Cykloturistika 1/2020

64 

Kategorie: V prodeji od: 16.01.2020 Úvodník: Zpětné zrcátko Ukázky z časopisu:

Popis

Kalendárium cyklistických událostí 2014–2019

připravila Slávka Chrpová

foto archiv Cykloturistiky

 

Známé cyklické události, které by přesáhly svým významem alespoň trošku do současnosti, takové jsme si stanovili zadání. Přehled od roku 1995–2014 jsme vám přinesli v roce 2015. Ve výročním čísle jsme se zaměřili pouze na posledních pět let. Přibližně deset zpráv v každém z jednotlivých ročníků. Kritérium byla především rozmanitost a nadčasovost.

 

cykloturistika od sametu
Změna k lepšímu

text Petr Štěpánek

foto Slávka Chrpová

 

Před sametovou revolucí spočívala cykloturistika v osedlání Favorita, Esky nebo Liberty s nosičem a jelo se. Jak jsme zvládli nejlehčí převod 48×17 na polozávodním favouši s nosičem a brašnami, je mi dnes záhadou. Asi jsme byli mladí a nic jiného jsme neznali. Slovo cyklostezka tehdy neexistovalo a aut naštěstí moc nebylo. Hned po revoluci ale bylo všechno jinak…

 

Ztráty a odchody
Pomíjivost

text Martin Raufer foto archiv časopisu Cykloturistika

Dvě a půl desetiletí, to je dostatečně dlouhý čas pro bolestné ztráty a odchody, někdy očekávané a přirozené, jindy náhlé a nečekané, téměř vždy bolestivé. Určitě se ani trochu nehodí sypat do jednoho pytle a do jednoho textu lidské životy a život firem a značek. Zatímco však u lidí a všech živých tvorů se s určitou omezenou délkou života chtě nechtě počítat musí, u institucí je překvapení z konečnosti nějak víc na místě. Stačí zalistovat prvními ročníky Cykloturistiky a okamžitě člověk musí vyhrknout: „Proboha, to je to vážně už tak dávno!?“ Inu, z jednoho úhlu pohledu není, z pohledu na technickou a obchodní stránku je to ohlédnutí do pravěku. Stačí, když se budeme držet inzerce, která je nedílnou součástí obsahu i podstatnou součástí ekonomické stránky každého mediálního projektu…

 

jízdní kolo před 25 lety a dnes
Stejné zážitky na lepším železe

text Karel Kuchler

foto archiv Cykloturistiky

 

Už od svého prvního vydání se časopis Cykloturistika zaměřoval především na dobrodružství při objevování nových míst. Samotné jízdní kolo vždy stálo trochu v pozadí jako pouhý prostředek naplňování cestovatelských snů. Ani tehdy, ani nyní jej však nemůžeme ignorovat úplně, na to jsme s ním na cestách příliš úzce spjati. Využijme proto oslavy čtvrtstoletí existence časopisu také k malému ohlédnutí za technickým pokrokem.

 

 

Osobní zpovědi
Lidé u klávesnic i za objektivy

 

Co by byl časopis Cykloturistika bez lidí. Kolektiv klíčových autorů se za posledních pět let téměř nezměnil. Rozhovory s většinou z nich jsme vám přinesli před pěti lety, kdy jsme slavili 20. narozeniny. Proto jsme tentokrát oslovili jen ty, kteří s námi před tím nespolupracovali tak intenzivně nebo jsou u nás nováčci. Nyní se však s jejich články či fotkami můžete setkat pravidelně.

 

 

rozhovory
Cykloturističtí bardi stále v pohybu

připravila Slávka Chrpová

foto Jan Tomšíček a Jan Vlasák

Pro narozeninové číslo jsme se rozhodli popovídat si se dvěma Honzy – Tomšíčkem a Vlasákem. Oba jsou přece jen nejstaršími žijícími cestovatelskými bardy, kteří v Cykloturistice mnohokrát publikovali. Kupodivu ani jeden z nich nepřemýšlí o cykloturistickém důchodu. Oba si jdou ale stále svou vlastní cestou. Ostatně to dělali celý život. Honzu Tomšíčka pořád lákají hory, dálky a zajímá ho, co je za horizontem. Honza Vlasák se v posledních letech potuluje po závodech typu 1000 mil a Loudání a hlavně po svých milovaných Beskydech. Oba jsou ale hodnotným příkladem toho, že cestovat a toulat se na kole se dá jak v důchodovém věku, tak i za hubičku.

 

 

zahraniční cyklotrasa                                                Burgen- und Schlösserweg, Horní Rakousko, Kaplicko
15 hradů a zámků na Zemské cestě od Dunaje k Malši

text Slávka Chrpová

foto autorka, Alexej Taukachou a uvedené zdroje

O Zemské cestě se autorka dozvěděla při toulkách po jižních Čechách. Všimla si značení v terénu. Že spojuje patnáct zastavení, a to jak na rakouské, tak české straně, zjistila při návštěvě zříceniny hradu Pořešín. Kudy trasa vede a jaké spojuje hrady a zámky, jí ochotně sdělil předseda spolku Hrady na Malši, pan Radek Kocanda. Čas projet si 155 km trasy si našla až letos na podzim. A byly z toho tři krásné dny přeshraničního putování Horním Rakouskem a Kaplickem.

