Cykloturistika: 10/2005

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 15.09.2005 Ukázka z časopisu: Na Orave dobre, na Orave zdravo

Popis

Oblast Lago di Garda jsme zvolili předmětem prvního dílu nové rubriky, kterou jsme nazvali pasiáns. Protože existuje celkem početná skupina cykloturistů, kteří necestují na těžko z bodu A do bodu B, ale podnikají výlety z jednoho místa, rozhodli jsme se vyjít i těmto vstříc. Koncipovali jsme články jako hvězdicovité okruhy v jedné lokalitě kdekoliv v Evropě. Na šesti stranách představíme celý region, podáme informace o podmínkách cykloturistiky, zajímavostech, půjčovnách, infocentrech, ubytování, možnostech dalších aktivit, doporučíme ty nejlepší mapy, ale hlavně trasy. Vždy minimálně čtyři. Budou vycházet z jednoho nebo z více několik málo kilometrů od sebe vzdálených center. Okruhy jsou odstupňovány podle obtížnosti – od lehkých pro rodiny s dětmi či seniory, přes středně těžké pro ty zdatnější, až k těm pro nejzkušenější a nejzdatnější cyklisty. Rozhoduje délka trasy a převýšení, které je také jednotlivě graficky znázorněno. Každá trasa je podrobně popsána a zdůrazněny kritické body. Přehledné mapy by vám měly ulehčit orientaci. V mapách jsou zohledněny i povrchy.
A proč pasiáns? Také vyložíme karty, karty s trasami. Ta podle nás nejlepší, nejpanoramatičtější a nejkrásnější dostane kartu jockera.

Cykloturistika v současném komunistickém skanzenu v Karibiku. Takové je téma zahraniční cyklotrasy. Protože Kuba vytváří unikátní koktejl superlativů i protikladů lákající cestovatele z celého světa a i v Čechách se stává čím dál tím více atraktivnější destinací, nakoukli jsme pod roušku této tajemné země. Automobilový provoz na mnoha místech téměř neexistuje, kolo je zde tedy zcela ideálním dopravním prostředkem.

Velehrad, Cimburk, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, rozhledna Brdo, Vlčák, to jsou asi nejznámější místa, která byste si neměli nechat ujít při cyklotoulkách po tajemném pohoří s názvem Chřiby. Rozlohou sice nevelkým, ale přesto přitažlivým územím s bohatou historií. Přijměte pozvánku na víkendové putování desítkami cykloturistických stezek vedoucích tímto méně známým pohořím.

Orava, vyplňující západní kout Slovenska, patří k nejzaostalejším a nejchudším regionům, díky tomuto se tu zachovalo nenarušené přírodní bohatství a množství původních objektů lidové architektury. Díky zdravému prostředí je to kraj hodný pozornosti. Vedou zde také meziregionální magistrály Kysucko-oravská a Oravsko-liptovská a mnoho regionálních tras. Společně se můžeme vydat po druhé jmenované a cestě do Roháčské doliny.

Do kraje řopíků, bunkrů, pěchotních srubů i velkých podzemních tvrzí, kraje mezi Tichou a Divokou orlicí si vyjedeme v domácích výšlapech. Hlavním cílem bude Velká Deštná neboli Sedmihradská hora.

Mapa je důležitá pomůcka nejen pro samotné cestování, ale i pro přípravu výletů na kole. Máte-li však přístup k internetu, můžete zkusit hledat mapu právě tady! Přehledně ukážeme a zhodnotíme několik webů nabízejících volný on-line přístup k mapám a také k plánům měst ve škálovatelném měřítku od velkých měřítek až po docela podrobné mapy.

V zázracích přírody se s koncem léta vypravíme za právě kvetoucím vřesovištěm nedaleko Vojnova Městce.

Vyrážíte na delší cestu a nevíte, co můžete čekat od svého kola? Kdy se vám co uvolní, co může prasknout a kolik náhradních dílů si máte vzít s sebou? A když už něco praskne, jak to řešit? A jak to řešit v pustině, v zahraničí či jen za humny? Přinášíme vám zkušenosti cestovatelů, kteří svá kola opravovali za nejrůznějších podmínek.

Do Prahy přijel Roger Minkow, americký lékař pracující pro firmu Specialized. Přijel s powerpointovou prezentací nabitou novinkami pro příští sezonu. My jsme si s ním ale popovídali o tom, co je to vlastně Body Geometry.

Výkony cyklistů v takzvaných distančních jízdách, vyvolávající uznání a obdiv veřejnosti, byly jednak propagací pro výrobce kola nebo pneumatik, ale především cyklistického sportu a kola vůbec. Ty nejznámější vytrvalostní závody a jejich vítěze a hlavní organizátory si připomeneme v Příběhu jízdního kola.

Také jste s Luckou a Michalem prožívali jejich cyklistickou výpravu kolem světa? Je jisté, že měly mnoho předchůdců, současníků a budou mí i své následovníky. My vám chceme nabídnout dva příběhy. Jeden je jak vystřižený z rubriky “Věřte – nevěřte”. Příhody ruského arktického cyklisty Gleba Travina z počátku dvacátého století jsou z dnešního pohledu nemyslitelné, ale jsou položeny na reálném základě.
Druhý příběh přináší pohled člověka, který si splnil svůj sen. Někomu se může zdát, že strávit tři roky v sedle je téměř nadlidský výkon. Do rodného Sheffieldu se však minulý listopad vrátil Richard Gregg, který v sedle kola strávil – s menšími přestávkami – čtrnáct let.

Městečko Friedrichshafen na břehu Bodamského jezera, každoročně na přelomu srpna a října hostí největší evropský cyklistický veletrh. Eurobike 2005 představí to nej na poli cykloturistickém.

Menu