Cykloturistika: 7-8/2005

64 

Koupit elektronickou verzi
Kategorie: V prodeji od: 30.06.2005 Ukázka z časopisu: Za půvaby odvrácené strany Krkonoš

Popis

Číslo 7/8 2005 je zvláštní tím, že je věnováno opět jedné destinaci. Po speciálech o Slovensku a Rakousku, které byly velmi úspěšné, jsme obrátili pozornost zpět do Čech a vybrali si jako cykloturistický cíl naše nejvyšší hory. Mnozí z vás Krkonoše nepovažují za lokalitu vhodnou pro cykloturistiku. A to z důvodu buď velkého převýšení nebo ochrany přírody. Rádi bychom vám tuto tezi trochu narušili či přímo vyvrátili.
Na padesáti stranách najdete doporučené cyklotrasy, projekt dlouhé sjezdy, nádherný výjezd do opomíjených polských Krkonoš, představíme vám naši nejvyšší horu i přírodu Krkonošského národního parku. Doporučíme vám ty nejkrásnější výhledy a výletní cíle. Součástí časopisu je rozkládací cyklomapa od Shocartu a jako bonus vtipná ilustrovaná mapa Krkonoš.
15 doporučených tras jsme situovali okolo pěti středisek od západu na východ a koncipovali je jako tipy na víkend v Harrachově, Peci p. Sněžkou, Špindlerově mlýně, Vrchlabí a Žacléři. Tři okruhy jsme odstupňovali podle obtížnosti – od nenáročných přes středně obtížné až pro ty největší vytrvalce. Měřítkem byla délka trasy, převýšení i kvalita povrchů cest.
Polská strana Krkonoš je úplně jiný svět než ta naše. Celé to napříč protíná a spojuje dálková cyklotrasa ER-2. Oproti našim krkonošským trasám má nečekaně příjemný profil, a tak je to tip na víkendovou trasu jako stvořený. Přinášíme také seznam všech přechodů otevřených pro cyklisty.
Svazek měst a obcí Krkonoše ve spolupráci se Správou Krkonošského národního parku připravil pro milovníky cykloturistiky projekt, který zahrnuje devět dlouhých sjezdů. Cyklobusem a lanovkou se necháte i s kolem vyvést co nejvýše a potom se vydáte na dlouhou jízdu z kopce. Součástí je i seznam všech lanovek sloužících i k přepravě kola.
Klausový důl, křížová cesta na Starou horu nebo Štěpanický hrad – to je jen malý výběr z deseti výletních tipů, které můžete při cestách Krkonošemi navštívit.
Také vás zajímá, jak se na nás dívají tzv. cizinci? V dubnovém čísle německého Biku narazil Honza Haselhuhn na zajímavou reportáž z Krkonoš a napadlo ho předložit ji s komentářem. Přestože jsou Němci našimi sousedy, je mezi naším a německým vnímáním totožných věcí přece jen rozdíl. A těch rozdílů je více než dost, navzdory geografické a historické blízkosti. A protože se děj odehrává v Krkonoších zařadili jsme ho právě do tohoto speciálu.
Kromě padesáti stran povídání o Krkonoších jsme nezapomněli, že také začínají dovolené a s tím souvisí řada problémů.
O potřebě nebo zbytečnosti komerčního cestovního pojištění se mohli čtenáři Cykloturistiky seznámit v březnovém vydání, kde byla i zmíněna doporučení k volbě rozsahu pojištění podle způsobu cyklistiky.
Ale jak vybrat ten správný druh pojištění a neplatit něco zbytečně? Jsou v produktech pojišťoven nějaké zásadní rozdíly, nebo stačí volit cestu do nejbližší pobočky? Může se nakonec stát, že pojištění na nic nebude? Jak postupovat v případě pojistné události a jaké kroky podniká pojišťovna?
Nedávno nás jeden ze čtenářů požádal, zda bychom mu neporadili s povinnou výbavou kola při cestě do zahraničí. Jednoduchý dotaz vyvolal korespondenci s ambasádami, ministerstvy příslušných států a s automobilovými svazy. Po několika týdnech se nám podařilo získat předpisy, které platí v našich okolních státech. Čím tedy musí být vybavené vaše kolo a na co byste si měli dát pozor? To jsou všechno otázky, které vám zodpovíme na našich stránkách.
Nevynechali jsme ani některé pravidelné rubriky. V zahraniční cyklotrase vás provedou Páleníčkovi po francouzském jihu, v toulkách budeme v dalším díle hledat zlato Kremnických vrchů a v Příběhu jízdního kola se budeme dále věnovat vývoji pneumatik, které otevřeli nové možnosti.

Menu