Pohádková oskorušovice

28.2.2017
Kdo nikdy neochutnal "oskorušovicu", ten neví, co je to pravá slovácká pálenka. "Nalomené zdraví Oskoruša spraví," říkají chlapi i baby ze Slovácka. A tak jsem se vydal otestovat tento slogan a vyjel si na víkend na nedávno otevřenou Oskorušovou stezku.

Oskorušová stezka vede krajinou podhůří Bílých Karpat a lze na ní najít mohutné chráněné stromy oskeruší, místa krásného výhledu, výletní areál Salaš Travičná, rozhlednu a Muzeum Oskoruší s prodejnou produktů. Hned na začátek přijde vysvětlení, co je to vlastně oskeruše. Jde o mohutný strom Jeřábu oskeruše (Sorbus domestica), kterému na Slovácku říkají “oskoruša” anebo ještě mazlivěji „oškoruša“. Snad by tento vzácný strom vyhynul, kdyby skupinka lidí nezačala bojovat o jeho záchranu. Opadavý listnatý strom dosahuje výšky 15 až 30 metrů a i tři sta let starý jedinec plodí přes tunu ovoce. A to už je hodně pálenky! Podle odhadů na území Slovácka a celé Moravy však neroste více než tisícovka vzrostlých oskeruší. V podhůří Bílých Karpat má tento strom od pradávna široké využití, a ne náhodou se tak stal oficiálním „stromem Slovácka“.

Jako v pohádce
Tento víkendový tip bude vyloženě odpočinkový a zvládne jej opravdu každý. A nebojte se, myslel jsem i na ubytování, po oskorušovici vám stejně ztěžknou nohy tak, že byste daleko na kole nedojeli… Za výchozí místo jsem zvolil Strážnici. Kdo cestuje vlakem, bude ovšem muset vystoupit na zhruba čtyři kilometry vzdálené zastávce u Bzence. Ze Strážnice se vydáme po Strážnické vinařské stezce nejprve na Radějov. Tady opustíme málo frekventovanou silnici a Měsíčním údolím pokračujeme až pod vrchol Osypné hory u samé hranice se Slovenskem. Opuštěnou a hlavně na podzim nádherně probarvenou přírodou projíždíme nejdříve Pustý les a hned nato Veselý les. Veselo ještě bude. Míjíme Kocourkovský kopec, a to už nás přivítá Čertův mlýn. Člověk si tu připadá opravdu jako v pohádce, hlavně když si v místním hostinci dá něco pro zahřátí. Po oskorušovici deci hned s ním šijou čerti všeci. Ba i nějaký ten rým se dere přes hrdlo do světa.

Kravín JZD nahradila salaš
Jen o kousek dál leží vyhledávané rekreační středisko Lučina. Se vším, co k němu patří. S koupalištěm, chatkami a autokempinkem. Jestli máte rádi rušné večery, v sezoně si přijdete na své. Romantiky ale zavedu ještě o kousek dál. Do kopce směrem na Tvarožnou Lhotu a na samém vršku už směrovka navede doleva k Salaši Travičná. Jen melodické zvonce ovcí a křik ptáků vás tady budou ráno budit z oskorušových snů. Salaš Travičná vznikala asi dva roky za koordinace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit Bílé Karpaty a ve spolupráci s Mikroregionem Slovácko a obcí Tvarožná Lhota. “Dnes je člověk orientovaný především na konzumní a městský způsob života. My chceme ukázat, jak se žilo dřív, když měli lidé daleko blíž k přírodě. Naši předkové měli taky svoje starosti a radosti, ale trochu jiné než my dneska. Šlo spíš o to, jak přežít v přírodě,” vysvětlil nám Vít Hrdoušek ze sdružení INEX a současně manažer mikroregionu Strážnicko. Sdružení INEX si vybralo ke svému záměru právě místo, kde již v 19. století stála salaš, než ji ve 20. století nahradil jezeďácký kravín. Areál byl pro veřejnost otevřen teprve 19. června 2005. Čím je jedinečný?
Návštěvník si tu připadá opravdu jako v 19. století. Ovce, kozy, koně i divoké husy zde chovají stejně jako za časů našich předků. Naučíte se příst vlnu, péct chleba anebo třeba lozit po stromě. A protože jsme na Oskorušové stezce, ani tady samozřejmě nesmějí chybět výrobky z oskoruše. Ochutnejte vynikající oskorušový džem, zavařené plody nebo čaj “Oskorušový sen”. Tož, anebo tu oskorušovicu…

