Cykloturistika: 7-8/2010

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Lidé sněte! – rozhovor
Heřman Volf, kterého v roce 2006 potkal těžký úraz na lyžích s následným poraněním míchy.
Že život nekončí s usednutím na vozík, dokumentuje jak jeho první cesta na handbiku, kdy v roce 2009 projel spolu s doprovodem částečně Panevropskou stezku z Prahy do Paříže za sedmnáct dnů 1355 kilometrů a svoji pouť nazval Cesta za snem, tak také připravovaná akce v tomto roce s titulem Československá cesta za snem z Prahy do Banské Bystrice. Trasu, kterou by měl Heřman absolvovat na těžko, se můžete přidat i vy (viz www.cestazasnem.cz). O jeho životě a snahách „žít normální život" byl také natočen film Miloslavem Doležalem.

Elektrokola – móda, nebo předzvěst budoucnosti? Obojí!
Bicykly na elektrický pohon jsou v poslední době velkou módou nejen u nás, ale prakticky na celém světě. Má to své opodstatnění – například starší lidé už nemohou podat tak velký výkon jako za mlada, kdy třeba cesta na chatu byla příjemným víkendovým výletem. Stejně tak mladý pár si projížďku příliš neužije, když muž chce polykat kilometry jako na běžícím pásu a zároveň k tomu chce donutit i svou něžnou a navíc ještě fyzicky mnohem slabší polovičku. Podobné situace lze lehce vyřešit nákupem elektrokola.

Přinášíme přehled půjčoven elektrokol a testovacích míst, které můžete v naší zemi najít. Pokud víte i o dalších, jež nám při vytváření článku unikly, dejte nám vědět, rádi seznam doplníme.

Když padají teplotní rekordy…
… mají meteorologové plné ruce práce. Každý se ptá, jestli je takové počasí obvyklé, jak je možné, že extrém střídá extrém, jak mohou pro jednu oblast v jednom jediném dni dávat výstrahu na extrémně vysoké teploty a na velmi silné bouřky. Nezapomínejme – globální změna klimatu s sebou přináší nikoli oteplení, ale častěji se vyskytující extrémy.

Geniální torpedo a vícerychlostní náboje
Na začátku 20. století mělo jízdní kolo v hrubých rysech již svou konečnou podobu, ale stále zůstávalo dosti prostoru pro jeho další zdokonalování v souladu se všeobecným technickým pokrokem a uplatňováním moderních technologií. Hned v prvních letech nového století to byl vynález, který se v celé historii jízdního kola řadí k těm nejvýznamnějším, udržel se bezmála celé století, a který je několika generacím známý pod komerčním názvem Torpedo. Komponent vyrobený různými výrobci v několika zemích ve stamilionových počtech kusů.

Země v obklíčení
Izrael – jen málokterá země nese v sobě tolik problémů a rozdílných hodnocení. Její vznik po druhé světové válce a od té doby neustávající konflikty se sousedními zeměmi, jejichž intenzita se mění, jsou jen pokračováním více než pohnuté historie, a to nikoliv pouze posledních dvou tisíciletí.
Volně navazuje na Palestinu z minulého čísla, ale je to jiný pohled i jiný autor.

Kola ručně vyráběná
V jednom z předchozích čísel jste si mohli přečíst rozhovor s Mikem Flaniganem z A.N.T. Bikes, ve kterém byla i zmínka o výstavě NAHBS (North American Handmade Bike Show), která se každoročně koná na jiném místě USA. V č. 7-8 přinášíme rozhovor s jedním z organizátorů tohoto úžasného přehledu lidského umu, Paulem Skilbeckem.

Malý Děd a jeho nohatá vnučka

S rozhlednami je to jako s lidmi, sice stárnou o něco pomaleji než my, ale i u nich dochází časem ke střídání generací. Ty chatrnější zmizí úplně, někdy přemoženy řádícími živly, jindy zubem času a člověčím nezájmem, jiné přetrvaly do našich časů sice v dobré kondici, leč zastíněny mohutnými korunami stromů, které je už dávno přerostly. A tak stejně jako u lidí – nastupující pokolení je i tady vytáhlejší a nohatější než to naše.
Kamenná rozhledna na Dědu je nejstarší, kterou u nás postavil Klub českých turistů. Od ní je to vzdušnou čarou jen pár kilometrů k úplně nové nad Lhotkou; Vláďa Pustina a jeho cyklistická družina si přidali jsme k okruhu ještě pár vyhlídkových bodů.

Víkend se SHOCartem
Kolegové z tohoto vydavatelství na vlastní kůži projeli a doporučují region kolem Frýdlantu, konkrétně severozápadní kout výběžku. Zde můžete okusit tu pravou „pohraniční" atmosféru – liduprázdnou krajinu, vybydlené statky, poloprázdné vesnice, ale také neklamné známky pomalu se sem navracejícího života a příklady pohraniční renesance.

