Jihlavské vrchy

28.2.2017
Za hlavní horské centrum Českomoravské vrchoviny bývají považovány Žďárské vrchy s nejvyšší horou Devět skal (836 m). Ještě o metr vyšší je však vrchol Javořice, který nenápadně vystupuje z rozsáhlých lesů západně od starobylého města Telč. Právě tady se totiž rozkládají nejvyšší partie Vysočiny známé pod názvem Jihlavské vrchy. Oproti zažitějším a mnohem oblíbenějším Žďárským vrchům jsou podstatně méně navštěvované, avšak neméně přitažlivé a krásné.

Za hlavní horské centrum Českomoravské vrchoviny bývají považovány Žďárské vrchy s nejvyšší horou Devět skal (836 m). Ještě o metr vyšší je však vrchol Javořice, který nenápadně vystupuje z rozsáhlých lesů západně od starobylého města Telč. Právě tady se totiž rozkládají nejvyšší partie Vysočiny známé pod názvem Jihlavské vrchy. Oproti zažitějším a mnohem oblíbenějším Žďárským vrchům jsou podstatně méně navštěvované, avšak neméně přitažlivé a krásné.

Příroda a krajina
Krajina Jihlavských vrchů upoutá člověka především svou prostou nenápadnou krásou a klidem. Převažuje mírně zvlněný reliéf s rozsáhlými lesními komplexy, v nichž se ukrývají bizarně modelované skalní útvary, zatopené lomy a třpytící se hladiny rybníků. Geologické podloží tvoří žula, která se tady na mnoha místech těží jako stavební kámen. Proslulé jsou zejména lomy v okolí Mrákotína, odkud pochází známý žulový monolit vztyčený na druhém nádvoří Pražského hradu. Díky vysoké kvalitě životního prostředí se v Jihlavských vrších uchovaly vzácné druhy rostlin a zvířat, jejichž domov představují především lokality chráněné jako přírodní rezervace nebo přírodní památky. Nedílnou součástí krajiny Jihlavských vrchů jsou také architektonické památky. Mezi nimi vyniká především město Telč chráněné mezinárodní organizací UNESCO, dále pak hrad Roštejn uprostřed rozsáhlého lesního komplexu a premonstrátský klášter v Nové Říši.

Cykloturistika
Svým charakterem je krajina Jihlavských vrchů v okolí Telče jakoby stvořená pro cykloturistiku. Všechny významné trasy jsou značené, bohatý doplněk představuje síť lesních cest a málo využívaných úzkých asfaltových silnic. Jízda na kole po klikatých lesních cestách či úzkých okreskách lemovaných alejemi staletých stromů, to je neustálé a nezapomenutelné setkávání s historií, prosluněnými hladinami rybníků a vůní jehličí, hub a dřeva. Přitom i ve vrcholné sezoně tady nebývá přeplněno a člověk si může prakticky kdekoli v klidu vychutnat romantiku okolních bohatých přírodních krás.

Doprava
Jihlavské vrchy leží poněkud stranou hlavních dopravních tras, takže přístup je poměrně zdlouhavý a komplikovaný. Platí to především pro železnice, které jsou v okolí zastoupeny pouze jednokolejnými tratěmi se slabým provozem a komplikovanou návazností na hlavní tahy. Autem se dá do Telče přijet po trase Brno–Třebíč–Jindřichův Hradec–České Budějovice, z dálnice je to nejblíže od sjezdu u Jihlavy.

Informace
Heslo Jihlavské vrchy není příliš frekventované v knihovnách ani na internetu. Informace načerpáte především z literatury či internetových odkazů týkajících se města Telč. V Telči na náměstí sídlí Informační středisko městského úřadu s víkendovým provozem (tel. 567 243 145, mail info@telc-etc.cz, internet: www. telc-etc.cz).

Levné ubytování
Vanov, tábor Úsvit – tel. 567 379 070, 606 250 143
Řásná, kemp Velkopařezitý – tel. 567 379 449
Řásná, TJ – tel. 567 379 018
Telč, TJ SK – tel. 567 379 446

Návrhy cyklistických okruhů kolem Telče
1) Telč – Vanůvek – Roštejn – Velký pařezitý rybník – Míchova skála – Javořice – Mrákotín – Olší – Kostelní Myslová – Telč. Délka cca 40 km
2) Telč – Řásná – Velký pařezitý rybník – Horní Dubenky – Klatovec – Studená – Brandlín – Řečice – Horní Myslová – Telč. Délka cca 45 km.
3) Telč – Radkov – Červený Hrádek – Nová Říše – Stará Říše – Pavlov – Panenská Rozsíčka – Mysliboř – Telč. Délka cca 45 km.

Nezapomeňte navštívit
Javořice – nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny s charakteristickou siluetou vysokého televizního vysílače. Vrchol je zalesněn a neposkytuje bohužel žádný výhled.
Míchova skála – výrazný skalní komplex v masivu hory Javořice ve výšce 773 metrů nad mořem. Krásný výhled po okolní krajině.
Nová Říše – klášter se zpřístupněným kostelem Petra a Pavla a barokní knihovnou, kde se zachovaly vzácné prvotisky. Stálá expozice je věnována osobnostem kláštera.
Roštejn – hrad z první poloviny 14. století s přístupnou 28 m vysokou sedmibokou věží. Na hradě jsou vystaveny sbírky Muzea Vysočiny.
Štamberk a kamenné moře – přírodní rezervace ochraňující balvanový proud a původní smíšenou bučinu. Trosky středověkého hradu tvoří 17 m vysoký zbytek zdiva čtyřhranné věže a zbytky ohradních zdí se vstupní branou.
Telč – starobylé město chráněné jako památka UNESCO. Nejpřitažlivější je náměstí se souvislými řadami zachovalých historických domů a renesanční zámek.
Velký pařezitý rybník – umělá vodní nádrž ze 16. století uprostřed lesů ve výšce 670 m nad mořem. Původně sloužil k zásobování Telče vodou, dnes se částečně využívá k rekreaci a koupání (přírodní rezervace). V okolí řada ubytovacích možností.

text a foto: Martin Janoška

Menu