Cykloturistika: 6/2016

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 07.09.2016 Úvodník: Rozjímání na konci léta Ukázky z časopisu:

Popis

zahraniční region Cykloexot na Lefkadě

„Takového exota jsme tady ještě neměli,” pravil mladík v půjčovně kol v Nidri na řeckém ostrově Lefkada. Byla půlka července, čtyřicet stupňů ve stínu, od moře vál horký a vlhký vítr a autor Petr Hynek měl za sebou v průběhu tří dnů celkem přes dvě stovky kilometrů na vypůjčeném kole, přes hory a údolí tohoto romantického ostrova s pronikavou vůní tymiánu. Rád se s vámi podělí o některé zážitky a především praktické zkušenosti s cykloturistikou na Lefkadě.

 

 

Body Geometry Individuální nastavení stojí za to

Správné nastavení kola s ohledem na tělesné proporce jednotlivce, na jeho možnosti a zvyklosti, na zdravotní stav a kondici i na způsob jízdy a jezdcova očekávání – tak by nejspíš bylo možné shrnout obsah slov Body Geometry. Body Geometry by mělo profesionálům přinést efektivnější přenos síly a vyšší výkon a všem dohromady pak pohodu a radost z jízdy na kole.

 

 

Ideální kolo na cesty Silniční Kona Sutra

Typickým cyklocestovatelským strojem je horské kolo upravené pro potřeby cykloturistiky. V lepším případě pak nějaký kros. Mezi dálkoplazy se pomalu začínají objevovat i speciály s 29″ koly, ale aby se někdo pustil na cesty směřující do Asie se silničním kolem, to se jen tak nevidí. Ovšem Zuzka Würstová se Zbyňkem Michalem, aneb Zig Zag Cycling, chvíli studovali zahraniční weby a zvažovali všechna možná pro a proti a nakonec se rozhodli pro dvě krásná tmavě modrá silniční kola Kona Sutra. No, posuďte sami.

 

 

Příběh jízdního kola (178) Velomobily a pedicary mnoha podob

Velomobily či pedicary se samozřejmě stavěly i v řadě jiných zemí než v pobaltských republikách bývalého Sovětského svazu. Byly to však víceméně individuální akce nebo akce malých skupin nadšenců, které nedosahovaly takové spontánnosti jako v Pobaltí. Velomobil zatím nebyl přesněji definován, pokusíme se proto uvést alespoň jeho nejtypičtější konstrukční či technické znaky, které ho charakterizují a výrazněji odlišují od ostatních šlapacích vozidel. Také upřesnit názvosloví, aby se pod termínem „velomobil” neskrývalo kdejaké vozidlo poháněné šlapáním. A kresba z anglického humoristického časopisu Punch, uveřejněná v červenci roku 1914, svědčí o více než stoleté lidské touze po vozidle pohybujícím se v silničním provozu silou lidských svalů – šlapáním.

 

 

 

Jiné končiny naší krajiny Výlet za vínem s příchutí ropy

Jsou místa, o kterých si myslíme, že je dobře známe, třeba jižní Morava. Vinohrady, vinné stezky, slavnosti otevřených sklepů atd., ale v duchu seriálu o jiných končinách naší krajiny, i zde může být ledacos odlišné. Podíváme se na jih Moravy jinak. Navštivíme Moravský Kuvajt, kraj, kde teče nejen víno, ale i ropa.

 

 

malý výlet s dětmi Ve společnosti rozhledny a mostů

Velké Meziříčí na Vysočině pro mne bylo vždy jen to město pod tím vysokánským mostem na naší stařičké dálnici D1. Díky dětem a jejich zálibě v lyžování jsme v zimě objevili město i jinak než profrčením nad jeho střechami po asfaltu dálnice. Ještě výš než nejvyšší most na D1 se nad městem tyčí Fajtův kopec s rozhlednou a sjezdovkou, na níž je v posledních zimách pro Brňáka lyžaře patrně nejbližší sníh.