Areál pro sportovce
V areálu nechybí ani keramická či chlebová pec, takže si každý může upéct vlastní výrobek z keramiky nebo těsta. Na své si na Salaši Travičná přijdou i sportovně založení jedinci. Kromě provazových žebříků na Provazové stezce se můžete svézt na laně, vylézt si na horolezecký kmen stromu, vyzkoušet chůzi na chůdách, vyjet si na koních apod. Večer přijde vhod táborák a přespat se dá pod stanem nebo přímo v některé z roubených salašnických staveb. Ještě snad pár informací pro příští rok. Stejně jako v roce 2005 by se měly na Salaši Travičná uskutečnit některé z nově zavedených akcí. V létě je to Etnofest s etnickou muzikou a řemeslnými workshopy a na konci září Oskorušobraní. “Tož dajte si, oskorušovica je léčivá a její síla přejde aj do vás, to sa bude panička večer divit,” lákal nás muž ve stánku s voňavou kořalkou. Řidiči museli vzít zavděk alespoň moštem. Pro soutěživé typy pořadatelé nachystali například soutěž v pojídání oskoruší na čas, hod “nejtěžším dřevem Evropy”, poznávání druhů stromů a další. K zakousnutí byly vynikající klobásky, douzené pochopitelně na oskorušovém dřevě.

Ještě na skok do Muzea oskoruší
Po snídani s oskorušovým čajem a chlebem s džemem z oskoruší se posilněni vydáváme na rozhlednu Travičná, která stojí na stejnojmenném vršku přímo nad salaší. Je to vůbec první rozhledna v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Byla otevřena v roce 2002 a ročně ji navštíví až 10 tisíc lidí. Železná stavba váží 34 870 kilogramů, její celková výška činí 52,6 metrů a na ochoz ve výšce 34 metrů vede 177 schodů.
No a teď už nasadit těžký převod a z pořádného kopce sjedeme dolů do Tvarožné Lhoty. Ještě zbývá navštívit místní Muzeum oskoruší s expozicí, ochutnávkou produktů a infocentrem. Je tu i prodejna stromků oskeruší a karpatských bylinných čajů. No a pak odbočíme doprava na Kněždub, Hroznovou Lhotu a přes Žeraviny pomalu zpátky do Strážnice.

Trasa
Celá popsaná trasa měří sotva padesát kilometrů, je to fakt odpočinkový víkend s nenáročnou vyjížďkou, kterou zvládnou i rodiny s dětmi. Ti náročnější jistě využijí další cyklostezky a zajímavé výletní cíle v okolí.

Praktické informace
Pokud jde o mapy, lze použít Cykloatlas Česko (SHOCart) stranu 165. Podrobnější je mapa Moravské vinařské stezky – “Strážnická”, vydaná firmou Domovina ve spolupráci s SHOCart Zlín. Další informace lze najít na www.straznicko.cz, www.inexsda.cz nebo www.tvarozna-lhota.cz.
Salaš Travičná je otevřena po dobu turistické sezony denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin, v říjnu o víkendech a svátcích (bližší informace k otevírací době mimo sezonu na tel.: 724 162 265). Vstupné je za dvacku, zlevněné za 15 a děti do 6 let zdarma. Rozhledna je otevřená v dubnu a květnu jen o víkendech a ve svátcích od 12 do 17 hodin, v červnu po celý týden mimo pondělí od 10 do 19 hodin, v červenci a srpnu po celý týden od 10 do 19 hodin, v září od 12 do 17 hodin o víkendech a svátcích a v říjnu od 12.30 do 16 hodin také o víkendech a svátcích. Vstupné činí 15 korun za osobu, děti do 6 let zdarma.

Nezapomeňte navštívit
Strážnice
Starobylé hraniční město, dnešní centrum Mikroregionu Strážnicko a folklorních festivalů.
Tvarožná Lhota
Obec ležící na úpatí Bílých Karpat. Je zde Muzeum oskoruší a v průběhu roku se koná řada tradičních folklorních akcí.
Rozhledna Travičná
Výhled na celé Pomoraví, od Pálavy přes Chřiby až po Beskydy.
Kněždub
Na hřbitově nazývaném Slovácký Slavín jsou pochováni místní umělci Joža a Franta Úprkovi a Antoš Frolka. V rodném domě bratří Úprků dnes sídlí muzeum s infocentrem.
Radějov
Rozvinutá nabídka agroturistiky. Milovníky zimních sportů potěší 380 metrů dlouhá, uměle zasněžívaná sjezdovka nad obcí a běžkařské tratě.

Oskerušová NEJ
Strom oskeruše je nejstarší a nejplodnější ovocný strom.
I 300letý strom plodí přes tunu ovoce.
Jde o nejmohutnější druh jeřábu s největšími plody.
Oskorušové dřevo je nejtvrdší z evropských dřevin.
Na Strážnicku údajně rostou největší oskeruše na světě.

Léčivé účinky oskorušovice
Čistá pálenka z oskeruší má prý velmi silné a zdraví prospěšné účinky. Již za c. k. Rakousko-Uherska a později za první republiky ji skupovali věhlasní lékaři a konzumovali coby “elixír pro vnitřnosti a zažívání”. Oskorušovica napomáhá předcházet trávicím problémům a odstraňovat je, reguluje a čistí mízní a krevní systém, upravuje nízký tlak… V současnosti je prý vhodná především k prevenci některých civilizačních chorob.

Menu