Cykloturistika: 4/2004

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 18.03.2004 Ukázka z časopisu: Baltic 2003 aneb Dámská jízda na mys Arkona

Popis

Celé toto číslo je věnováno ženám. Kromě tematického článku se nám podařilo shromáždit i pravidelné rubriky, v nichž figurují ženy. Jedná se o Velkou, Zahraniční a Domácí cyklotrasu a rubriku Zaostřeno. Další články mají s ženami také co do činění – Rozhovor s mistryněmi ČR v MTBO, Základy techniky jízdy, a přeneseně Vyjížďka za ropuchou obecnou. Samozřejmě zde najdete i další pravidelné rubriky.

Africké Malawi je prý pro cykloturistiku jako stvořené. Vhodné povrchy, zvlněná krajina, přátelští lidé, velmi levné potraviny. U jezera Malawi si budete připadat jako v Karibiku. Tuto zajímavou cestu podnikly dvě ženy doprovázené mužem, který se skromně ani do výpravy prý nepočítá. Pravdou však je, že je autorem tohoto příspěvku a hlavně dobrým fotografem. Jeho fotky vás jistě nadchnou a navodí pocit exotiky.

O ženách na pedálech píše zkušená cyklistka, která však za všech okolností i v nejvzdálenějších zemích zůstává stále ženou. S poetikou jí příznačnou vám vysvětlí, že na cyklodovolené určitě nemusíte dělat knedlíky, uklízet, luxovat, mýt nádobí a že navíc můžete být svobodné a co nejvíce ženské.

Baltic 2003, tak zní název cyklotrasy, kterou podnikly tři ženy. Cesta vedla z českého Tanvaldu na sever do Polska až na mys Arcona na německé Rujaně a zpět do Čech. Jak to všechno ženy zvládaly samy, zda měly spíše horší či lepší zkušenost s lidmi a jak se jezdí na kole v Polsku vůbec, se dočtete v pravidelné rubrice zahraniční cyklotrasa.

Veselý a Tobiášův vrch jsou další ze škály nově vybudovaných rozhleden. Veselý vrch se nachází nedaleko obce Chotilsko. Rozhledna je běžně přístupná. Stejně jako druhý vrch v pořadí, na kterém je také typizovaná telekomunikační věž. Tobiášův vrch najdete severně od Jesenice.

Další již třetí dámskou jízdou je domácí cyklotrasa z jihu Čech na jih Moravy. Společně se dvěma děvčaty navštívíte spoustu zajímavých koutů a pamětihodností. Najdete zde také informace ohledně ubytování, stravování a dopravy.

Na víkend se vydáme na Pelhřimovsko. Českomoravská vrchovina je plná malebných míst. Zvlněná krajina přímo láká k návštěvě. Předkládáme vám návrhy cyklistických okruhů, informace o ubytování a pamětihodnostech, které by byl hřích nenavštívit. Víkend je doplněn mapou s příkladem cyklistického okruhu.

Jste v Třeboni ale vlastně v Praze. Tak si budete připadat, vydáte-li se na jízdu podél Říčanského potoka. Ten totiž protéká zhruba šestnácti rybníky a nádržemi. V samé blízkosti hlavního města je možné najít mnoho zajímavých míst.

Portrét ženy, která se věnuje fotografování profesionálně řadu let a to především v cyklistickém prostředí. Jaké byly její fotografické začátky, jak se cítila v téměř výlučně mužském prostředí. Jaká je její filosofie pěkné fotky a jak k ní dospět. To jsou otázky, na které vám odpoví odborník na slovo vzatý – Markéta Navrátilová.

Už jste si asi všimli, že jsme se rozhodli střídat domácí výšlapy s alpskými průsmyky. V tomto čísle tedy vyšla řada na prvně jmenované. A kam si vyšlápneme tentokrát? Na vrcholu Smrku, nejvyšší hory Jizerských hor z naší strany byla postavena nová rozhledna, a tak jsme se na ní vypravili.

