Cykloturistika: 10/2004

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 16.09.2004 Ukázka z časopisu: Proč se neznačí motorkotrasy?

Popis

Lance Armstrong to je pojem. Zvítězil pošesté v legendárním etapovém závodě Tour de France. To se zatím nepovedlo nikomu v historii cyklistického sportu. Přinášíme krátký pohled na jeho vítězství i do jeho soukromí a vůbec na fenomén závodu Tour de France.

Určitě by mnozí z vás rádi vyrazili také někam na východ, přesto ale nemáte odvahu a bojíte se, že by vás okradli nebo jste zabloudili. V reportáži z rumunské Bucoviny a maramurešských hor vás vyvedeme z omylu. Nemůžeme samozřejmě zaručit, že vy nezabloudíte, ale určitě vám můžeme nabídnout informace ohledně bezpečnosti, dopravy, map a průvodců, povrchů cest, servisu, ubytování atd. Vydáme se krajem lesních železnic a malovaných klášterů.

V rubrice Rozhledny se tentokrát podíváme z výšky na hlavní město. Přestavíme vám nejmenší a nejvyšší rozhlednu v Praze. První z nich je poměrně nedávno vzniklá Dobeška, jejímž autorem je David Vávra a druhou jedna z dominant v Praze – televizní vysílač Praha Žižkov.

Víkend tentokrát podnikneme do nejzazšího západního výběžku Čech, do Ašska, které zůstává tak trochu odstrčené a zapomenuté. Přesto vydáte-li se tam, najdete velké množství pěkných cyklostezek, které navíc vedou i k našim sousedům do Německa.

V seriálu Pražské potoky budeme projíždět nejznámější rekreační oblast v Praze a tou je přírodní park Dalejské a Prokopské údolí. Tímto údolím protéká Dalejský potok, podél jehož toku se můžete s námi projet. Vydáte-li se tam, budete současně i putovat časem, od středověku, přes osmnácté a devatenácté století až do současnosti.

V Domácí cyklotrase zůstaneme také u vody a projedeme se podél Vltavy a Lužnice. Putování začíná v Třeboni a končí v Táboře. A jaké čekaly nástrahy na autora? O těch se dočtete v pravidelném seriálu.

V rubrice zaostřeno se trochu odkloníme od cykloturistického standardu a nabídneme vám trochu akčnější fotografie ze závodního prostředí. Fotky z dílny Jana Němce mají dynamiku, hloubku i duši.

Velmi krásný tip na domácí výšlap nabízí nejvyšší vrchol Lužických hor. Připravili jsme dvě trasy, jak ho můžete zdolat. Jedna varianta je od severu a druhá jak jinak od jihu. Přestože dojezd na vrchol je tentýž, pokaždé může být Ještěd tím správným cílem pro váš výlet. Nebo lze obě varianty spojit dohromady a udělat si pěkný víkend.

Tématem tohoto čísla je kolo a pes. Základy výcviku, jízda vedle kola, vozíky na psi, jak převážet psa v autě. Pohyb cyklisty se psem na silnici a volné pobíhání psů – krátký pohled do vyhlášek. To jsou jen některé body tohoto poutavého a vtipného povídání.

Značení cyklotras. To je téma, které zajímá nás všechny. Co je možné udělat pro lepší značení, proč vedou cyklostezky především po silnici, jaké by měly být nové cyklotrasy, jak by měly vypadat studie cyklotras a další otázky, na které se vám budeme snažit zodpovědět a podnítit vás k dalšímu uvažování o tomto fenoménu v Čechách. Přidáváme stručný nástin, jak by to mohlo vypadat, příkladem jsou cyklotrasy v mikroregionu Žacléřsko.

Řetěz, to je jedna z nejnamáhanějších částí kola. Co máte dělat, jestliže se vám přetrhne na vyjížďce, jeho údržba a čištění to je náplň této Technické poradny.

Po dvou letech a deseti dnech se Lucka s Michalem dostali na šestý a předposlední kontinent jejich cesty všemi kontinenty. Svoji pouť napříč Severní Amerikou začali v Mexiku, na Baja California. Přestože projeli z Mexika jen malou část této překrásné země, zažili mnoho zajímavého a přiblíží vám tuto zemi v těch nejsytějších barvách. Přidáváme ještě krátké resumé o tom, jaké to je už druhý rok téměř každý den stavět stan a vůbec žít celé ty dva roky ve stanu. Kdo ho staví, jak probíhá každý rutinní den.

Další pravidelné rubriky: v Zázracích přírody se podíváme pod hladinu rybníka, v Toulkách, jak se psala historie středního Polabí, které budou mít pokračování ještě v dalším čísle, v Příběhu jízdního kola se dovíme, že nízké rovery – to byl ten krok správným směrem.

Menu