Cykloturistika: 2/2012

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

z historie – Kazimierz Nowak
Polská cyklistická legenda

Na kole, pěšky, na lodi i velbloudovi. Polský cestovatel, dobrodruh, žurnalista a fotograf se vydal prozkoumat koloniální Afriku, aby přinesl poznatky odlišné od těch, které se z kolonií v té době nejčastěji šířily. Jeho osobní statečnost je pozoruhodná a celý několikaletý počin dodnes inspirativní.

 

rozhovor
Jak polský týmový duch podruhé dobyl Afriku

Henry Morton Stanley, David Livingstone nebo Emil Holub, to jsou jména, která se vám pravděpodobně vybaví, když se budeme bavit o objevitelích a průzkumnících afrického kontinentu. Existuje však ještě jeden muž velkého jména, který se na objevování černého kontinentu podílel. Je jím Kazimierz Nowak. Protože polský cestovatel navíc většinu ze své několikaleté cesty urazil na kole, stal se celebritou mezi dnešními cestovateli vyznávajícími volné cestování a také cyklocestování. Sousední Polsko dokonce vypravilo velkolepou štafetu, která se po Nowakových stopách do Afriky znovu vydala. O celé akci jsme si povídali s jedním z organizátorů, cestovatelem a novinářem Piotrem Romejkem.

 

cyklotábory 2012
Ahoj, léto, ahoj, prázdniny…

Pomalu se blížící období letních prázdnin je časem, kdy si mohou (a mají) rodiče od dětí (a platí to i naopak) navzájem „odpočinout", a právě cyklistické tábory nabízí dobré řešení. Přinášíme mnoho tipů.

 

 

domácí cyklotrasa Blatensko
Kraj s cyklistickým patronem

S Františkem Šestákem, nadšeným cestovatelem a cyklistou, veteránským závodníkem a autorem tří knih, jsme se podívali do jeho rodného kraje kolem Blatné. Ukázal nám všechny ty krásy, kam jezdí často trénovat na závody a kde se kochá výhledy na vrcholky Šumavy. Navíc jsme okruh uskutečnili týden před dvacátým výročím úmrtí barona Christiana Battaglii, cyklistického patrona blatenského kraje. Uctili jsme tak soukromou jízdou jeho památku.

 

Giro d’Italia 2012
Výlety za růžovým trikotem

aneb To nejlepší z Itálie můžete vidět i vy!
Tentokrát se s vámi podělíme o zajímavé výlety, které souvisejí s etapami cyklistického Gira. Podívat se na samotný závod, projet si část trasy nebo místa v bezprostředním okolí či nějakou kombinaci obojího je možné každý rok. Letos se zdá, že Giro bude ještě o stupeň zajímavější. Trasy etap jsou zpravidla krásné, a tím pádem pro nás cykloturisty inspirující. Silně inspirující!

 

příběh jízdního kola (146)
Chlapecká kola ve westernovém stylu

Připomeňme ještě jednou, že v 50. a 60. letech zůstávala v USA největší skupinou, na niž se cíleně zaměřovali výrobci kol, mládež. Především ta chlapecká, která měla své představy a tužby. Vedle obliby kol v „motocyklovém" designu, již dostatečně podrobně popsaném, to byla také kola inspirovaná romantikou Divokého západu, té drsné doby amerických dějin, kterou pro pozdější generace nesmírně zpopularizovaly hlavně filmové westerny. Kola ve „westernovém" designu přitahovala chlapce ještě v „předteenagerském" věku a také ty z dolní poloviny teenagerského rozpětí 13 až 19 let.

 

Z jiného pohledu
Jak se rodí kolo

Nahlédnout pod pokličku některého ze zákoutí cyklistického světa, které je před námi běžně skryto, je vždy zajímavé. Design a vývoj kol je v každém případě jedním z nich. Fin Joakim, kamarády přezdívaný Jojo, patří mezi lidi, pro které je „malování koleček" nejen zálibou, ale i obživou. Tudíž ten správný člověk pro rozhovor.

