Elektrokola, móda, nebo předzvěst budoucnosti? Obojí!

28.2.2017

Ne, to není sci-fi a rozhodně se v naší zemi neobjevila invaze robotických krásných dívčin. Jednalo se o normální slečnu z masa a kostí, která je však – na rozdíl od vás, kteří jste nuceni šlapat ustavičně do pedálů – vybavena elektrokolem.

Elektrokola

Bicykly na elektrický pohon jsou v poslední době velkou módou nejen u nás, ale prakticky na celém světě. Má to své opodstatnění – například starší lidé už nemohou podat tak velký výkon jako zamlada, kdy třeba cesta na chatu byla příjemným víkendovým výletem. Stejně tak mladý pár si projížďku příliš neužije, když muž chce polykat kilometry jako na běžícím pásu a zároveň k tomu chce donutit i svou něžnou, a navíc ještě fyzicky mnohem slabší polovičku. Podobné situace lze lehce vyřešit nákupem elektrokola. Ke spokojenosti obou pak muž jede, seč mu síly stačí, zatímco jeho přítelkyně si pohodlně šlape a jen občas, třeba v prudším kopci, pomáhá miniaturnímu motoru ve svém kole trochu intenzivněji.

Jak vidí elektrokola Jakub Dittrich, jednatel firmy ekolo.cz, která pod vlastní značkou AGOGS vyrábí řadu skládacích, městských a terénních elektrokol. Na českém trhu ekolo.cz zároveň zastupuje elektrokola značek Wisper, BH Bikes a riese und müller. 

1. Jak vnímáte elektrokolo? Elektrokolo je nápad, který není úplně nový, až dnešní technika z něj učinila skvělou a použitelnou věc. Elektrokolo je určeno k přemísťování, objevování a k zábavě, ne ke sportování nebo výkonnostnímu soutěžení. Elektrokolo je lepší jízdní kolo, žádný moped, babeta nebo motokolo, na kterém se jezdec jenom vozí bez vlastního přičinění.

2. V Čechách je nyní boom elektrokol, myslíte si, že je to jen móda, nebo lidé pochopili jeho vhodné využití? V Čechách ten boom ještě nenastal, zeptejte se deseti lidí a devět z nich o elektrokole nikdy neslyšelo, nebo mají zcela mylné představy o tom, co to je. Stále ještě děláme základní osvětu formou testovacích jízd. Boom nastal naplno ve Francii, Německu, Austrálii, Anglii, kde se z elektrokola stal regulérní dopravní prostředek. To, že jezdit na asistovaném kole je módní, je přeci skvělé! Třílitrovým terénním autem v metalíze na elektronech už dneska v Evropě nikoho neoslníte… ale dobře vypadajícím terénním elektrokolem s dojezdem sto kilometrů zaručeně vzbudíte zájem (a možná i závist) ostatních cyklistů.

3. Jakou si myslíte, že mají elektrokola budoucnost a proč? Elektrokolo je vývojovým stupněm bicyklu. Uvědomme si, že před patnácti lety byly skoro všechny fotoaparáty mechanické na kinofilm, a dnes už jsou doménou pro umělce a fajnšmekry, nebo že před dvaceti lety se psalo jenom na mechanických psacích strojích, a dnes všichni používají počítače napájené elektřinou. Myslím, že neuplyne moc dlouhá doba, kdy se jízda na elektrokole stane standardem, převážně pro rychlý pohyb po městě, kde už je dneska tím nejrychlejším dopravním prostředkem, a klasické horské a silniční kolo bude plnit onu rekreační a sportovní funkci jako dnes.

Někdy pak dochází i k úsměvným situacím, jejichž popis nedávno přinesly Lidové noviny. Podle nich už se v současné době stává často, že do občerstvovacího zařízení v prvním sledu dorazí dámy vybavené elektrokoly. A musejí čekat na pány jedoucí na běžných bicyklech. Je to dáno tím, že elektrická kola jsou stále výkonnější, není problém s nimi na jedno nabití ujet třeba i šedesát kilometrů a jejich váha či manévrovací schopnosti se přitom příliš neliší od klasických kol.

V České republice již existuje i několik půjčoven elektrických kol. Některé se zaměřují přímo na turistický ruch a provozují je různá zařízení v rekreačních oblastech. Jindy provozují půjčovny firmy, které s elektrokoly obchodují, a tak se v tomto případě jedná spíše o testovací jízdy (jež lze však také využít pro výlet). Ceny výpůjček se velmi různí – je možné se setkat s případy, kdy vám kolo na velmi krátkou dobu půjčí i zdarma, většinou si však musíte připravit nějakou tu stokorunu. Prakticky všude po vás budou chtít předložit dva doklady totožnosti a také složit vratnou kauci. Ta se pohybuje od tisíce až po dvacet tisíc korun za jednu výpůjčku, a to většinou v hotovosti (ty největší částky po vás budou chtít ve firmách, které se spíše než na půjčování kol zaměřují na jejich prodej – klasické půjčovny snad ani nepředpokládají, že by si na dovolenou každý člen vaší party vzal jen tak z plezíru 20 tisíc v hotovosti).

