Cykloturistika: 9/2003

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 04.09.2003 Ukázka z časopisu: KYPR – NAHORU A DOLŮ, DOLEVA A DOPRAVA, JEN NIKDY ROVNĚ

Popis

Na Kypr – ostrov lásky se vydáte společně s autory článku Nahoru a dolů, doleva a doprava, jen nikdy rovně. Můžete se projet po prašných cestách až k byzantským kostelům. Po rozlehlých borovicových lesích, kde najdete křišťálově čisté potoky, které často přecházejí v nádherné vodopády. Navrhovaná trasa „přírodními krásami Kypru“ vynechává turistická letoviska, přitom však zahrnuje i část antických kyperských památek. K tomu spoustu praktických informací.

Nový seriál – Zaostřeno by vás měl seznámit s profesionálními fotografy, kteří píšou a fotí pro Cykloturistiku. Co na svých cestách na kole a z kola zažili, co všechno museli podniknout, aby vznikl daný záběr. Rady, názory, postřehy, které by vás mohly inspirovat, aby vaše fotografie jak pro časopis, tak pro vaši potřebu byly čím dál lepší. V tomto čísle najdete přírodu a kola objektivem Jiřího Juříka, kterého znáte z Cykloturistiky coby autora seriálu Rozhledny a Řeky, říčky, potoky.

Nejnamáhanější části těla při jízdě na kole – nový miniseriál. Vybrali jsme pět tělesných partií, které jsme zvolili za témata následujících čísel. Budeme se jim věnovat podrobněji ze všech možných i nemožných stran, radit se s odborníky a konzultovat s praktiky. Začínáme tou částí, která je často opomíjena, nohama. Budeme se zabývat hygienou, únavou, otoky, puchýři. Podíváme se na problém i z technické stránky – pedály a jejich správným používáním.

Ze stavby rozhledny Jeřabina v okrese Most toho příliš nezbylo, ale z toho, co se ještě zachovalo, je docela pěkný výhled. Na vrchu Lázek u Ústí nad Orlicí stojí však pěkná turistická chata s rozhlednou. Obě rozhledny mohou být hezkou pozvánkou na výlet.

Horní Blatná je místem, který je možné zvolit jako začátek cyklotrasy vhodné na víkendovou vyjížďku. Leží na náhorní plošině Krušných hor. Pro cykloturistiku je to místo jako stvořené, neboť okolní pláně protíná hustá síť silnic i pohodlných lesních cest a jen pár kilometrů odtud se vine německá hranice s několika hraničními přechody pro turisty. Městečko Horní Blatná bylo ve středověku hornické město, kde se těžil cín. V blízkém okolí je mnoho stop po středověkém dobývání tohoto kovu. Ojedinělým technickým dílem, jenž přiváděl z rašelnišť v okolí Bořího Daru vodu na pohon důlních strojů, je Blatenský příkop. Právě ten se může stát hezkým námětem na výlet.

Vyprávění ze seriálu o pražských potocích začíná v naprosto nevhodném prostředí pro cyklistické vyjížďky, tedy pokud jste nedojeli něco nakoupit – na Zličíně. Nicméně další trať vás zavede do míst, kde se vám bude zdát, že jste všude jinde, jen ne v Praze. Kolem LITOVICKÉHO POTOKA najdete kromě krásné přírody i mnoho pamětihodností a zavítáte tam, kde se psali dějiny českého národa.

Pohoří Biokovo, které bylo vyhlášeno v roce 1981 přírodním parkem je místem, kam vás zavede zahraniční cyklotrasa. Biokovo se táhne prakticky podél celého chorvatského pobřeží Jadranu. Vy se však můžete vydat společně s autorem na nejvyšší vrchol, Sv. Jure, který se tyčí do výšky 1762 m. n. m. Tato cesta je nutně výzvou pro každého, kdo rád jezdí na kole. Nejste-li zrovna v optimální fyzické kondici a chtěli byste strávit den na bicyklu jízdou nejlépe z kopce, pak je tato domácí cyklotrasa určena právě vám. Ze Ždáru nad Sázavou nebo Nového Města na Moravě je to zhruba 12 km mírného stoupání k pramenu řeky Svratky. Pak se již stačí jen držet řeky a jet podél ní celou Vysočinou až do Tišnova. Nejenže ujedete více než 70 km a prokličkujete kolem všech kopců, ale zároveň potkáte krásnou krajinu a významné technické i kulturní památky.

Královské město “Vasa” Stockholm navštívil na jeden den Martin Raufer, který vás v minulém čísle informoval o cyklistických Helsinkách. Přiblíží vám dění a atmosféru tohoto města. Zprostředkuje informace o památkách, možnosti půjčení kol, vhodné cyklotrasy.

Martin Janoška se při svém putování do Tater zastavil na velmi zajímavých místech. Společně s ním můžete zavítat do Manínské tiesňavy, Liptovské Maši, Važecké jeskyně, termálních pramenů v Liptovském Jáně a na další místa.

Ne každý má na kole rád cyklobrašny s nosiči, s nimiž se mění jízdní vlastnosti a ovládání kola a především jízda v terénu. Zvláště když je náklad méně objemný. Proto jsme vybrali podle objemu několik batohů, které jsou k dispozici na trhu a zvolili několik typických prvků, které jsou charakteristické pro cykloturistické batohy současnosti. Jsou zmíněny jejich výhody a nevýhody.

Na toulkách s kreslířem Ivanem Křemečkem se vydáte za zaniklými hrady kolem Kružberka. Na cestě se zastavíte u líné hladiny Slezské Harty, budete hledat ztracený Šternek, projedete opuštěnou osadou Medlice, osvěžíte se v malebné hospůdce ve Svatoňovicích až nakonec ukončíte putování nedaleko hradu Vildštejn.

Druhý díl Bicykly – nové průmyslové odvětví – vypráví téměř pohádkový příběh, jak se dostal Starleyův bicykl „Salvo Quad“ do královské rezidence Osborne House, kde byl předveden královně Viktorii. Ta na základě zajímavé příhody objednala hned dva exempláře.
Příběh naleznete na stránkách časopisu.

Tasmánie – pohádkový ostrov pro cykloturistiku jako stvořený. Po projetí části Austrálie zamířili Lucka s Michalem na jediný stát Australského svazu, který leží na ostrově. 11. března opustili Melbourne a dvanáct dní strávili na tomto nesourodém ostrově. Zatímco na západní straně je čekalo slunečno s romantickými panoramaty, východní pobřeží je zaskočilo nevlídným počasím. Avšak i zde našli spoustu zajímavých a krásných míst. K tomu přidají i pár hezkých příhod.

Menu