Kraj dalekých rozhledů a hlubokých údolí

28.2.2017
Kraj cykloturistiky a aktivní dovolené. Kraj řeky Jizery, lidové architektury, roubených chalup a zvoniček. To vše je Horní Pojizeří.<br /> Krajina s klidnou přírodou, bohatá nabídka turistických zajímavostí, drobných i významnějších památek, rozmanité možnosti vyžití v letních i zimních měsících a v neposlední řadě blízkost Krkonoš, Českého ráje a Jizerských hor, to vše vytváří z Horního Pojizeří ideální alternativu pro příjemně strávenou aktivní dovolenou

Příroda a krajina
Region Horní Pojizeří leží na severovýchodě Čech. Osou oblasti je řeka Jizera, která vytváří spojení se sousedními turisticky atraktivními regiony – Krkonošemi, Českým rájem a Jizerskými horami. Jedná se o jizerskohorsko-krkonošské podhůří, do něhož jsou zasazena města Jilemnice, Lomnice nad Popelkou, Semily, Vysoké nad Jizerou a Železný Brod.
Krajina si právem vydobyla přízvisko “Kraj dalekých rozhledů a hlubokých údolí”. V podhůří Krkonoš a Jizerských hor, protkaném hlubokými údolími řeky Jizery, Olešky či Kamenice, není o místa rozhledu nouze.
Přechod mezi klimaticky, geologicky i vegetačně odlišnými krajinnými typy pohraničních hor na severu a teplejším jižním územím Českého ráje vytvořil podmínky pro vznik krajinářsky a přírodovědně zajímavé lokality. Jedná se o celou řadu známých maloplošných chráněných území jako např. Suché skály, Kozákov nebo Údolí Jizery. Geologické a botanické zvláštnosti tohoto kraje doplňuje řada drobných stavebních památek, které představují velmi zachovalou lidovou architekturu. Pro svůj nenapodobitelný půvab byl tento kraj už od 19. století vyhledáván umělci, především malíři a spisovateli.
Ačkoliv půda podhorské krajiny nepatřila k příliš úrodným, zemědělství patřilo odjakživa k základním způsobům obživy obyvatelstva. Lidé se naučili využívat ve svůj prospěch vodu, na březích řek a potoků vyrostly mlýny, později vodní elektrárny. Naštěstí průmysl, převážně textilní a dřevozpracující, nepoznamenal životní prostředí tolik jako průmysl v jiných oblastech naší republiky.

Cykloturistika
Členitá krajina protkaná hlubokými údolími a klidná příroda představují ideální místo pro trávení aktivní dovolené s rodinou či přáteli. Cykloturistika, ale také turistika, koupání a vodní sporty, paragliding, horolezectví, zimní sporty neznamená výčet všech aktivit, které region umožňuje.
Přírodní a kulturní zajímavosti, památky a muzea představují nespočet cílů pro cykloturistická putování. Sportovní a kulturní vyžití doplňuje bohatý regionální kalendář akcí. Kromě měst, která spoluvytvářejí nabídku služeb, je velkým lákadlem především venkov s tradiční pojizerskou architekturou a dodržováním lidových tradic a svátků.
Pro příznivce cykloturistiky byla v letech 2003 – 04 vyznačena síť cyklotras v celkové délce téměř 200 kilometrů, která propojuje nejzajímavější místa regionu. Většina tras je značena silničním značením po silnicích III. třídy, místních komunikacích a zpevněných cestách, zbytek pásovým značením mimo silnice. Ideálním prostředkem pro cestování jsou trekkingová a krosová kola, na své si však přijdou i skalní silničáři a příznivci horských kol. Cyklotrasy jsou propojené s trasami na území sousedního Českého ráje i Krkonoš.
Cykloturistikou však pozice cyklistiky v regionu nekončí. Mezi další aktivity patří silniční amatérská Pojizerská liga cyklistů, seriál HAVEX Krkonošský pohár MTB, silniční cykloturistický maraton Král Krkonoš, nebo letošní červnový Celostátní sraz cykloturistů.
Kromě cykloslužeb v podobě prodejen a cykloservisů je v regionu v od roku 2004 provozu nová služba – Technická pomoc cyklistům. Jedná se o síť servisních míst (většinou v restauracích), kde si mohou cyklisté v nesnázích zakoupit základní materiál pro opravu nebo si zavolat o pomoc. Provozovatelem služby je BC Sport Semily (tel.: 481 625 228).

