Cykloturistika: 12/2005

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 24.11.2005 Ukázka z časopisu: Pohádková oskorušovice

Popis

Na hranicích Francie a Španělska, v průsmyku Col du Somport v Pyrenejích, jsme opustili naši dvojici Františků, kteří se vydali z “Čech až na konec světa”. Na mys Finistrre je ještě čeká 900 km a domů ještě dalších tři tisíce. Jak se s těmi kilometry poprali, jaká byla Svatojakubská cesta, kudy před 540 lety jelo mírové poselstvo krále Jiřího z Poděbrad? Splnili se jejich představy a očekávání? Jejich poutavé vyprávění na vás čeká hned na prvních stránkách časopisu.

S posledním číslem letošního roku končí i seriál o výletech podél pražských potoků, řek a říček, který vycházel několik let a zmapoval všechny významnější, ale především pro jízdu na kole lákavé pražské vodní toky. Jako první byla popsána trasa podél Botiče, která vyšla v roce 2002, od té doby bylo s přestávkami uveřejněno celkem třicet jedna potoků, spojených do dvaceti čtyř tras. Seriál vám nabídl celkem přes 320 kilometrů cest nejrůznější kvality, povrchu a atraktivity, ale především vedoucími končinami na velkoměsto mnohdy přímo nečekanými. V tomto čísle se tedy ohlédneme za celým seriálem.

Kamenná městečka, tajemná středověká opatství, antické památky, ale také nekonečné vinice, ovocné sady, olivové háje a fialová pole s levandulí. Roviny i strmé kopce. To vše poznáte v Provence, sluncem prozářeném a sladce vonícím jižním koutu Francie, jenž je dalším regionem, který jsme vybrali pro novou rubriku pasiáns.

Kdo nikdy neochutnal “oskorušovicu”, ten neví, co je to pravá slovácká pálenka. “Nalomené zdraví Oskoruša spraví,” říkají chlapi i baby ze Slovácka. A tak jsem se vydali v posledním čísle letošního roku v rubrice Víkend otestovat tento slogan a vyjeli si na víkend na nedávno otevřenou Oskorušovou stezku, jež vede krajinou podhůří Bílých Karpat a lze na ní najít mohutné chráněné stromy oskeruší, místa krásného výhledu, výletní areál Salaš Travičná, rozhlednu a Muzeum Oskoruší s prodejnou produktů.

V dosavadních dílech seriálu o stránkách pro cykloturisty jsme se věnovali především webovým stránkám s informacemi užitečnými pro tuzemské cesty na kole. Spousta cykloturistů však o dovolené vyráží nejen za hranice všedních dnů, ale také za hranice naší republiky, a proto se v tomto díle budeme zabývat stránkami, na kterých lze nalézt inspiraci pro zahraniční cestování.

Také vás někdy při toulkách po Čechách překvapí, jaké jsou různosti ve značení cyklotras? V současnosti probíhá jeho bouřlivý rozvoj. Základní stávající systém značení byl navržen a cyklotrasy jsou registrovány Klubem českých turistů (KČT). Česko se může navenek prezentovat asi 20 000 kilometry značených cyklotras, ale z jednotného způsobu značení se stává regionální “folklór”, který je především v rozporu se stávající legislativou. A tím se již chlubit nemůžeme. Jaké jsou tedy nedostatky značení se dočtete na našich stránkách.

Nedaleko zámku Nelahozevse se nachází velká hnízdní kolonie havranů polních, kteří se slétají z východu. A tak jako další cíl zázraků jsme zvolili tuto lokalitu.

Král domácích výšlapů – Praděd se mezi našimi horskými velikány sice nachází na druhém místě až za Sněžkou, ale co mu nedopřála příroda, dodal člověk – špička televizního vysílače na jeho vršku je nejvyšším pevným bodem u nás. Navíc pro cyklisty je to meta skutečně lákavá, vrchol hory je místem s největší nadmořskou výškou, kam se u nás může na kole. Možná i to bývá jedním z důvodů, proč Jeseníky svou popularitou mezi kolečkáři poslední dobou silně předčí Krkonoše. Nehrozí tu nesmyslné zákazy a omezení jako v našich nejvyšších horách, a přitom tu najdete ve výškách nad 1300 metrů stejné přírodní poklady na horských nivách a alpinských holích, i daleké rozhledy z vrcholů, čnících už nad horní hranici lesů.

Menu