Cykloturistika: 9/2004

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 19.08.2004 Ukázka z časopisu: Jihlavské vrchy

Popis

Jana Vlasáka a jeho poutavá vyprávění není třeba představovat. Nedávno vyšla v Cykloturistice reportáž o jeho cestě po Indii. Tentokrát si trochu jen odskočil na Srí Lanku, o které se vypravuje, že si ji lze splést s rájem. Jestli to byl i ráj cyklistický, se dozvíte v rubrice Velká cesta.

V minulém čísle Cykloturistiky jsme vás pozvali na víkend do Žďárských vrchů. Nyní jsme odskočili jen o kousek vedle a to do nejvyšších partií Vysočiny, známých pod názvem Jihlavské vrchy. Oproti zažitějším a mnohem oblíbenějším Žďárským vrchům jsou podstatně méně navštěvované, avšak neméně přitažlivé a krásné. Bohatá síť cyklotras, málo využívané asfaltové i lesní cesty, stále přítomná historie a spousta míst nepříliš vyhledávaných turisty je předurčuje k plnohodnotnému strávení víkendu.

Pražský seriál pokračuje dalšími z řady potoků. Dvě údolí, dva potoky můžete projet za jedinou vyjížďku. Při jízdě kolem Cholupického a Libušského potoka na vás budou čekat rybníky, zámky, letiště, barokní tvrz či historické zemědělské usedlosti.

S Michalem Třetinou v seriálu Jak se jezdí do nebe vystoupáme na 2478 metrů vysoký Nufenenpass, překonáme při tom třináctiprocentní stoupání a 175 kilometrů dlouhý okruh. Přitom překonáme 1100 výškových metrů na třinácti kilometrech. Tak vzhůru, je na co koukat.

Zemědělské krajina Polabí by se mohla zdát nudná a nezajímavá. Ale i v této oblasti najdeme malebná místa, která často skrývají nenadálá překvapení, v tomto případě louku rozkvetlých ocúnů, která nám připomene, že už máme podzim na krku.

Barvité vyprávění o exotických zemích, o lidech a jejich tvářích, doplněné výstižnými fotografiemi, které dokreslují sílu okamžiku, najdete v rubrice Zaostřeno, pohledem a objektivem Stanislava Kysilky.

Krční páteř není zrovna ta nejnamáhanější část těla při jízdě na kole. Nicméně řadu z nás bolí, i když na kole nejezdíme díky nesprávným stereotypům. Podpoříme-li svalovou disbalanci ještě jízdou na kole, mohou z toho být nepříjemné někdy i chronické bolesti. Co se dá proti tomu dělat, relaxační cvičení a masáže, to je to, co najdete v miniseriálu Nejnamáhanější části těla na kole.

Čtvrtý Bike Adventure je za námi. Jaký byl a co přinesl, kdo se ho účastnil a celkové zamyšlení nad atraktivností závodu.

V minulém a předminulém čísle Cykloturistiky jsme vám nabídli přehled společností, které provozují speciální službu pro cyklisty, tzv. cyklobusy. Totéž jsme udělali i v případě přepravy kol vlakem. Ve spolupráci s Českými drahami je pro vás připraveno spousta informací o výhodách a nevýhodách přepravy vlakem, možnostech přepravy v tuzemsku i zahraničí, úschovny a drážní půjčovny. Článek navazuje na příspěvek v Cykloturistice č. 5/2003.

Technická pomoc cyklistům má své následovníky, kromě míst technické pomoci na Znojemsku přibyla v tomto roce i další v Podkrkonoší, Českém ráji a na pomezí Krkonoš a Jizerských hor. Přinášíme přehlednou mapku, seznam a možnosti využívat tuto službu.

Trasy Ságy a mýty, Vinařským regionem, Národní park Podyjí, trasa Šesti měst to jsou jen vybrané názvy tajemných stezek v Podyjí. Přinášíme možnosti pohybu po tomto méně masově vyhledávaném Národním parku.

Lucce a Michalovi se trochu zalíbilo v Jižní Americe. Našli mnoho důvodů, proč si trasu po tomto kontinentu ještě prodloužit. A tak si udělali takovou “malou” tři tisíce kilometrů dlouhou zajížďku z Argentiny, přes Paraguay do Uruguaye.

Kromě toho pravidelné rubriky Technická poradna, kde se podíváme na nastavení přesmykače, na toulkách s kreslířem se zasníme na hradech pod Košicemi, což je pokračování z minulého čísla, a v Příběhu jízdního kola ještě zůstaneme u závodnických úspěchů Josefa Kouhouta.

Menu