Cykloturistika: 11-12/2003

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 05.11.2003 Ukázka z časopisu: TĚŽKÝ SVÉRÁZ INDIE

Popis

Jižní Indií prý na kole ještě nikdo z Čechů necestoval. O to zajímavější bude vyprávění Jana Vlasáka, jehož článek si můžete přečíst také na těchto stránkách.

Jestliže se budete vydávat na vyjížďku z Liberce do Jizerských hor, určitě se zastavte na jeho severovýchodním okraji, kde naleznete pěkný objekt s vyhlídkovou věží, jehož název je Lidové sady. Vzhledem k tomu, že byl nedávno zrekonstruován a je dostupný i hromadnou dopravou, může to být pěkný konec či začátek vaší cesty.
I když jsou Barrandovské terasy dnes již zapomenutou lokalitou a zbyla z nich jen torza, vedou kolem nich mnohé cyklotrasy a jistě nebude od věci provést malou zastávku a uvědomit si třeba jen pomíjivost slávy takového objektu.

Poněkud výjimečné a trochu i kuriózní postavení zaujímají mezi našimi horami hrdě a majestátně pojmenované Železné hory. Výjimečnost je dána především tím, že v rozporu se svým názvem připomínají opravdové hory jen velmi vzdáleně. A právě po těchto hřebenech se můžete vydat v naší rubrice domácí cyklotrasa. Objevíte spoustu zajímavostí jako například lípu z doby knížete Václava, známou lokalitu Javorka s výskytem nafialovělého fluoritu, Žižkův dub nebo ruiny královského hradu Lichnice.

Severně od západočeské metropole na železniční trati Plzeň – Žatec leží malé městečko Žihle. Širší okolí Žihle patří k nejméně zalidněným a údajně též ekologicky nejčistším regionům Čech. Chybí v něm hlavní silniční tahy, průmyslové zóny i rozvinutý turistický ruch. Lepší podmínky pro strávení hezkého víkendu na kole si snad ani nelze přát! A když je kolem v lesích ještě mnoho zajímavých přírodních útvarů – žulových balvanů s bizardními tvary, je o důvod více navštívit tento kraj.

Pana Ivo Hrubíška znáte všichni jako autora podrobného seriálu o historii jízdního kola a mnohých článků o novinkách v technice. Právě jemu letos v listopadu vychází kniha “Kola, armády, války”. Zeptali jsme se z čeho vzešel autorův zájem o specifické použití kola v armádě, ale i na jeho vztah ke kolu.

Tentokrát jsme vám přiblížili potoky na severu hlavního města. A protože jsou kratičké jsou hned tři, a to Drahanský, Čimický a Bohnický. Pokud vlastníte nějakého pejska nebo ho vlastnit chcete, je to skvělý tip na vyjížďku, neboť právě v blízkosti Čimického potoka najdete Útulek pro opuštěná zvířata.

“Nechci být konzervativní, chci mít svou tvář. Snažím si razit svůj styl. Trochu provokovat. Nezařadit se do davu. Snažím se být stále krok přede všemi, abych viděl to, co mám,” říká o sobě Tomáš Lébr, jehož autorský pseudonym z mládí je Jerry Efeb. Jeho nekonformní přístup k focení a věcem vůbec je patrný z celého článku. Většina fotografů, kteří spolupracují s Cykloturistikou, jezdí většinou na kole sama a fotí především přírodu, památky, ale málokdy se na jejich snímcích objeví cyklisté. Pravým opakem jsou jeho záběry. Na kole sice jezdí, ale fotí především lidi na všech možných i nemožných kolech. A protože focení je i jeho profesí, najdete v jeho článku mnoho poučných rad.

Pokud byste se dostali na výlet do Národního parku Podyjí, mohou vaši pozornost upoutat neobvyklé piktogramy, které jsou umístěny u cyklistického značení. Cyklo Klub Kučera Znojmo ve spolupráci s některými firmami a subjekty připravil pro všechny cyklisty v republice ojedinělý projekt, který jim má pomáhat v nouzi, a to jak při nejrůznějších lehkých i těžkých poraněních tak i v případě technických potíží s kolem – tzv. místa technické a první pomoci.

S bolestí zad se během svého života setká téměř 80 % dospělé populace. Tyto obtíže v různé intenzitě postihují všechny věkové skupiny. Výjimkou pochopitelně nejsou ani cyklisté. Ve valné většině případů je to chyba nastavení kola, a tak vám poradíme, jak to udělat, aby záda bolela z tohoto důvodu co nejméně. Kromě toho mnoho rad lékaře, možnosti prevence, cvičení, masáže ad.

Blíží se zima. To ale neznamená, že byste měli odložit své kolo do sklepa a vyndat ho s prvním jarním sluníčkem. Kvalita a vlastnosti oblečení udělaly za posledních deset let obrovský pokrok, že by bylo vyloženě škoda kolo na podzim nadobro odložit. Orientovat se ale v množství funkčního prádla z různých materiálů není jednoduché. A tak vám poradíme, které materiály jsou vhodné, které nikoliv. Jaké oblečení si vzít do deště a vlhka, co dospod a co navrch.

Budete-li mít na cestě po Dánsku trochu času, určitě se nevyhýbejte hlavnímu městu – Kodani. Na kole zde jezdí skoro všichni, a tak by bylo pošetilé neprohlédnout si spoustu zajímavých míst právě ze sedla vašeho oře. Jak ji viděl Jan Haselhuhn můžete číst v pravidelné rubrice Just Cruisin´.

Na toulkách se ocitnete přímo v bitevní vřavě. Píše se 1. prosince roku 1805 a nad Slavkovem se stahují mraky. Právě zde se totiž odehraje jedna z nejukrutnějších bitev v dějinách lidstva, bitva tří císařů. Po této pláni a jejím okolí, kde se psali dějiny, se můžete projet s kreslířem Ivanem Křemečkem.

V Příběhu jízdního kola se dočtete o vysokých kolech Kangaroo se šlapacím středem mimo osu předního kola, na kterou se přenášel pohon převodem “do rychla”.

Pro druhou část cesty po Austrálii si Lucka s Michalem vybrali východní pobřeží z Melbourne do Brisbane. Nemohli vynechat ani město slavné opery – Sydney. Po mnoha tisících kilometrech na kole je čekal úkol pro jejich svaly trochu nezvyklý, dobýt jako protipól nejsevernějšího bodu Evropy nejjižnější bod australského kontinentu pěšky.
Shodou okolností v té době, kdy Lucka s Michalem projížděli Austrálii, došel do redakce Cykloturistiky příspěvek od Honzy Kvapila, který absolvoval z části podobnou trasu. Nebyl tak limitován časem a měl tedy možnost navštívit i jiná místa než Lucka s Michalem. Napadlo nás, že by bylo zajímavé přiblížit tuto zemi dvěma pohledy.

Menu