Cykloturistika: 01/2005

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

První číslo letošního roku je výroční, a proto jsme ho oblékli do slavnostního a netradičního hávu. Společně s námi můžete oslavit desáté narozeniny časopisu Cykloturistika. Štěstěna tomu chtěla, že na den přesně 16. 12., kdy vychází č. 1/2005, vyšla před deseti lety i první Cykloturistika. Deset let je dlouhá doba, a tak jsme se za těmito lety ohlédli. Samotné nás zajímalo, o čem se tehdy psalo, jak se změnil vývoj kola, jaké problémy cykloturisté řešili. Mnohé bylo překonáno, nad něčím zůstává rozum stát, jak je to aktuální dodnes. Co se psalo před deseti lety, je jedna věc, co se za dobu stalo je druhá. Vytvořili jsme tak dvě roviny událostí, jednak cykloturistických, jednak všeobecných z domova i ze zahraničí, a dali je do obecného kontextu souvislostí. Můžete si tak porovnat, co se dělo třeba v roce 1995 v Čechách, ve světě a to i tom cyklistickém a cykloturistickém.
Na počátku je přípitek, připíjíme si i my jak jinak desetiletou skotskou. Přirovnáváme tak výrobu časopisu k výrobě whisky. A kdo je členem výrobního týmu? Squadra cycloturistika. Představíme vám tak několik stálých členů naší rozvětvené redakce. Věk, zájmy, názory, oblíbené místo celkem rozmanité palety lidí. Kresby Ivana Křemečka dokreslují kolorit devíti stran, které jsme tomu věnovali.
V tomto čísle najdete také nové rubriky. Protože máme i slovenské čtenáře a mnozí čeští rádi jezdí na Slovensko, věnovali jsme našim sousedům pár stránek. Vznikla nová rubrika Pod Tatrami. Každé slovenské okénko bude mít ještě podokénko ve formě krátké cyklotrasy v okolí Bratislavy a Vídně.
Výletní cíle je název další pravidelné rubriky, jejíž obměna už v časopise jednou vycházela. Tipy na výlety v podobě zajímavostí z celé České republiky.
Konečně něco na odlehčení tzv. K(V)oloviny. Což jsou komentované fotky, střípky z cest, či chcete-li vše, co je vidět na cestách a má něco společného s kolem a zaujalo i oko fotografa.
K tomu všemu vám přibalíme ještě porci velmi netradičních příspěvků ze zahraničí. Rozhovor s Janem Vlasákem o Albánii, která se pomalu vzpamatovává z mnohaleté izolace, bude zajímavým zpestřením. Druhá reportáž je cesta na nejsevernější bod Evropy – Nordkapp, která sama od sebe není nijak neobvyklá, kdyby se tam nevydali manželé Sztulovi s dvouletým synem v přívěsném vozíku. Jejich počin může být příkladem pro ty, kteří uvažují o podobné cestě, ale neměli zatím odvahu ji podniknout.
Jako třešničku na dortu jsme pro vás k 10. narozeninám Cykloturistiky připravili novou přílohu Cykloturistiky – Velocipedy na reklamních plakátech. Tvůrcem tohoto ojedinělého seriálu je autor Příběhu jízdního kola – Ivo Hrubíšek. Ve svém archivu shromáždil desítky reprodukcí plakátů z 19. a počátku 20. století propagující francouzské, německé, české ale i americké značky kol. V každém čísle Cykloturistiky vyjdou dvě reprodukce reklamních plakátů jako pohlednice a doprovodný text s názvem. Pohlednice jsou to nejen formátem, ale jde o skutečné pohlednice určené k poštovnímu styku. Což je počin originální, svým způsobem jedinečný a v cyklistickém periodiku dosud nevídaný.
Sbíráte-li pohlednice, můžete si rozšířit svou sbírku, pokud však chcete poslat pozdrav svým cyklistickým přátelům, určitě je takovým námětem potěšíte. Předplatitelé časopisu získají na konci roku přebal na nasbíranou dvacítku pohlednic.
Ale to není ještě všechno. Rok 2005 je rokem cykloturistiky, a tak máme pro vás k výročí ještě jeden dárek. 1. května 2005 přijedou do obory Hvězda, odkud před třemi lety odjížděli, naši cestovatelé všemi kontinenty – Lucka Kovaříková a Michal Jon. A protože je to datum stěžejní pro všechny cykloturisty, přispěli jsme vám k jeho zapamatování velkým plakátem s kalendáriem.
Krásný cykloturistický rok přeje Redakce

Menu