Na následujících stránkách vám přinášíme přehled půjčoven elektrokol a testovacích míst, jež můžete v naší zemi najít. Pokud víte i o dalších, které nám při vytváření článku unikly, dejte nám vědět, rádi seznam doplníme.

text Milan Krčmář foto Markéta Navrátilová, archiv ekolo.cz a Giant


Půjčovna elektrokol: Střední Čechy

Provozovatel půjčovny: Cyklosport Josef Pušman, Hrdinů 4, Horoměřice, v zastoupení firmy HH servis

Ceník půjčovného elektrokol: Jeden den – 450 Kč U zápůjček více kol nebo kola na více než tři dny je cena individuální v závislosti na počtu zapůjčených kol a počtu dnů. Například při zápůjčce dvou elektrokol na 10 dnů stojí zapůjčení jednoho kola 110 Kč na jeden den. Vratná kauce činí 5000 Kč na jeden zapůjčený kus.

Rozhodnete-li se do 14 dnů od zapůjčení pro zakoupení elektrokola u této firmy, bude vám od ceny elektrokola odečtena suma za jeho zapůjčení. Pro rezervaci pište na e-mail info@gazelle-bikes.cz nebo volejte na telefonní číslo 734 463 040.

Půjčovna elektrokol: Praha

Provozovatel půjčovny: Ekolo.cz, Veletržní 33, Praha 7 – Holešovice

Ceník půjčovného elektrokol: Na 24 hodin – 500 Kč Na 48 hodin – 800 Kč Na víkend (od pátku 12.00 do pondělí 12.00) – 1000 Kč Záloha 20 000 Kč v hotovosti, vratná při vrácení kola. Kromě elektrokola dostanete také nabíječku a tištěné instrukce. Prodavači vás zaškolí k obsluze kola a případně vás vybaví ochrannou helmou, vestou a dalšími pomůckami. Vymyslí a vytiskne vám mapu pro nejlepší cestu městem. V případě následné objednávky libovolného elektrokola z firemní nabídky vám bude odečtena plná cena půjčovného z hodnoty nového elektrokola. Pro rezervaci kola pište na info@ekolo.cz, nebo volejte v pracovní dny na telefonní číslo 220 991 111.

Další pobočka firmy v Praze: Showroom Libeň, Sokolovská 152, Praha 8; tel.: 227 031 079, mobil: 733 765 323, 603 971 227, zelená linka: 800 33 22 11; e-mail: liben@ekolo.cz

Zajímavost: Firma zprostředkovává také předváděcí jízdy elektromobilu.

Web: http://ekolo.cz/pujcovna

Půjčovna elektrokol: Praha – centrum

Provozovatel půjčovny: Ave Travel, Hotel U Brány, Nerudova 21, Praha 1

Ceník půjčovného elektrokol: Jedna hodina až čtyři hodiny – 400 Kč Pět až 24 hodin – 590 Kč Kola lze také zapůjčit v další kanceláři firmy na adrese Pod Barvířkou 6, Praha 5. Ave Travel může doručit kola také po Praze (max. osm kol). V případě půjčení o sobotách a nedělích je třeba společnost kontaktovat s předstihem. Kontakt 257 212 029, e-mail: ubrany@avehotels.cz.

Půjčovna elektrokol: Praha – letiště Ruzyně

Provozovatel půjčovny: Primarent – půjčovna elektrokol, Hotel Holiday Inn, K Letišti 1074/32, Praha-Ruzyně tel.: 602 608 494 e-mail: airport@primarent.cz

Půjčovna elektrokol: Frýdlant v Čechách

Provozovatel půjčovny: Cyklosport Cirkl, ul. ČSA 406, Frýdlant v Čechách

Ceník půjčovného elektrokol: Do 15 minut – zdarma Na 24 hodin – 500 Kč Na 48 hodin – 800 Kč Na víkend (od pátku 12.00 do pondělí 12.00) – 1000 Kč Při zapůjčení je třeba složit zálohu 20 000 Kč v hotovosti, vratnou při vrácení kola. V případě následné objednávky libovolného elektrokola z firemní nabídky vám bude odečtena plná cena půjčovného z hodnoty nového elektrokola (podmínky jsou obdobné jako v předchozím případě, půjčovny v Holešovicích). Pro rezervaci kola pište na cyklosport@kolacirkl.cz nebo volejte v pracovní dny telefonní číslo 482 312 850.

Web: www.kolacirkl.cz

Půjčovna elektrokol: Krkonoše

Provozovatel půjčovny: SKIPMOBIL, s. r. o., Černohorská 330, Janské Lázně tel.: 498 771 875 e-mail: hanysoval@radioking.cz Pouze kola k otestování

Půjčovna elektrokol: Pivovar Dalešice

(Dalešická přehrada, Jaderná elektrárna Dukovany)

Provozovatel půjčovny: Akciový pivovar Dalešice, a. s., Dalešice 71

Ceník půjčovného elektrokol: Do tří hodin – 150 Kč/elektrokolo Nad tři hodiny a do 10 hodin – 300 Kč/elektrokolo Při nedodržení půjčovní doby doúčtování 50 Kč/hodinu. Vratná záloha za každé elektrokolo činí 1000 Kč.