Jaro už se konečně rozhodlo zavítat do našich krajin, a tak jistě mnozí z vás vyrazí na první vyjížďky, dejte však přitom pozor, abyste nepřejeli malé tvorečky, co se snaží přejít silnici za účelem rozmnožení. Ano, tipujete dobře, řeč bude o žábách. Přesněji řečeno o ropuchách obecných, za nimiž se můžete v tomto období vydat. Kromě zajímavostí o nich jsme připravili konkrétní vyjížďku, kde je zaručeně můžete vidět.

Malá cyklistická Čína nebo také malý Vietnam – takový je podtitul příspěvku o jihomoravském městě Břeclavi. Naprosto neobvyklé cyklistické město nás podnítilo k tomu napsat o něm samostatný článek. Specifika tohoto města jsou opravdu kuriózní a rozhodně stojí za přečtení i za vidění.

Cherchez la femme je staré francouzské přísloví a současně titulek dalšího článku. V tomto čísle Cykloturistiky se žena skrývá opravdu téměř za vším. V tomto příspěvku dokonce hrají hlavní roli ženy dvě. Obě mají společný jmenovatel, patří totiž už několik let mezi nejlepší závodnice ČR v orientačních závodech na horských kolech a také do nejužší mezinárodní špičky. Markéta Jakoubová a Maruška Hrdinová se nám zpovídaly, jaký je jejich vztah ke kolu, jak se na ně při závodě dívají muži, jak je berou jejich partneři, zda umí číst v mapách, a prozradily i další zajímavosti ze zákulisí MTBO.

Protože z vlastní zkušenosti víme, že především ženy mají problémy se základní technikou jízdy. Připravili jsme pro ně (ale nejen pro ně) technické minimum bezpečné a pohodlné jízdy na kole. Jak se rozjíždět, brzdit, jezdit z kopce, do kopce atd. Vše je doplněno fotografiemi se správnými a špatnými příklady.

Ženy – to je téma, o kterém se může psát stále, stejně tak i o specifikách ženské cyklistiky. Jak se změnil pohled na ně samotné, na kola a komponenty pro ně určené, na oblečení a doplňky to vše a mnohé další je obsahem tohoto článku.

V nejbližších týdnech by měla vyjít již dlouho očekávaná kniha Michala Třetiny Jak se jezdí do nebe. A tak jsme se v pravidelné rubrice Rozhovor s autorem zeptali kromě jiného, jak se mu do toho “nebe” jezdí. Kde se tato myšlenka vzala a jakou má on filosofii jízdy na kole a mnoho dalších všetečných otázek.

V tomto čísle pokračujeme v naší zdravotní minirubrice nejnamáhanějších částí těla na kole. Kolenní kloub, o němž bude řeč, je nejsložitější velký kloub lidského těla a je bezesporu předmětem častých cyklistických obtíží. Co dělat, aby nás kolena bolela co nejméně, rady lékaře, masáž – to vše najdete na další dvojstránce Cykloturistiky.

V technické poradně se budeme věnovat správnému posedu a nastavení kola, tak aby jste se na něm cítili co nejpohodlněji.

Na pravidelných toulkách se podíváme do Beskyd – hor plných pokladů a pohanských božstev.

V Příběhu jízdního kola zažijeme malou revoluci. Hlavní roli v ní hrají Američané, kteří přispěly do vínku vývoje převratnou konstrukcí kola, nazvanou Star. Převratnou doslova, neboť obrátili klasickou konstrukci vysokého kola naruby. Malé kolo se přemístilo zezadu dopředu před velké.

Částí Peru jsme se projeli s Luckou a Michalem v minulém čísle. Část je v tomto. Je to jejich 16. země, kterou projeli. A co je ještě čeká? Proslulé incké ruiny Machu Pichu, jezero Titicaca. Následovat bude Bolívie – nejvýše položené hlavní město na světě a 12 tisíc čtverečních kilometrů soli.

Kdo jste se nedostal na Sport Prague Jaro 2004, můžete se alespoň prostřednictvím časopisu přenést do výstavního areálu. Zde jen toliko, že veletrh se konal v především v režii maloobchodů a rozhodně nepřišel o své dobré jméno.

Na konec druhá část kalendáře cykloakcí 2004 a vyhlášení výsledků ankety našich čtenářů.

Menu