Doprava
Horní Pojizeří leží na severovýchodě Čech, na východním okraji Libereckého kraje. S Prahou vzdálenou cca 100 kilometrů ho spojuje dálnice směrem na Liberec. Horní Pojizeří je “ohraničené” třemi silnicemi I. třídy: na SZ silnice Turnov – Harrachov – Polsko, na SV silnice Harrachov – Trutnov, na jihu silnice Turnov – Jičín – Hradec Králové. Tyto silnice představují také hlavní možnost příjezdu. V regionu pak lze využít silnic II. a III. třídy.
Regionem prochází železnice Liberec (Praha) – Turnov – Pardubice s přípoji do dalších směrů. Kromě železnice, která umožňuje přepravu kol, lze využít i autobusové dopravy. Regionem projíždějí linky sezonních turistických autobusů Českého ráje a krkonošské cyklobusy. Oboje umožňuje v turistické sezoně přepravu turistů a cykloturistů i kol.

Informace
Základním informačním zdrojem pro návštěvníky regionu jsou informační střediska, která poskytují informace o regionu, tipy na výlety, prodej map a průvodců i dostatek propagačních a informačních materiálů. Pro sezonu 2005 se připravuje aktualizované vydání turistické a cykloturistické infomapy Horního Pojizeří (1 : 100 000), u příležitosti celostátního srazu cykloturistů bude vydán nový kapesní cykloturistický průvodce.
Přirozeným centrem regionu je město Semily, kde pracuje Městské informační středisko (Riegrovo náměstí 68, 513 01 Semily, tel.: 481 624 721, e-mail: info@semily.cz, http://www.semily.cz). Kromě Semil slouží infocentra v Jilemnici, Lomnici nad Popelkou, Železném Brodě, Rovensku pod Troskami a Turnově.
Fenoménem současné doby je celosvětová síť internet. Zde lze najít informace především na stránkách měst, obcí a mikroregionů. Souhrnné stránky pro celé Horní Pojizeří na internetu nenajdete, v současnosti jsou v přípravě.

Ubytování (Semily a okolí)
Sportovní centrum, tel.: 481 622 996, info@sportovni-centrum.cz, www.sportovni-centrum.cz
Pod Spálovem, tel.: 481 621 972, hotelpodspalovem@nextra.cz, www.hotelpodspalovem.cz
Farma Lánská, tel.: 481 622 276, 602 465 680
Z- Penzion, tel.: 481 621 920, zetpenzion@quick.cz, web.quick.cz/zetpenzion
Riegrova chata Kozákov, tel.: 481 320 100
Autokemp a koupaliště Košťálov, tel.: 481 692 221, leo.campink@tiscali.cz
Sokolovna Jesenný, tel.: 481 683 200

Návrhy cyklistických okruhů
1) Severem Pojizeří:
Semily – Benešov u Semil – Příkrý – Bozkov – Jesenný – Roztoky u Semil – Helkovice – Škodějov – Loukov – Bystrá nad Jizerou – Čikvásky – Slaná – Semily.
Délka cca 40 km
2) Od Jizery na Kozákov:
Semily – Bítouchov – Podbozkov – Železný Brod – Koberovy – Záhoří – Kozákov – Komárov – Semily.
Délka cca 45 km.
3) Krajem dalekých rozhledů a hlubokých údolí:
Semily – Železný Brod – Malá Skála – Kopanina – Frýdštejn – Rotštejn – Dubecko – Rovensko pod Troskami – Tábor – Lomnice nad Popelkou – Kumburk – Jilemnice – Dolní Sytová – Roprachtice – Vysoké nad Jizerou – Jesenný – Bozkov – Semily.
Délka cca 130 km. Jedná se o tak trochu “extrémní” variantu pro vytrvalce, kteří chtějí poznat celý region najednou, v rámci jediné vyjížďky. Okruh lze zkrátit (100 km) ze Semil přes Kozákov do Rovenska pod Troskami.

Nezapomeňte navštívit
Bozkovské jeskyně – jediné zpřístupněné dolomitové jeskyně severních Čech (tel.: 481 682 164).
Kozákov – nejvyšší hora Českého ráje a Pojizeří (747 m). Na vrcholu Riegrova turistická chata a rozhledna (tel.: 481 320 100).
Riegrova stezka, Palackého stezka – pěší turistické stezky údolím Jizery a Kamenice.
Maloskalsko – přírodní park v údolí Jizery, Vranovský hřeben, Suché skály. Nedaleko zřícenina středověkého hradu Frýdštejn a rozhledna Kopanina.
Zvědavá ulička (Jilemnice), Karlov (Lomnice), Trávníky (Železný Brod) – městské památkové rezervace z ukázkami tradiční lidové architektury.
Muzeum techniky (Loukov), Roztocký mlýn, Muzeum krkonošských řemesel (Poniklá), Muzeum drahých kamenů (Kozákov), Památník zapadlých vlastenců (Paseky) – menší muzea s tradičními i netradičními expozicemi.
Štěpánka – kamenná rozhledna na vrchu Hvězda u Kořenova v podhůří Jizerských hor.
Bradlec, Kumburk, Navarov, Nístějka, Rotštejn, Štěpanice, Zbirohy – volně přístupné skalní hrady a zříceniny hradů.

text a foto: Jiří Lukeš

Menu