Cykloturistika: 7-8/2007

64 

Koupit elektronickou verzi

Popis

Výběžek na jihu Německa nedaleko Salcburku si mnozí vybaví jen jako průjezdní místo na cestě do Itálie. Přijměte pozvánku na prodloužený víkend v apendixu Německa, přesně do Laufenu v podhůří Chiemgaurských Alp, do kraje, kde se procházel a který měl rád hudební génius, Wolfgang Amadeus Mozart. Podle něj byla pojmenována a k jeho 250. výročí narození otevřena tematická cyklistická stezka, vedoucí po místech, která jsou nějakým způsobem spojena s jeho životem a rodinou.

Zprostředkujeme vám převýšení, povrch, přírodu, okolí, možnosti dalšího vyžití kromě kola, tipy na ubytování a další informace na trase známé Alpentour – tři etapy tratě vedoucí západním Štýrskem – Ramsau – Mürzzuschlag.

Cross Cross Krkonoše, tedy něco jako v Krkonoše křížem krážem. Tak se jmenuje čtyřdenní cykloturistická túra, vedoucí napříč celými Krkonošemi po obou stranách státní hranice. Máte-li chuť dát si pořádně do těla, tak možná právě pro vás je určena trasa v celkové délce 235 km se souhrnným převýšením přes šest kilometrů. Pokud vám kopce nevadí a máte rádi krásnou přírodu, pak vám jednoduše stačí do prohlížeče zadat snadno odvoditelnou adresu www.cross-cross.cz.

My cyklisté většinou říkáme, že nejhezčí pohled na svět je ze sedla kola. Někdy však neškodí ho shlédnout také z jiného úhlu a jiného prostředku.
Téma dovolené, prázdnin a období, kdy je více prostoru pro volný čas a tedy i poznávání nových výletních cílů, se blíží. Je tedy nasnadě, aby i Cykloturistika přispěla k obohacení vašich znalostí a nabídla vám možnosti, tipy a nápady, kam zamířit ve svém putování, které body a pamětihodnosti navštívit.
K tomu jsme tentokrát zvolili pohled shora, z ptačí perspektivy a nabídneme vám soutěž o let ultralehkým letadlem s leteckou školou ADAM a o přilby RZ HELMETS. Úkolem celé soutěže je poznat pamětihodnosti a technické zajímavosti na fotografiích. Viz aktuality a samostatný odkaz na soutěž.

Z produktů do minitestu Cykloturistiky jsme tentokrát vybrali zámek MAGNUM UL 4, brašna na řídítka AUTHOR A – H 721 a hustilku BBB WINDGUN.

Cyklistická Francie má několik symbolů. Zpravidla vycházejí z tras každoročně pořádané Tour de France a představují velké úsilí, které je třeba k jejich zdolání vyvinout.
Nejvíce je jich v Alpách, patří k nim třeba Alpe d´Huez a Col du Galibier, v Provence je to jednoznačně „větrná hora“ Mont Ventoux. Ale zřejmě nejproslulejší ze všech je pyrenejský Tourmalet.
Tyto kopce byly tak často na programu dnes už více než „stoleté dámy“, že vyjet na ně je nepsanou povinností každého cyklistického fanouška. Tourmaletu se nezalekla ani naše skupina objíždějící pyrenejské průsmyky na čele s Michalem Třetinou.

Seriál o historii jízdního kola dospěl již k svému stému pokračování a toto kulaté jubileum je vhodnou příležitostí k malému zastavení, ke stručné rekapitulaci toho, co bylo a k ještě stručnějšímu naznačení, kam se bude dále ubírat. V Cykloturistice vychází nepřetržitě od roku 1998, od prvního lednového čísla tohoto ročníku, letos tedy již desátým rokem.
Není tedy na škodu připomenout si po deseti letech, co vedlo ke vzniku tohoto seriálu, co ho iniciovalo.

