Cykloturistika: 2-3/2006

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 08.02.2006 Ukázka z časopisu: Pyrenejské průsmyky od moře k moři

Popis

V rubrice Velká cesta se podíváme opět na východ. Jirka Sázavský zachoval kontinuitu svého vyprávění z loňského roku a vydal se opět na Pamír, tentokrát ale nejel po Pamir Gighway, ale vybral si daleko menší cesty, které často hraničily se sjízdností. Jeho vyprávění opravdu nepostrádá vtip a nadsázku. Společně s ním můžete zakusit ostré slunce, rozlehlé pusté pláně, prach a vítr a nekonečnou pohostinnost lidí. Vzal s sebou i dva své kamarády, o to jsou historky a příhody peprnější.

Domácí cyklotrasa zavítala do hlubokých hvozdů Českého lesa. Omezený přístup veřejnosti vedl k tomu, že se tu zachovala krásná a neporušená příroda, protkaná nesčetnými zpevněnými silničkami, které zvou na cyklistické výlety. Pojeďte se podívat spolu s námi do oblastí, kterou strážili po staletí Chodové a později příslušníci Pohraniční stráže, kde dnes však narazíte jen na podobné cyklonadšence.

Náš nový seriál Naučné stezky se rozjede jak jinak v hlavním městě. Není to proto, že bychom nějak chtěli Prahu preferovat, naopak, ale proto že zde vidíme kontinuitu s pražskými potoky a také aby tedy byla rychle za námi. Přesto v Praze najdete další zákoutí, která byste v ruchu velkoměsta opravdu nečekali. Ukážeme vám všechny naučné stezky, které jsou v Praze sjízdné na kole.

Masiv Tennengebirge a Vysoké Taury vévodí několika údolím regionu Pinzgau. Cyklistickým centrem jsou především terény mezi nedalekými městy Saalbach, Hinterglemm, Zell am See, Saalfelden a Leogang. Poslední jmenované bude východiskem pro další díl pasiánsu. Tato oblast nabízí cyklistům 720 kilometrů MTB tras, 480 kilometrů cyklostezek údolími, horské single-trails, bikepark a bohaté terény pro freeride. Bez přehánění můžeme konstatovat, že díky tomu zde může “člověk cyklomilný” prožít velmi bohaté kolařské zážitky.
Opět zde najdete čtyři trasy, od nejlehčí po nejzdatnější cyklisty. Profil, přesný popis trasy, podrobná mapa a zajímavosti v okolí budou samozřejmostí.

Cestování vlakem s kolem jako spoluzavazadlem je dnes díky vstřícné politice Českých drah i dalších železničních přepravců naprostou samozřejmostí. Vlaky vás i s bicyklem spolehlivě dovezou nejen do všech koutů naší vlasti, ale i k našim zahraničním sousedům. Ostatně na toto téma se již v Cykloturistice opakovaně psalo. Webové adresy, o nichž bude řeč tentokrát, pomohou na internetu najít to správné spojení i cenu, kterou za přepravu zaplatíte – www.jizdnirad.cz a www.jizdenka.cz.

Na slovíčko si tentokrát Martin Raufer pozval Antonína Remeše, majitele firmy Remerx, jednoho z největších výrobců cyklistických ráfků v Evropě.

Jaro se blíží, a tak jsme pro vás připravili přehled řídítkových brašen s mapníky. V příštích číslech Cykloturistiky budou přehledy pokračovat. Věříme, že vám přinesou jasno do možností, jaké se vám ve vybavení kola nabízejí. Přehledy by měly být co nejkompletnější a zveřejněné výrobky by měly být k dostání.

V testu Cykloturistiky se objeví dva typy kol. Jednak v Čechách oblíbené skládačky, a to Author Simplex a Dahon Speed. Do druhého duelu se pak pustí krossy Ravo Conquest a Wheeler Cross 56.

V Příběhu jízdního kola zavítáme mezi transportní a užitková vozidla konce 19. století. V této době ještě nenastal boom automobilů jako dopravních prostředků, a tak šlapací vozidla dobře sloužila k přepravě menších nákladů i jako drožky k přepravě osob ve městech. A k čemu všemu velocipedy sloužily, čtěte na str. 66.

Slovenští dálkoví cykloturisté se na naše stránky příliš často nedostanou. Proto mě velmi potěšilo, když mě na veletrhu Sport Life oslovil mladý cestovatel, vysokoškolák z Komárna, Zoltán Bujna. Jeho vyprávění mělo hloubku a cesta zajímavý cíl. Na kole podnikl více než osm tisíc kilometrů dlouhou trasu po stopách v Česku méně známého profesora orientálních jazyků Budapešťské univerzity – Ármina Vámbéryho. Spojil se s občanským sdružením Vámbéryho v Dunajskej Strede a vznikla z toho expedice z Dunajské Stredy přes Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Srbsko, Turecko, Řecko do íránského Teheránu a zpět.

Nadace Partnerství a Informační centrum OSN uspořádaly začátkem prosince 2005 seminář nazvaný “Voies vertes – Greenways”, tedy Stezky pro cyklisty ve Francii. Kolega Jirka Juřík byl přítomen, a tak vám nechá nahlédnout pod pokličku francouzské kuchyně. Připravil vám lahůdky jako greenways – Voie verte de Beaujolais, Voie verte de la Côte Chalonause á Cluny, Voie verte en Val Lamartinien, Promenade cyclable du lac d’Annency.

V rubrice Pod Tatrami ještě zůstaneme v Kysucích. Slovenským kolegům se tam natolik líbilo, že pro vás připravili ještě další díl. Vydali se probádat jejich javornickou část. Odhalte spolu s nimi jedinečné úkazy jako ropu volně vytékající na zemský povrch či kamenné koule, o kterých se dodnes neví, jak vznikly, oblé kopce, různozelené záplaty luk a lesů na stráních, stejně jako příjemné cesty.

Menu