Cykloturistika: 01/2006

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 16.12.2005 Ukázka z časopisu: Kopec Háj a nejzápadnější hraniční patník v Čechách

Popis

Skončil seriál o pražských potocích i o zázracích přírody. Protože se však domníváme, že rubrika o přírodě, přírodních i technických zajímavostech má v Cykloturistice své místo, objeví se na našich stránkách zbrusu nový. Určitě každému z vás říká něco bílý čtverec se šikmým nejčastěji zeleným pruhem. Je jasné, že nový seriál se bude zabývat naučnými stezkami, tedy tzv. “výchovně vzdělávacími turistickými trasami”. Spousta z nich je určena pouze pro pěší, ale celá řádka je vhodná i pro poznáníchtivé cykloturisty. Redaktor Jirka Juřík vám nabídne množství výletů, jejichž součástí bude vždy minimálně jedna naučná stezka. Často ale půjde o okruh, kde si budete moci projet i více stezek najednou.

V letošním prvním čísle dvanácté řady Cykloturistiky jsme pro vás připravili i další nové rubriky, tentokrát z oblasti techniky. Jednak minitest, kde představíme tři výrobky v podrobnějším pohledu a dále je to test kol. Vždy dvě typově podobná kola otestují naši redaktoři, kteří se podrobným zkouškám věnují již několik let. Samozřejmostí budou technické parametry.
V prvním díle se můžete blíže seznámit s koly s planetární převodovkou: Canondale Fifty Fifty a Superior Flight City.

Čtyřčlenná skupina s cestovatelem Radimem Jebavým, který je ze stránek Cykloturistiky už dobře znám, si zvolila za své putování trochu netradiční destinaci – Moldávii. Až na výjimku tam nejezdí žádná CK a informace o této malé a poměrně chudé zemi se shánějí jen velmi těžko. Právě toto neznámé prostředí bylo motivem pro danou cestu.
Výprava se vydala přes Slovensko, Podkarpatskou Rus do Moldávie. Navštívila i zajímavou enklávu Moldávie Podněsterskou moldavskou republiku.
Kromě poutavého vyprávění je možné na stránkách velké cesty najít i informace o dané zemi, rady a tipy na cestu ad.

Externí redaktor a brněnský patriot Petr Růžička má nepříjemné zkušenosti s místními cyklostezkami a také s tím souvisejícím jednáním policie v ulicích Brna. Jaká je situace s cyklostezkami v Brně a jaké ohlasy místní policie na jeho podněty, čtěte na str. 36-37.

O dálkové cyklotrase 241 byla řeč už dvakrát. Poznali jsme její pojizerskou část, od Prahy k Bakovu, a její poslední kilometry v Lužických horách, kde před třemi lety opouštěli domov Lucka a Michal, na začátku svého putování šesti kontinenty. V tomto čísle je na řadě její střední část – kraj, který si získal takové sympatie a oblibu cyklistů, že se vžilo pojmenování Cykloráj Podralsko.

Zdeněk Berka je čtenářům Cykloturistiky znám jen zprostředkovaně. Cestoval totiž společně s Honzou Vlasákem, Antonínem Červeným nebo Petrem Jahodou. Na veletrhu Sport Life mě oslovil a jeho povídání bylo nejen poutavé, ale nepostrádalo ani vtip, zkušenost, stoický klid a pokoru. I jeho reportážní fotografie byly hodně vypovídající, čišel z nich opravdový cestovatelský duch.

Rodiště slavného zbojnického kapitána Jura Jánošíka – dědina Těrchová – je vděčným a vyhledávaným cílem lyžařů, milovníků folklóru, lidového umění, turistů a v poslední době také cykloturistů. Po stopách tohoto legendárního zbojníka se rozhodli vydat i autoři seriálu Pod Tatrami, absolvovali Těrchovsko – Zázrivsko – Kysucký okruh.

V Příběhu jízdního kola zaujme historie netradičních tříkolek, jež v době kralování vysokých kol zůstávaly pro dámy jediným východiskem jak pěstovat cyklistiku a které se vyráběly v různých variantách, extravagantní či asymetrické nebo (takzvané “sociable”).

Menu