Zajímavost: Pivovar Dalešice spolupracuje s blízkou Jadernou elektrárnou Dukovany, v jejímž infocentru je také dobíjecí stanice. Postupně by měly přibývat další, a to na zámku Jaroměřice nad Rokytnou, v pohostinství v Koněšíně, v pohostinství v Kramolíně, na Hartvíkovické pláži, na koupališti v Rouchovanech či dukovanském zámku. V pivovaru Dalešice byl natáčen známý Hrabalův film Postřižiny. Nyní se zde kromě vaření piva dá také dobře najíst, v areálu funguje i hotel a Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví. Během sezony pivovar pořádá různé kulturní, sportovní a jiné společenské akce.

Web: www.pivovar-dalesice.cz/elektrokola.php

Půjčovna elektrokol: Znojmo

Provozovatel půjčovny: Půjčovna elektrokol, Loucký klášter, Znojmo

Ceník půjčovného elektrokol: Jeden den – 300 Kč, od 14.00 pouze 100 Kč K půjčení je nutné předložit dva doklady totožnosti. Půjčit elektrokola lze u Městské plovárny Louka alespoň dva dny dopředu (otevírací doba plovárny). Po domluvě lze elektrokola dopravit na místo určení. Kontakt na telefonních číslech 775 674 798 a 608 736 135.

Web: www.znojmocity.cz/poznejteznojmo.asp Cyklistika: Půjčovna elektrokol (tento odkaz se nyní nachází až na druhé stránce, v sekci „Cyklistika“ tedy musíte nalistovat stránku č. 2)

Půjčovna elektrokol: České Budějovice

Provozovatel půjčovny: Czech Marine, s. r. o., Dubičné 93, České Budějovice – Rudolfov

Ceník půjčovného elektrokol: Jedna hodina – zdarma Jeden den (od 7.00 do 22.00) – 600 Kč Jeden den (tj. kompletních 24 hodin) – 900 Kč K zapůjčení jsou potřeba dva doklady totožnosti, dále se platí záloha 1000 Kč na opravu po případném poškození. Zamluvit si zapůjčení elektrokola je možné na telefonu 602 494 240.

Web: www.czmarine.cz, O nás www.czmarine.cz/elektrokola/pujcovna.pdf

Půjčovna elektrokol: Orlová-Lutyně

Provozovatel půjčovny: Vesele na kole, Osvobození 570, Orlová-Lutyně

Ceník půjčovného elektrokol: Jeden den – 500 Kč Víkend (pátek až neděle) – 1000 Kč Záloha na kolo činí 20 000 Kč. Pokud se rozhodnete a kolo si pak u firmy zakoupíte do 14 dní od zapůjčení, bude vám odečteno 500 Kč z ceny kola. Pro zapůjčení kola je nutná rezervace na telefonních číslech 732 164 124 nebo 731 814 631, e-mail: elekolo@orlovacity.cz.

Web: www.elekola.cz/web/

Půjčovna elektrokol: Jihlava

Provozovatel půjčovny: Stanislav Veselý, Sokolovská 1, Jihlava

Ceník půjčovného elektrokol: 24 hodin – 500 Kč Při zapůjčení je třeba předložit občanský průkaz a druhý doklad totožnosti a složit zálohu 2000 Kč. Elektrokolo lze zapůjčit každý pracovní den po předchozí domluvě na telefonním čísle 737 007 875. Cena zapůjčení elektrokola je v případě zakoupení libovolného modelu u této firmy odečtena z ceny nákupu.

Web: www.elektro-bicykl.cz/pujcovna-elektro-bicyklu

Půjčovna elektrokol: Lipenská přehrada

Provozovatel půjčovny: Lipno Servis, Lipno nad Vltavou 307

Ceník půjčovného elektrokol: Jeden den – 490 Kč Dva dny – 890 Kč Tři dny – 1240 Kč Čtyři dny – 1590 Kč Pět dnů – 1890 Kč Šest dnů – 2090 Kč Pro zapůjčení elektrokola je nutné složit vratnou kauci ve výši 3000 Kč. Informace v Infocentru Lipno na telefonních číslech 380 736 053 a 731 410 800 a e-mailu infocentrum@lipnoservis.cz.

Web: www.lipnoservis.czPůjčovna sport. vybavení Kola & Inline

Půjčovna elektrokol: Jablonec nad Nisou

Provozovatel půjčovny: Zdeněk Dokoupil – Rebel Bike, Palackého 240/82, Jablonec nad Nisou Nejedná se ani tak o půjčovnu jako spíše o testovací jízdy. Maximální doba zápůjčky je proto pouze 30 minut, a to včetně úvodního zaškolení k obsluze elektrokola. Testovací jízdu však absolvujete sami.

Web: www.elektrobikes.cz/112,0,testovaci-jizdana-e-kole.html

Menu