátu probíhala kousek od špičky německá hranice. A tak jistě stojí za to, aby byl zařazen do našeho seriálu domácích výšlapů.

Již dvaadevadesátý roční nejslavnějšího cyklistického podniku planety se představí bez rozpínavých výstřelků s logisticky náročnými přesahy mimo kontinent, upnutá na svou rodnou hroudu. Ze západního pobřeží Atlantiku na východ na francouzsko-německé pomezí a poté jižní kurz po směru hodinových ručiček přes Alpy a Pyreneje až do srdce země v Paříži – to je letošní třítýdenní “velký okruh”, Grand Boucle, jak bývá “Stará dáma” rovněž přezdívána. Přinášíme nejzajímavější etapy 92. ročníku.

Přehled cyklobusů viz novinky.

Bezpečnost cyklistů a prevence úrazů, především úrazů vážně poškozujících zdraví a přímo ohrožujících život cyklistů, nás eminentně zajímá. Proto jsme pro toto číslo Cykloturistiky zvolili bezpečnost jako jedno z hlavních témat a vydali se do jediného výrobního závodu na cyklistické přilby v Česku podívat se a dozvědět, v čem tkví kouzlo dobré a hezké přilby a jaké jsou zákonitosti jejího vzniku.

Díky Zákonu O dopravě na pozemních komunikacích je povinností pro děti do 15 let nosit přilbu na kole na veřejných komunikacích. Neděje se tak ale mimo, kde je také vysoké riziko úrazu. Represe samy toto nemohou efektivně řešit. Jako jedním z východisek se zdá být projekt, který se snaží působit na děti promyšlenou metodikou. Iniciátorem kampaně „Na kolo jen s přilbou“ je MUDr. Martin Sedlák, lékař dětského oddělení nemocnice v Kroměříži. V projektu Zdravé město, jehož součástí je program Bezpečné komunity se angažuje už tři roky, a tak jsme mu položili pár otázek.

Lidé malých postav mívají stejný problém, jako habáni. Tedy stejný určitě ne, spíše opačný, vlastně se dá říci, že mnohem menší. Rozhodně i oni narážejí na určitá omezení. A to se týká i jízdního kola a vybavení na cyklistiku.

Po dvou a půl letech jsou Lucka a Michal opět doma v Evropě. Sedí u majáku na Gibraltaru, koukají na břehy Afriky a začíná jim docházet, že jsou doma. Do Prahy je to nějakých 6000 kilometrů. V porovnání s tím, co mají za sebou je to už jen kousek. Že jim tenhle kousek dá pořádně zabrat, ale zatím netuší.

Menu