 

 

kolem vlasti
Z Ostrova na krušnohorskou magistrálu

text a foto Vladimír Pustina

 

Vrcholové partie Krušných hor se většinou moc velehorsky netváří, zvedají se sice z české kotliny strmými svahy, ale do Saska klesají jen pozvolna. Na hraničním hřebenu mají povrch zarovnaný a jednotvárnost putování tu přerušují jen občas nenáročné výšlapy na osamělé vrcholky, tvořené suky tvrdších hornin. Jak jste vysoko, vám místy připomenou daleké vyhlídky k jihu, do hlubokého údolí řeky Bíliny s krátery povrchových dolů, jezery zatopených lomů a čmoudícími komíny elektráren, ale i na protější hradbu Českého středohoří.

 

pohledem fyzioterapeutky
Bedra ve stavu bez tíže

text Bc. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

foto autorka a Slávka Chrpová

 

Bedra jsou jedním z nejzranitelnějších článků našeho těla. Nejde o to, že by se kosti lámaly nebo svaly nebyly dostatečně pevné. Naopak. Ovšem pod vahou každodenních činností, stresů pracovních i osobních se bedra prohýbají či ohýbají víc a víc, až často nápor všech možných faktorů nevydrží a začnou bolet. Troufnu si tvrdit, že každý z nás již bolest beder někdy zažil – a není to nic příjemného. Obtíže ochotně chronifikují, a pokud je neřešíme, snižují kvalitu života v mnoha ohledech na dlouhé měsíce či roky.

První dobrou zprávou je, že se bolestí můžete zbavit, druhou dobrou zprávou je, že pokud upravíte svůj životní styl a naučíte se několik cviků, můžete si od méně závažných potíží pomoci sami. Naše fyzioterapeutka vám tomu bude nápomocna.

 

 

Celý měsíc v městském provozu                        Apache Matto Tour MX-1                                                        
Hliníkový moped v barvě šampaňského

text Petr Štěpánek

foto David Stella

 

Mnoho cyklistů na kole nezávodí ani na něm nejezdí v terénních extrémech. Pro ně je nejčastějším povrchem asfalt na okresce či cyklostezce, dlažba ve městě a uježděný povrch lesní či polní cesty. Na takové cestování není třeba horské celopéro ani silnička s tenkými plášti. V krajině střední Evropy si lze vybrat povrch cesty, ale většinou ne terén. Kopce jsou totiž skoro všude. A lze je snadno překonat pomocí elektromotoru, kterým je vybaven Apache Matto Tour MX-1, kolo vkusně laděné do barvy šampaňského s černými komponenty.

 

 

z jiného pohledu
Když závodník zpomalí

připravil Honza Galla

foto Martin Čunát

Martin Čunát má za sebou několik náročných a dlouhých bikepackingových terénních závodů včetně jednoho pokusu o Tour Divide, tedy 4400 km dlouhý závod z kanadského Calgary do Nového Mexika v USA. Na konci minulého roku se vydal do Jižní Ameriky, aby ji za dva měsíce přejel téměř od severu až na úplný jih. Trasu dlouhou 10 000 km z ekvádorského Quita do argentinské Ushuaii urazil s průměrem 170 km za den. A to v extrémních podmínkách v podobě vysokých nadmořských výšek anebo silného protivětru. Sám tomu říká turistické tempo, protože v závodě tráví více hodin na kole, méně spí a vystačí si s ořezanou výstrojí.

 

ženy a bicykly v zrcadle času
Kde i královny jezdí na kole
(Wilhelmina, Juliana, Beatrice – nizozemské královny)

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora

Kde jinde než v zemi, o níž Karel Čapek napsal v Obrázcích z Holandska: „Říká se, že tady stačí sednout na kolo, a ono to jede samo, tak hladká a rovná je ta země.“ A kde jinde by měl mít panovnický rod vstřícnější, veskrze pozitivní, vztah ke kolu než v rovinaté zemi, v níž jsou kola všudypřítomná – v Nizozemsku. Tam panují již po několik generací ženy z oranžské dynastie…

 

 

Cykloturistická kola pro rok 2020
Trend je v detailech

 

text Honza Galla

foto archiv značky Progress Cycle

Minulý rok jsme vám v čísle dvě přinesli přehled kol vhodných k dálkovému cestování, případně k divočejším bikepackingovým výpravám. Ovšem rok se s rokem sešel a některá z těchto kol prošla většími či menšími úpravami. A i když se svět kol už nevyvíjí tak strašně rychle jako dříve, má určitě smysl se novinkám věnovat. Stejně tak je ale třeba nezapomínat na stálice, které jsou často legendami ve svých kategoriích.

 

malý výlet s dětmi
Hledání pramene Sázavy

 

text a foto Petr Růžička

 

Na jaře letošního roku autora zaujaly téměř až poplašné zprávy ohledně kůrovcové kalamity, přinášející informace, že Vysočina je již téměř zničena. Nádheru zelené perly plné lesů uprostřed naší země tvoří především zvlněná krajina s rozsáhlými smrkovými lesy. A jak známo, na těch si kůrovec bohužel pochutnává nejvíce. Touha vidět ještě krásy Vysočiny naživo vedla ke zdejšímu pobytu během letních prázdnin. Pro vás vybíráme následující trasu nedaleko Žďáru nad Sázavou.

 

Menu