 

pasiáns Oberennstal, Rakousko

Údolí pro každého cyklistu
Rakouská řeka Enns, nebo chcete-li po našem Enže, na své cestě k moři spěchá i jedním z nejhlubších evropských údolí – údolím Oberennstal. Vklíněné je mezi impozantní téměř třítisícové masivy Dachsteingebirge na severu a Niedere Tauern na jihu. Bez přehánění lze údolí s jeho okolím hodnotit jako jednu z nejkrásnějších oblastí Rakouska.

 

pod tatrami Bojníce
Slovenský zámok na Loire

Bojnický zámok je turisticky najnavštevovanejším miestom na Slovensku. Svojou krehkou kontúrou sa chce podobať zámkom v údolí Loiry a zjavne sa mu to darí. Pohľad na zámok, no hlavne výhľad z neho, lákajú cykloturistu na jazdu po pohoriach a dolinách, ktorým vládne. Rozhodli sme sa zakrúžiť v kraji okolo Bojníc a z cyklistickej perspektívy si potvrdiť, že vrchol turistickej hitparády sem patrí právom.

 

Kde vás dobře nakrmí? Restaurace Jureček
Prvorepubliková atmosféra v Říčanech

První letošní cyklogurmánská vyjížďka nastavila laťku hodně vysoko. Restaurace Jureček v Říčanech nezklamala a právem patří ve výběru Grand Restaurant mezi sto nejlepších podniků u nás.

 

 

S mapou na cestách 2. díl

Na velikosti záleží
aneb O měřítku map
Měřítko je základním parametrem jakékoliv mapy. Na měřítku závisí velikost zobrazeného území, podle měřítka lze z mapy odečíst vzdálenosti a měřítko také předurčuje, jak podrobně budou v mapě zakresleny detaily, což má rozhodující vliv na její použitelnost. Mapa bez uvedeného měřítka je tedy užitečná jen částečně. Výběru mapy podle měřítka, zvláště pro turistiku, je proto třeba věnovat patřičnou pozornost.

 

Celý měsíc v městském provozu
Bez přehazovačky se spoustou rychlostí

Na první pohled není zřejmé, zda výrobce vybral řazení v náboji Shimano Alfine pro kolo Winora Talparo, nebo zda bylo kolo Talparo postaveno kolem náboje Shimano Alfine. Ať už tak nebo onak, novinka loňského roku, jedenáctirychlostní náboj, je středobodem univerzálního stroje tchajwanského výrobce. Náboj zastiňuje rám i vidlici a obdobně zaujme snad už jenom náboj přední – s dynamem.

 

Světové dědictví UNESCO
Jubilejní rok 2012 pro světové dědictví

Již třetím rokem vás zveme na zajímavá místa světa, jejichž společným jmenovatelem je zápis na Seznamu světového dědictví UNESCO. Oficiální dokument o ochraně světového dědictví z roku 1972 slaví letos významné jubileum a důvod k oslavám mají i další subjekty propojené s UNESCO.

 

malý výlet s dětmi
Východní Krkonoše s několika nej…

Krkonoše jsou skvělou výzvou pro cyklisty všech úrovní a ambicí, ovšem pro rodiny s dětmi nepředstavují zrovna vysněnou lokalitu o pohodovém a odpočinkovém ježdění. Po mnoha rovinatých výletech jsme na vlastní kůži pro vás tentokrát vyzkoušeli kopcovitou trasu, která potěší náročnější a odvážnější z vás čtenářů. Odměnou bude spousta skrytých českých superlativů a nádherné výhledy, kterými se mimo jiné kochal i habsburský císař Josef II.

 

malý výlet s dětmi
Modrava pro nejmenší cyklisty

Modrava je místem, kde soutokem tří potoků vzniká krásná řeka Vydra. Tato původně rybářsko-lovecká osada se stala v průběhu 19. století významným regionálním dřevařským centrem. Rozvoj dřevařství vedl k založení nedaleké osady Březník, k jejímž pozůstatkům na samé česko-rakouské hranici povede další výlet s dětmi.

 

 

 

 

 

 

Menu