Cykloturistika: 1/2004

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Mezi pro nás exotické země patří jistě Malajsie. Pokud byste se tam chtěli vydat, určitě si nezapomeňte přečíst tento článek. Viz také ukázka.

Národní park České Švýcarsko je naším nejmladším národním parkem. Byl vyhlášen k 1. 1. 2000 vyčleněním z CHKO Labské pískovce. Zahrnuje nejcennější části Děčínské vrchoviny, která dříve tvořila jádro CHKO Labské pískovce, s řadou známých i méně známých přírodních památek a rezervací. Na území národního parku je vyznačena i řada cykloturistických tras a právě tyto trasy se staly cílem malých cykloturistů z KČT Kobylisy.

Protože celé toto číslo je věnované dětem, zvolili jsme i tip na víkend tak, aby ho zvládly také děti. Přímo v srdci Železných hor uprostřed překrásné krajiny lesů a luk na řece Chrudimce leží přehradní nádrž Seč. Vodní hladina nabízí kromě koupání také windsurfing a vyjížďky na loďkách, lesy vybízejí k houbaření, okolní líbezná krajina k projížďkám na kole. Lepší místo, kam vyrazit na výlet s dětmi široko daleko nenajdete.

Petr Jahoda navštěvuje nejodlehlejší kouty planety, kde objevuje přírodní krásy a poslední stopy přírodních národů. Své zážitky z poslední velmi náročné cesty na kole rovníkovou severní Keňou z Nairobi až k jezeru Turkana shrnul v knize S horským kolem na dno Afriky. Že si sáhnul nejen na dno Afrického příkopu se můžete dočíst ve stálé rubrice Rozhovor s autorem.

Na trasu kolem Pitkovického potoka je potřeba dívat se poněkud jinak. Odlišnosti jsou následující: tentokrát nebudete co nejvíce sledovat vlastní tok potoka, výlet umožňuje několik variant, a tak může být sjízdný i na „tenkých pláštích“, cestou nepotkáte velké množství zajímavostí, ale i tak projedete místy, která mají svoji neopakovatelnou atmosféru venkova.

V novém seriálu se rozhlédneme trochu po špičkách domácích hor. Jak začít jinak než výjezdem na vrchol, kde se podle pověsti začala psát historie českého národa? Kromě různých variant na pěkné výlety se společným cílem – horou Říp, zde najdete i inspiraci pro váš silvestrovský výšlap.

Jednu z nejnovějších rozhleden v Čechách naleznete nedaleko nad Novým Strašecím na Mackově hoře (488 m. n. m.). Přestože jde opět o věž plnící především funkci telekomunikační, od podobných objektů se značně liší a jde o stavbu originální a docela pohlednou. Další z řady rozhleden – Vlková – zde uvádíme spíše jen do počtu, protože její návštěva má jedno velké úskalí – objekt leží uprostřed uzavřené a pro veřejnost nepřístupné obory. Pokusíme se Vás nalákat na další pozoruhodnosti v okolí.

V tomto čísle jsme i na základě vašich podnětů připravili nový seriál – Technickou poradnu. Začínáme opravdu od piky. Mnohým budou tyto základní rady připadat zbytečné, ale ze zkušenosti víme, že nejsou bezpředmětné. Je hodně těch, kteří základní rady o tom, jak kolo složit do auta, jak jej nahustit, jak nastavit výšku sedla, zkrátka naprosto základní manipulační kroky velmi ocení. V tomto čísle vyndávání kol a sedlovky z rámu.

Pokud zamíříte do Norska, nemůžete cestou do této krásné země na severu Evropy minout její hlavní město. Jednak leží na jediném silničním tahu směrem od nás, ale hlavně proto, že nezastavit se tam, by byla neodpustitelná chyba. Je toho opravdu k vidění mnoho. Frognerpark nejznámější městský park, v němž jsou seskupeny desítky bronzových a kamenných soch, děl sochaře Gustava Vigelanda, lyžařském muzeum s expozicí o dobytí jižního pólu Roaldem Amundsenem a s ním související další muzeum, které ukrývá loď Fram nebo muzeum Kon-Tiki a Ra II Muzeum atd.

Když se vaše rodina rozroste o jednoho nebo více potomků, jistě to není důvod, abyste své kolo uklidili do sklepa a vraceli se k němu už jenom ve vzpomínkách. Jen je potřeba přizpůsobit styl jízdy a vybavení kola vašemu drobečkovi. V minulosti nebylo tolik možných a především pohodlných způsobů jako dnes, a tak se vám odborníci na slovo vzatí budou snažit dát spoustu rad, ukázat technické možnosti různých vozíků, sedaček a dvojkol, abyste si co možná nejvíce užili jízdu vy i vaše děti.

Na toulkách se ocitnete opět na slavkovském bojišti. Druhý díl si nijak v poutavosti líčení nezadá s tím prvním. Kromě známého bojiště se také rozhlédneme trochu po okolí. Zavítáme na Sokolnický zámek, kapli sv. Antonína Paduánského a další zajímavosti.

V Příběhu jízdního kola se dočtete o tom, jak se v osmdesátých letech prosazovala další “bezpečná” vysoká kola. Při představování těch nejúspěšnějších nelze opomenout “Facile”.

Lucka s Michalem si zaletěli na malý ostrůvek v Jižním Pacifiku na Fidži. Všude kokosové palmy a spousta, spousta nádherně barevných a krásně voňavých exotických rostlin. Nádherné moře lákající k plavání, šnorchlování, jízdě na kajaku no prostě, jak říkají, tak nějak si představují ráj. Jen pozor na kanibaly!

Menu