Z technicky jsme zabrousili mezi odpružené sedlovky a krosové vidlice. V přehledu kol jsme zase zamířili na silnici a prozkoumali trh v okruhu 20 000 – 30 000 Kč.

Mnoho svátečních i pravidelných cyklistů řeší při jízdě neustálé problémy s bolestivostí různých částí těla. Hned po sedacích partiích bývají nejčastěji proklínanou partií záda. Příčin problémů může být mnoho – od špatného posedu až po funkční či strukturální poruchy páteře.
Zkusíme vám poradit, jak pomoci od potíží zad pomocí výběru správného rámu, nastavení posedu, využitím odpružení atd.

Člověk míní a příroda mění. V minulém čísle jsme slibovali pokračování testů kol našich cyklistických cestovatelů. Z vytipovaných pěti se nám ale podařilo sehnat jediné. Ptáte se, kde je ta příroda? Letošní teplé jaro má jednoznačný důsledek, cyklistická sezona začala o dva měsíce dříve, lidé, kteří po špatné zimě ušetřili za zimní vybavení, utrácejí za kola. Kola prostě nejsou. „Nemáme mezi 15 a 35 tisíci ani šroubek“, hlásí jeden z největších dodavatelů kol u nás…
Proto jsme do testu tohoto čísla vybrali kola, u nichž jsme si ověřili jejich dostupnost. Stejně bychom se na ně v některém z příštích čísel zaměřili, to však ale možná ve spojení s dalším vybavením pro ženy-cyklistky, s šířeji pojatým tématem ženské cyklistiky. V testu jsme měli možnost porovnat tři kola ze dvou rozdílných cenových hladin AMULET Crystal Cat, AUTHOR Traction Asl, AUTHOR Traction Asl.

Lucie a Michal mají v nohách po Národních parcích Divokého západu necelých 2200 kilometrů. Sáhli si na sníh v Sierra Nevadě i na rozpálený písek na dně Údolí smrti. Projeli a v minulých dvou dílech seriálu popsali, zatím čtyři národní parky jihozápadní části USA – Yosemite, Údolí smrti, Zion a Bryce Canyon. A šlapou dál do NP Capitol Reef s bílými kopulemi, NP Arches s oblouky a zavítali i do kolébky mountainbikingu – Moabu.

Občanská iniciativa má v našich zeměpisných šířkách a délkách stále punc něčeho podivného. Její denuncování i z oficiálních míst a na druhou stranu pasivní spoléhání na všemocný a za vše odpovídající stát vychovává občany k odevzdanosti, eventuálně k pouhému lamentování. Že to tak vůbec nemusí být, ukazuje Česká Mountain Biková Asociace, tzv. ČeMBA, která byla i velkým překvapením na cyklokonferenci ve Velkých Karlovicích. O jejích záměrech, snahách, metodice stavby rekreačních terénních stezek tzv. singltreků, si přečtete i na našich stránkách.

Již v loňském roce vyrazily do vytipovaných, cyklisty oblíbených lokalit hlídky v modrých dresech ´Horalky´ a s přívěsem croozer plným vzorků těchto oblíbených sušenek. Jejich cílem je rozdávat Horalky cykloturistům. Je to určitá forma reklamy, dalo by se říci pracná, zdlouhavá, ale velmi originální a jedna z nejpříjemnějších… Cítili jsme potřebu o tomto novém projektu informovat i v Cykloturistice.

Okolí Turnova se naučnými stezkami jen hemží, z těch, které jsou vhodné pro cykloturistiku jsme vybrali tři NS Turnov – Hrubý Rohozec, NS Podtrosecká údolí, NS Hruboskalsko. Krajina zbrázděná kaňony skalních měst, umocněná velmi nahuštěnými vrstevnicemi a protkaná klikatícími se turistickými značkami věstila nedostupnost terénu pro kolo. Opak byl pravdou! Vydejte se s kolem po naučných stezkách v okolí Turnov, kde to je ráj nejen Český, ale i cyklistický!

Menu