 

 

MTBO pro všechny bez rozdílu věku Kde sehnat mapy pro MTBO

Chcete si vyzkoušet jízdu na kole podle MTBO mapy, ale začali byste raději jinak než rovnou při závodech? Prostorů zmapovaných pro MTBO je po celé republice docela dost a při troše štěstí najdete nějaký i v blízkosti svého bydliště. Kde se dají takové mapy najít vám poradíme v posledním díle tohoto miniseriálu?

 

 

Na kole i s kolem (nejen po Alpách) Karwendel, Německo, Rakousko Třikrát, a pořád je proč...

Karwendel je ideální místo, míříte-li například někam dál a chcete si cestu rozdělit do dvou dnů. Přitom pokud se sem jednou podíváte, rádi se znovu vrátíte. Nejen kvůli příjemnější variantě cestování, ale hlavně proto, co zdejší „Olympiaregion”, spojující kromě Scharnitze ještě další čtyři obce, nabízí. Vyjedete-li odpoledne z Prahy, jste na místě večer ‒ cesta trvá něco málo přes pět hodin.

 

 

rozhovor S písní světem

Muzikantů na kole je v našich luzích a hájích poskrovnu, zvlášť když se vydají skrz několik kontinentů. A ještě méně je těch, kteří na takové cestě podají skutečný sportovní výkon. Učitel ze ZUŠ v Poličce Petr Mazal doslova prolítnul svět. Za 150 dní v sedle projel celkem 20 zemí na 4 kontinentech a 27 000 km.

 

 

Celý měsíc v městském provozu Skládací stěhovák Tern Cargo Node

S nákladními koly se v posledních letech roztrhl pytel. Jen namátkou připomeňme Yuba Mundo, Surly Big Dummy nebo Kona Minute. Nákladní kola uvezou všechno, ale bývají poměrně neskladná. V Ternu se rozhodli tenhle problém vyřešit a připravili plnohodnotný náklaďák a plnohodnotnou skládačku v jednom.

 

 

Světové dědictví UNESCO

Nováčci na seznamu

Pravidelně jedenkrát ročně zasedá Výbor světového dědictví, aby přísný a složitý nominační proces o zařazení vybraných lokalit mezi světové unikáty, probíhající v jednotlivých členských zemích, završil zápisem na prestižní Seznam světového dědictví. Při letošním červencovém zasedání v Istanbulu vybral pod ochranu UNESCO jednadvacet skvostů, které si právem zaslouží být zachovány pro budoucí generace. Ne všechny z nich lze navštívit na kole a také mnoho z nich je vzdáleno našim krajům, ale jsou to opravdové skvosty a jen vědět o nich je poměrně zajímavé. Navíc toto téma zatím žádné médium pro letošní rok nezpracovalo.

 

 

Výletní cíle

Ve skalách

Jak bájná obluda stojí tu balvan, tam zase skála jak píšťaly varhan. Kámen jak želva, či v podobě výra tajemná jeskyně, co na nás zírá. Který že sochař to vytesal v kameni? To se jen přírodě pracovat nelení! Tu něco přibrousí, tu kousek zboří, po dlouhé věky tak tvoří a tvoří. Báseň Jiřího Slouky A inspirováni touto básní vás zveme: Čedičový suk, Dokeská pahorkatina, Českolipsko; Žulové mísy, Blatenská pánev, Strakonicko; Pískovcové výklenky, Obora Vinoř, Okolí Prahy; Lomová stěna, Teletín, Přírodní park střední Čechy; Cikánská jeskyně, Sloup, Novoborsko; Goetheho skalka, Přírodní park Halštrov, Ašsko; Suché slepence, Rokytenská pahorkatina, Znojemsko

 

Komiks a cyklisté (7) V komiksových sešitech a albech

V rozsáhlé komiksové literatuře najdeme mnohé tituly, jejichž náměty sice nejsou cyklistické, ale v jejichž příbězích se objevují epizody s bicyklem jako nepřehlédnutelným elementem, nosným prvkem epizody v jinak „necyklistickém” seriálu. Případně to jsou krátké ukončené scénky v seriálech tvořících soubor takovýchto drobných příhod vzájemně nesouvisejících nebo propojených pouze hlavními postavami procházejícími z jedné takové příhody do druhé. Jako příklad je uvedeno několik ukázek se stručným komentářem.

 

 

Menu