Malý výlet s dětmi kolem Jabkenické obory a Ježíškovou cestou
Malebná oblast Svatojiřského lesa, kde se ukrývá také obec a zámek Loučeň na vás dýchne starými časy, kdy se tady šlechtici proháněli po svém panství na koních. Po lesních cestách s minimálním převýšením a převážně písčitým podkladem posetým jehličím se dá jet s vozíkem a zvládnou ho i ostřílení malí cyklisté.

Za Ježíškem na kole? Jasně!
Máte zvídavé děti, které rády soutěží? Zkuste vyrazit za Ježíškem na kole. Projekt Český Ježíšek byl zahájen v roce 2006 celonárodní rodinnou hrou Česko kreslí Ježíška. V ní děti i celé rodiny zasílaly své představy o podobě této postavy nejkrásnějších dětských svátků roku.
Velkému zájmu se těší i Ježíškova cesta na Božím Daru, která je součástí tohoto programu.

Kde vás dobře nakrmí
Žebrácká pizzerie. Toto slovní spojení na první dojem nezpůsobí, že si vaše chuťové buňky stoupnou do pozoru. Po naší cyklo-gurmánské návštěvě restaurantu Genius Loci v Žebráku se pro nás stalo toto spojení synonymem poctivé italské kuchyně a nezapomenutelné atmosféry.

Napříč Švýcarskem po Jezerní cyklotrase
Vede-li cyklotrasa krajinou tvořenou horami a vodními plochami, slibuje vždy krásné chvíle. A nejinak tomu je v případě švýcarské trasy č. 9 – Jezerní trasa (Seen-Route, Route des lacs) patří k těm velmi malebným. Cyklotrasa nás provede atraktivními zákoutími i půvabnými městečky a kolem překrásných alpských jezer. Ovšem občas budete muset překonat nějaké to stoupání – inu, jste v alpské zemi č. 1.

Košickým krajem za památkami UNESCO
Krásu Slovenského ráje, Slovenského krasu a jedinečnost vybraných památek Spiše, Gemeru a Zemplína ohodnotilo UNESCO prestižním zápisem. A navíc, na oficiálním seznamu čekatelů na zápis ke světovému dědictví figurují další unikátní místa Košického kraje. Navštívit východ Slovenska rozhodně stojí za to.

Na malé motorce – test kola
Winora Expedition Town:exp vypadá trochu jako kolo, trochu jako moped, jede trochu jako kolo, trochu jako moped. Přesto je kolem se vším všudy a po městě i krajinou vás sveze na mohutných dvacetipalcových kolech pohodlně a spolehlivě.

Dálnicí na kole – to je jízda!
Andrej Halada rád jezdí na kole po dálnici. Samozřejmě po dálnici ještě nedostavěné. Obchvat okolo Prahy, který vede ze Slivence přes Radotín, Berounku a Vltavu až k Jesenici a napojení na D1, je skutečnou lahůdkou těsně před dokončením, a proto se tam vydal už podruhé. Otevřít se má tahle důležitá část pražského okruhu na konci prázdnin, v září, ale teď se tu ještě žádná auta neprohánějí, a proto jsme vám tuto jízdu zprostředkovali.

SlowUp – Hejbni kostrou!
Kdo to nezažije, asi nepochopí. Švýcarský festival, na který se sjíždějí po celém Švýcarsku desetitisíce lidí. Na kolech, dvojkolech, s vozíčky, na kolečkových bruslích, s dětmi v přívěsu. Poslední dubnovou neděli se Radka Žáková (CykloRadka) spolu s kolegy okusila atmosféru prvního letošního švýcarského slowUpu na pomezí francouzského a německého kantonu v oblasti tří jezer (3-LACS). Na trať v délce pětatřiceti kilometrů se vydalo přes padesát tisíc cyklistů a in-linistů všech věkových kategorií.

Záhorská púť za dúhou
Vidět duhu je něco mimořádně potěšujícího – dobré znamení, signál přízně přímo z nebes. Kde začíná a končí duha? Těžko se vysvětluje, že takové místo neexistuje. Vždyť někdy se zdá být přímo uchopitelná a bylo by jednodušší pojmenovat ten bod, než se zatěžovat fyzikálními a optickými zákonitostmi. Dušan a Sylvie Škerlancovi, autoři této rubriky, našli domov duhy pod Malými Karpaty na Záhoří. Matky barev se tu téměř dotkli.

Neuvěřitelný okruh aneb Co udělá nadšení
Nepříliš známé sedlo Passo di Vizze (2251 m) nedalo naopak velmi známého Brennerpassu si vybrali za cíl cykloturistké v čele s Michalem Třetinou. S tím, že vyjedou na průsmyk, kde nikdo z nich nikdy nebyl, počítali, ale co všechno se dělo potom… Že plánovat podle Googlu není vždy nejlepší a často vede k naivní představě o délce a časové náročnosti výletu. A jaké jim přichystala nástrahy jedna stará vojenská cesta?

Menu